Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 25 styczeń 2023 12:41

Konflikt: Rosja nie podpisze traktatu pokojowego z Japonią - formalnie oba państwa nie zakończyły jeszcze między sobą II Wojny Światowej!

Rosja nie podpisze traktatu pokojowego z Japonią Rosja nie podpisze traktatu pokojowego z Japonią pixabay

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Rosja nie ma zamiaru prowadzić z Japonią rozmów na temat podpisania traktatu pokojowego, który zakończy między państwami II Wojnę Światową. Warto podkreślić, że władze w Tokio wyraziły chęć podjęcia debaty, jednakże Rosja zdecydowanie je odrzuca.

Rosja i Japonia formalnie nadal w stanie wojny?

Warto dodać, że spór o Wyspy Kurylskie był głównym winowajcą niepodpisania umów kończących II wojnę światową pomiędzy ZSRR o Japonią. Formalnie, zarówno Rosja, jak i Japonia nadal pozostają w stanie wojny. Dlaczego Rosja nie chce podpisać z Japonią paktu pokojowego? Powód ten samo co dekady temu - Wyspy Kurylskie Oświadczenie Pieskowa zostało ogłoszone na konferencji prasowej, która odbyła się 23 stycznia. Rosjanie „ nie mają zamiaru prowadzić rozmów z Japonią” na temat podpisania traktatu pokojowego. Co więcej, Pieskow twierdzi, że „nie ma żadnych perspektyw” na jakikolwiek dialog w tej sprawie.

Przyczyną spór o Wyspy Kurylskie

Wszystko przez trwający nieprzerwanie od dekad spór o Wyspy Kurylskie. Kiedy w 2021 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, to wówczas Japonia wystąpiła z roszczeniami w sprawie ziem spornych. Co ciekawe, według medialnych doniesień Roja przygotowywała się do ataku na Japonię latem 2021, na długo przed rozpoczęciem przez Władimira Putina pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. To wyraźnie pokazuje, że spór o Wyspy Kurylskie jest kolejnym ogniwem zapalnym, który teoretycznie może otworzyć kolejny front wojny, jednakże Rosja zdecydowanie nie jest na to gotowa. To właśnie z tego powodu odrzucane są starania Tokio o podpisanie paktu pokojowego.

Artykuły powiązane

 • Wojna: "Niemieckie czołgi z krzyżami zagrażające Rosji" i atak na Rzeszów Wojna: "Niemieckie czołgi z krzyżami zagrażające Rosji" i atak na Rzeszów

  Prezydent Rosji Władimir Putin podczas przemówienia z okazji 80 rocznicy bity pod Stalingradem, że „Rosji znów zagrażają niemieckie czołgi z krzyżami”. Było to oczywiście nawiązanie do dostaw czołgów leopard na Ukrainę. Wszystko wskazuje na to, że wiosenna ofensywa rosyjskiej armii może rozpocząć się już w przeciągu następnych tygodni, zaś Putin próbuje przekonać społeczeństwo, że to Rosja broni się przed zachodem.

 • Wołodymyr Zełenski: Wizyta w USA Wołodymyr Zełenski: Wizyta w USA

  Po raz pierwszy od momentu, w którym doszło do zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski opuścił kraj i udał się za granicę. Celem jego podróży jest Waszyngton.

 • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Wymiana więźniów USA z Rosją Zjednoczone Emiraty Arabskie: Wymiana więźniów USA z Rosją

  8.12.2022 r. na lotnisku w Abu Dhabi doszło do wymiany więźniów. Amerykanie przekazali Rosjanom Viktora Bouta - skazanego na 12 lat więzienia w Stanach Rosjanina nielegalnego, międzynarodowego handlarza bronią. W zamian stronie USA wydana została Brittney Griner - amerykańska koszykarka aresztowana w Rosji za posiadanie oleju konopnego.

 • Ukraina: Kolejny atak rakietowy - blackout nawet w sąsiedniej Mołdawii! Ukraina: Kolejny atak rakietowy - blackout nawet w sąsiedniej Mołdawii!

  23 listopada na terenie całej Ukrainy po raz kolejny rozbrzmiały dźwięki syren alarmowych. Rosja znów ostrzelała praktycznie cały kraj, uderzając w architekturę energetyczną, budynki cywilne, a nawet szpitale. W samym Kijowie zginęły co najmniej 3 osoby, zaś w Wilnianśku w obwodzie Zaporoskim zginął noworodek. Stolica Ukrainy wyłączyła prąd, aby zapobiec blackoutowi. 

 • Chersoń: Czy Rosjanie uciekają? Chersoń: Czy Rosjanie uciekają?

  Według miejscowej ludności w okupowanej części Chersonia doszło do wybuchów i zniszczenia pięciu mostów. Jak donoszą mieszkańcy, znikają również rosyjskie flagi.  Sami Rosjanie twierdzą, że to celowe zagranie i nie przyznają się do rzekomej porażki. Czy okupanci szykują się do ucieczki?