Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
sobota, 28 styczeń 2023 15:07

Nowa Zelandia: Ogromne powodzie, są ranni i zabici

powodzie w Nowej Zelandii powodzie w Nowej Zelandii pixabay

W niewielkim odstępie czasowym od ostatnich przerażających warunków atmosferycznych, które wystąpiły m.in w Kalifornii i Australii żywioł znowu atakuje.

 

Co dzieje się w Nowej Zelandii?

W wyniku ogromnych opadów wystąpiły gwałtowne powodzie. Deszcz spowodował liczne osuwiska, pozalewane zostały główne drogi w kraju, lotnisko w Auckland zostało zamknięte, nie kursowały pociągi i autobusy, a wiele domów uległo zniszczeniu. Żywioł spowodował również straty w ludziach: zginęły co najmniej 3 osoby.

 

Jaka jest reakcja władz Nowej Zelandii na powodzie?

Chris Hipkins, premier Nowej Zelandii podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w kraju. Hipkins wybrał się również w podróż helikopterem, by z jego pokładu ocenić skalę zniszczeń, którą określił jako “nieporównywalne z jakimikolwiek wydarzeniami ostatnich lat”.

 

Artykuły powiązane

 • Australia: Przeprosiny dla ofiar Talidomidu! Australia: Przeprosiny dla ofiar Talidomidu!

  Pół wieku po tragedii talidomidu, Australia przyjmuje moralną odpowiedzialność i składa przeprosiny osobom dotkniętym skutkami tego kontrowersyjnego leku przeciwbólowego i przeciwwymiotnego.  Premier Australii, Anthony Albanese, ogłosił, że przeprosiny, które zostaną wygłoszone 29 listopada w parlamencie, stanowią narodowe potwierdzenie tragedii, która dotknęła wiele rodzin.

 • Włochy: Potężne powodzie nawiedziły kraj! Włochy: Potężne powodzie nawiedziły kraj!

  Północne Włochy stoją w obliczu intensywnych nawałnic, które przyniosły ulewny deszcz i silny wiatr. Skutkiem tego doszło do drastycznego wzrostu poziomu wody, która zalała ulice, piwnice i nawet podziemne perony. Mieszkańcy borykają się z trudnościami w poruszaniu się po zalanych ulicach, przerwach w komunikacji i uszkodzeniach budynków.

 • Francja: Burza Aline dotarła do kraju! Francja: Burza Aline dotarła do kraju!

  Burza Aline, która w czwartek nawiedziła Hiszpanię, nie omija południowej Francji. Najcięższe skutki tego zjawiska obserwuje się w departamencie Alpy Nadmorskie, gdzie prędkość wiatru osiągnęła rekordowe poziomy. Obszary górskie borykają się z poważnymi zniszczeniami na skutek wezbranych rzek, które niszczą drogi i mosty. To wyjątkowo trudny czas dla mieszkańców tego regionu.

 • Indie: Śmiertelne powodzie w Himalajach! Indie: Śmiertelne powodzie w Himalajach!

  Najważniejszy urzędnik okręgowy Jalpaiguri w Bengalu Zachodnim, Parveen Shama, poinformował o odnalezieniu ciał 41 osób, które zginęły w wyniku powodzi. W Sikkimie, który położony jest w górach pomiędzy Nepalem, Bhutanem i Chinami, od 1 do 5 października spadło 101 milimetrów deszczu. Statystycznie, norma została przekroczona dwukrotnie.

 • Nowa Zelandia, Auckland: Strzelanina przed mistrzostwami świata w piłce nożnej kobiet Nowa Zelandia, Auckland: Strzelanina przed mistrzostwami świata w piłce nożnej kobiet

  W Nowej Zelandii zapanowała żałoba. W Auckland doszło do strzelaniny, w której zginęły dwie osoby, a sześć innych zostało rannych. Zginał również napastnik. Do incydentu doszło o 7:22 rano na placu budowy w centralnej dzielnicy biznesowej. Premier kraju, Chris Hipkins, oświadczył, że nie był to akt terroryzmu.

load more hold SHIFT key to load all load all