Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
wtorek, 31 styczeń 2023 17:24

Francja: Masowe strajki w całym kraju

strajki we Francji strajki we Francji pixabay

We Francji wybuchły liczne strajki i protesty po tym jak Macron, prezydent Francji, poinformował o planach podwyższenia wieku emerytalnego o 2 lata.

 

Co aktualnie dzieje się we Francji?

 W wyniku protestów wiele Francuzów nie pojawiło się w pracy. Połowa nauczycieli nie pojawiła się w szkołach, dostawy energii spadły o 4%, a na torach pojawił się co trzeci pociąg zarówno kolei regionalnych, metra, jak i szybkich kolei. Również francuskie linie lotnicze Air France zapowiedziały utrudnienia w krótko- i średniodystansowych lotach.

 

Jaka jest przyczyna protestów we Francji?

Przyczyną protestów we Francji jest planowana reforma zmieniająca wiek emerytalny z 62 na 64 lata. Francuzi, według przeprowadzonych badań, są w większości przeciwni reformie. Gerald Darmanin, minister spraw wewnętrznych Francji zapowiedział, że we wtorek na ulice zostanie skierowanych aż 11 tyś. członków sił bezpieczeństwa, by zapanować nad protestami i manifestacjami.

Artykuły powiązane

 • Włochy: Policja stłumiła manifestację w sprawie Palestyny Włochy: Policja stłumiła manifestację w sprawie Palestyny

  "To wyraz porażki" - tak prezydent Włoch Sergio Mattarella ocenił użycie przez policję pałek wobec protestujących. Mowa o zdarzeniach, do których doszło podczas manifestacji studentów i uczniów w Pizie. Zachowanie mundurowych wywołało oburzenie w kraju.

 • Francja, Paryż: Atak nożownika na dworcu Gare de Lyon Francja, Paryż: Atak nożownika na dworcu Gare de Lyon

  W sobotę rano na dworcu kolejowym Gare de Lyon w Paryżu doszło do przerażającego zdarzenia. Około godziny 8:00 nieznany mężczyzna zaatakował nożem, raniąc trzy osoby. Stacja ta obsługuje zarówno pociągi krajowe, jak i międzynarodowe do Szwajcarii i Włoch. Policja szybko zareagowała na incydent, zatrzymując podejrzanego. Motyw ataku oraz narodowość sprawcy pozostają na razie nieujawnione.

 • Francja, Nersac: Matka porzuciła syna na dwa lata Francja, Nersac: Matka porzuciła syna na dwa lata

  W minionym tygodniu Francją wstrząsnęła historia 9-letniego chłopca, który przez dwa lata pozostawał całkowicie sam w rodzinnej posiadłości w miejscowości Nersac. Matka chłopca została skazana na 18 miesięcy więzienia za porzucenie dziecka. Zdumiewające jest to, że maluch przetrwał, jedząc jedynie ciasto, konserwy i skradzione pomidory.

 • Polska: Protesty rolników w całym kraju Polska: Protesty rolników w całym kraju

  Środowe protesty rolników w Polsce przeciwko wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy stanowią wyraz głębokiego niezadowolenia. Organizatorzy szacują, że co najmniej 250 miejsc w Polsce zostanie zablokowanych przez drogową akcję protestacyjną, której celem jest przyciągnięcie uwagi do trudności, jakie borykają się polscy rolnicy.

 • Mariusz Kamiński: Były minister trafił do szpitala Mariusz Kamiński: Były minister trafił do szpitala

  Dramatyczne wydarzenia wokół byłego ministra Mariusza Kamińskiego, członka partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), wstrząsają polską sceną polityczną. Syn polityka, Kacper Kamiński, opublikował alarmujący wpis w mediach społecznościowych, ujawniając informacje o wdrożeniu "procedury przymusowego dokarmiania" jego ojca. 

load more hold SHIFT key to load all load all