Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 25 kwiecień 2022 08:43

Francja: Emmanuel Macron wygrywa wybory prezydenckie ze skrajnie prawicową Marine Le Pen. Wyniki I i II tury

Emmanuel Macron wygrywa z Le Pen Emmanuel Macron wygrywa z Le Pen fot: pixabay

24 kwietnia podczas niedzielnej II tury Emmanuel Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji odstawiając na blisko 20% skrajnie prawicową kandydatką Marine Le Pen. Po przeliczeniu 100% głosów uzyskał on 58,55% poparcia. Na jego rywalkę, Marine Le Pen, zagłosowało 41,45%.

 

Batalia 10 kwietnia 2022 zadecydowała, kto zmierzy się w II turze wyborów we Francji

Dwa tygodnie temu, czyli 10 kwietnia spośród 12 kandydatów Francuzi wybrali dwoje tych, którzy startowali w II turze 24 kwietnia 2022. Emmanuel Macron otrzymał 27,85% głosów, liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen - 23,15%. Zaskakujący trzeci wynik dostał lider Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon, na którego głos oddało 21,95% Francuzów. Eric Zemmour uzyskał 7,07% głosów, republikanka Valerie Pecresse - 4,78%, a szef koalicji Zielonych Yannick Jadot - 4,63%

Dobry finisz kampanii prezydenckiej Macrona

Macron był chyba za bardzo pewny swojej wygranej i praktycznie nie zaangażował się w swoją kampanię prezydencką na jej początku. Jednak finisz pokazał majstersztyk urzędującego prezydenta. Wygrał on telewizyjną debatę jak i pokazał wiele swoich cech. Ostatecznie pokonał Le Pen w stosunku 58,55% do 41,45%. Wygrana Emmanuel Macrona, czyni go pierwszym od 20 lat prezydentem Francji wybranym na II kadencję.

Europa odetchnęła z ulgą

Europa obserwowała wybory prezydenckie we Francji z dużym niepokojem, gdyż wygrana Le Pen wiązałaby się z radykalnymi zmianami we Francji, jak i w całej Europie. Le Pen dla zamydlenia oczu opinii publicznej zasadniczo zmieniła stosunek do Putina, NATO i Unii Europejskiej, ale na szczęście podstęp się nie udał i wyborcy trzeźwo ocenili sytuację oraz zagrożenia idące z wyborem na prezydenta tej ultraprawicowej kandydatki.

Polski rząd w rozkroku - proputinowska, antyukraińska skrajna prawica, czy spójna Unia Europejska?

Stosunki Polskiego rządu z Macronem nie są najlepsze. Na dowód tego niedawno Macron nazwał Morawieckiego "skrajnie prawicowym antysemitą", co nie wróży dobrej współpracy. Nadal niezrozumiałe są dla większości Polaków cukierkowe relacje rządzących w naszym kraju z proputinowskim Orbanem, Salvinim czy Le Pen.

Ostatnie wypowiedzi Andrzeja Dudy, czy Jarosława Kaczyńskiego dają nam nadzieję, że być może rządzący przejżeli na oczy i odsuwają się od tych nieprzychylnych europejskiej wspólnocie ludzi.

Artykuły powiązane

 • Francja: Wyrok sądowy po dekapitacji skoczka Nicolasa Galy'a Francja: Wyrok sądowy po dekapitacji skoczka Nicolasa Galy'a

  Lipiec 2018 roku na zawsze zapisał się w pamięci jako miesiąc tragicznego wypadku nad południową Francją. Doświadczony skoczek spadochronowy, 40-letni Nicolas Galy, stracił życie w dramatycznych okolicznościach. Wypadkowi towarzyszył cios skrzydła samolotu, który odciął mu głowę. Teraz, po długotrwałym procesie sądowym, wydano wyrok dla pilota odpowiedzialnego za tę tragedię.

 • Francja: Nakaz aresztowania wobec prezydenta Syrii! Francja: Nakaz aresztowania wobec prezydenta Syrii!

  Francuski sąd wydał bezprecedensowy nakaz aresztowania wobec prezydenta Syrii, Bashara al-Assada oraz trzech innych wysokich rangą urzędników, oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Decyzja ta podnosi znaczące pytania dotyczące międzynarodowej sprawiedliwości i po raz pierwszy kieruje nakaz aresztowania wobec głowy państwa za takie przestępstwa. Sprawa dotyczy użycia zakazanej broni chemicznej przeciwko cywilom w Syrii, a incydent ten miał miejsce w 2013 roku.

 • Francja: Potężne powodzie w Pas-de-Calais Francja: Potężne powodzie w Pas-de-Calais

  Po intensywnych opadach deszczu sytuacja powodziowa we francuskim departamencie Pas-de-Calais pogorszyła się, stawiając przed miejscowymi władzami wyzwania związane z ochroną mieszkańców i infrastruktury. Od początku tygodnia, po przejściu orkanów Ciaran i Domingos, obszary te borykają się z poważnymi powodziami, które doprowadziły do zalania domów, zamknięcia dróg i tragicznej śmierci jednej osoby.

 • Francja, Paryż: Na stacji metra kobieta groziła wywołaniem eksplozji! Francja, Paryż: Na stacji metra kobieta groziła wywołaniem eksplozji!

  Wstrząsający incydent miał miejsce we wtorek na paryskiej stacji metra Bibliotheque Francois-Mitterrand niedaleko katedry Notre-Dame. Kobieta w całkowicie zakrywającym ją ubraniu krzyczała "Allahu Akbar" oraz groziła pasażerom, nawołując do ataku terrorystycznego. W obliczu niebezpieczeństwa, funkcjonariusze wezwani na miejsce podjęli szybkie i decyzyjne działania, które miały na celu ochronę życia i bezpieczeństwa obecnych na stacji osób.

 • Marsylia: Atak na piłkarzy Olympique Lyon Marsylia: Atak na piłkarzy Olympique Lyon

  Wstrząsający incydent miał miejsce wczoraj wieczorem, gdy autokar przewożący piłkarzy Olympique Lyon padł celem brutalnego ataku w Marsylii. Kamienie i inne przedmioty rzucone przez pseudokibiców na pojazd spowodowały liczne zniszczenia. Pięciu policjantów zostało rannych. W wyniku tego tragicznego wydarzenia, włoski trener gości, Fabio Grosso, doznał obrażeń twarzy.

 • Joe Biden: Syn prezydenta USA znów stanie przed sądem?
  Joe Biden: Syn prezydenta USA znów stanie przed sądem?

  Syn prezydenta USA, Hunter Biden, znów znalazł się w centrum skandalu, stając przed dziewięcioma zarzutami oskarżenia o uchylanie się od płacenia podatków. Zarzuty obejmują okres od 2016 do 2019 roku, a kwota niezapłaconych podatków wynosi 1,4 miliona dolarów. Incydent rzuca światło na zarówno jego finansowe kombinacje, jak i kontrowersyjny tryb życia.

  Napisano piątek, 08 grudzień 2023 16:00
 • USA: Głosowanie w sprawie pomocy Ukrainie zakończone
  USA: Głosowanie w sprawie pomocy Ukrainie zakończone

  W środę Joe Biden zabrał głos, ostrzegając przed konsekwencjami zdobycia Ukrainy przez Putina. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaznaczył, że taki scenariusz postawiłby Rosję w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA. Biden podkreślił, że obrona sojuszników oznaczałaby "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami". Mimo apelu Bidena, projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat.

  Napisano czwartek, 07 grudzień 2023 16:25
 • Izrael: Bojownicy Hamasu i przemoc seksualna
  Izrael: Bojownicy Hamasu i przemoc seksualna

  Trudno znaleźć słowa, które oddałyby w pełni okrucieństwo i makabryczność zbrodni popełnionych przez terrorystów z Hamasu podczas ataku na Izrael. Potworność tych aktów dotyczy bestialskiego traktowania kobiet. Raporty świadków rzucają światło na makabryczne sceny gwałtów, tortur i palenia żywcem, które spotkały kobiety podczas tej brutalnej napaści.

  Napisano czwartek, 07 grudzień 2023 14:38
 • Erdogan: Naciski na USA - myśliwce F-16 w centrum dyplomacji
  Erdogan: Naciski na USA - myśliwce F-16 w centrum dyplomacji

  Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, oczekuje postępów ze strony Kongresu USA w sprawie sprzedaży myśliwców F-16 dla Ankary, co jest kluczowe dla zatwierdzenia wniosku Szwecji o członkostwo w NATO. Ten manewr dyplomatyczny podkreśla strategiczne znaczenie Turcji w NATO oraz jej wpływ na rozszerzenie Sojuszu, szczególnie w kontekście rosnących napięć międzynarodowych po inwazji Rosji na Ukrainę.

  Napisano środa, 06 grudzień 2023 14:35
 • Hamas: Jednym z zakładników jest historyk polskiego pochodzenia Alex Dancyg
  Hamas: Jednym z zakładników jest historyk polskiego pochodzenia Alex Dancyg

  Historia porwania Alexa Dancyga, wybitnego historyka zasłużonego dla stosunków polsko-izraelskich, nabiera nowego wymiaru. Udało się ofjclanie potwierdzić fakt posiadania polskiego obywatelstwa przez zakładnika. Sprawa ta, która trwa od 7 października, przybrała nowe oblicze po decyzji polskich władz.

  Napisano środa, 29 listopad 2023 14:54
 • Ukraina: Żona szefa wywiadu wojskowego została otruta?
  Ukraina: Żona szefa wywiadu wojskowego została otruta?

  Wstrząsająca informacja dotycząca zatrucia metalami ciężkimi dotarła do ukraińskich mediów. Marianna Budanowa, żona szefa wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa, padła ofiarą tej tajemniczej trucizny. Co więcej, podobne substancje zostały podane kilku pracownikom dyrekcji HRU - Ukraińskiego Wywiadu Wojskowego

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 16:54
 • Izrael: Uwolniono rodzeństwo więzione przez Hamas
  Izrael: Uwolniono rodzeństwo więzione przez Hamas

  Po 50 dniach przetrzymywania w niewoli w Gazie, 17-letni Noam i 13-letnia Alma Or zostali wypuszczeni na wolność. Ich dramatyczne przeżycia zaczęły się 7 października, kiedy to zostali oddzieleni od matki podczas brutalnych ataków Hamasu na ich społeczność. Gdy rodzeństwo wreszcie odzyskało wolność, okrutna prawda o śmierci matki zrujnowała ich życie.

  Napisano wtorek, 28 listopad 2023 16:26
 • Król Karol III: Czy król planuje abdykację?
  Król Karol III: Czy król planuje abdykację?

  Od momentu objęcia tronu przez Króla Karola III, zagraniczne media żyją spekulacjami na temat możliwej abdykacji. Po zaledwie pół roku od przysięgi koronacyjnej, 75-letni monarcha znajduje się w ogniu plotek dotyczących jego zdrowia, co budzi liczne spekulacje na temat przyszłości brytyjskiej monarchii.

  Napisano poniedziałek, 27 listopad 2023 16:04
 • Hamas: Uwolniono część zakładników, w tym 4- latkę!
  Hamas: Uwolniono część zakładników, w tym 4- latkę!

  Historia czteroletniej Abigail Mor Edan, obywatelki Stanów Zjednoczonych, staje się symbolem dramatu dzieci przetrzymywanych przez terrorystów. Dziewczynka, która straciła oboje rodziców w październikowym ataku, była jednym z zakładników przekazanych Izraelowi w ramach rozejmu z Hamasem. Jej uwolnienie wzbudziło szerokie emocje, a prezydent Joe Biden podkreślił wagę bezpiecznego powrotu kolejnych zakładników.

  Napisano poniedziałek, 27 listopad 2023 14:12
 • Strefa Gazy: Pomoc humanitarna dotrze do cywili?
  Strefa Gazy: Pomoc humanitarna dotrze do cywili?

  Największy od miesiąca konwój z pomocą humanitarną jest już blisko dotarcia do osób zamieszkujących północną część Strefy Gazy. James Elder z agencji ONZ wyraził głębokie zaniepokojenie tym, co przeszli mieszkańcy tego obszaru. Mówi o dramatycznym widoku dorosłych, których głodne oczy i chude ciała świadczą o długotrwałym braku dostępu do podstawowych środków do życia.

  Napisano poniedziałek, 27 listopad 2023 13:59
 • Holandia: Geert Wilders wygrywa wybory parlamentarne!
  Holandia: Geert Wilders wygrywa wybory parlamentarne!

  Zaskakujące rezultaty wyborów parlamentarnych w Holandii otwierają nowy rozdział w polityce tego kraju. Populista Geert Wilders, znany z kontrowersyjnych poglądów, wygrał wybory. . Skąd się wzięło takie zaskakujące poparcie dla lidera Partii Wolnościowej i dlaczego wiwle osób jego poglądy uznaje za kontrowersyjne?

  Napisano piątek, 24 listopad 2023 12:31
 • Hamas: Porozumienie z Izraelem zostało zawarte?
  Hamas: Porozumienie z Izraelem zostało zawarte?

  Rząd Izraela zatwierdził porozumienie dotyczące uwolnienia około 50 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. To krok ku kilkudniowemu zawieszeniu broni i wzajemnemu uwolnieniu więźniów, w tym trzech obywateli USA. Decyzja rządu izraelskiego otwiera nowy rozdział w relacjach z Hamasem i ma na celu złagodzenie napięć na Bliskim Wschodzie.

  Napisano środa, 22 listopad 2023 12:28
 • Barbara Nowak: Czy informacja o szwedzkich przedszkolach była prawdziwa?
  Barbara Nowak: Czy informacja o szwedzkich przedszkolach była prawdziwa?

  Kurator oświaty z Krakowa, Barbara Nowak, wzbudziła kontrowersje swoimi wypowiedziami, twierdząc m.in., że w szwedzkich przedszkolach nauczycielki masturbują dzieci. Te oskarżenia natychmiast wywołały burzę w mediach społecznościowych, jednak ambasada Szwecji szybko zdementowała te informacje jako "absurdalne i nieprawdziwe". Próbując zweryfikować te rewelacje, napotykamy na brak potwierdzenia i pytania o wiarygodność źródeł.

  Napisano środa, 22 listopad 2023 11:22
 • Strefa Gazy: Czy w szpitalu Al-Shifa faktycznie przetrzymywano zakładników Hamasu?
  Strefa Gazy: Czy w szpitalu Al-Shifa faktycznie przetrzymywano zakładników Hamasu?

  Ostatnie wydarzenia na granicach Izraela i Strefy Gazy budzą wiele kontrowersji i pytań. Izraelskie Siły Obronne (IDF) opublikowały materiał filmowy, przedstawiający przewóz zakładników do szpitala Al-Shifa po atakach Hamasu z 7 października. Rzecznik wojskowy poinformował o śmierci jednej z zakładniczek, żołnierki Noa Marciano, która miała zostać zamordowana po przewiezieniu do szpitala. Obejrzyjmy z bliska, co wydarzyło się tego dnia.

  Napisano poniedziałek, 20 listopad 2023 17:23
 • Agent Tomek: Polityk chce zostać świadkiem koronnym?
  Agent Tomek: Polityk chce zostać świadkiem koronnym?

  Wojciech Czuchnowski przeprowadził rozmowę z Tomaszem Kaczmarkiem, znanym jako Agent Tomek, który rzuca światło na mechanizmy przekazywania materiałów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) prawicowym dziennikarzom. Według Kaczmarka, politycy z PiS wykorzystywali dziennikarzy do "osiągania własnych celów politycznych", a sami dziennikarze czerpali korzyści z tej współpracy, uzyskując dostęp do tajnych informacji.

  Napisano poniedziałek, 20 listopad 2023 12:07
 • Strefa Gazy: Wojsko Izraela weszło do szpitala Al-Shifa
  Strefa Gazy: Wojsko Izraela weszło do szpitala Al-Shifa

  Izraelskie siły zbrojne ogłosiły rozpoczęcie ukierunkowanej operacji przeciwko Hamasowi w największym szpitalu w Gazie, Al-Shifa. Szpital,w  którym warunki pogorszyły się z powodu intensywnych walk i braku paliwa, stał się miejscem operacji, generując międzynarodowe oburzenie.

  Napisano środa, 15 listopad 2023 17:24
 • Sejm: Analiza wynagrodzeń poselskich
  Sejm: Analiza wynagrodzeń poselskich

  Z rozpoczęciem X kadencji Sejmu, posłowie wkroczyli na nową ścieżkę swojej politycznej kariery. Z tej okazji, warto przyjrzeć się, ile będą zarabiać ci reprezentanci narodu, co stanowi istotny element transparentności w demokratycznym społeczeństwie.

  Napisano środa, 15 listopad 2023 07:20
 • Ukraina, Chersoń: Rosjanie zaatakowali samochód, ranne niemowlę!
  Ukraina, Chersoń: Rosjanie zaatakowali samochód, ranne niemowlę!

  W okolicy Chersonia, rodzina, która wracała od lekarza, padła ofiarą ostrzału rosyjskiej artylerii. Po tragicznym zdarzeniu, samochód, którym podróżowała, stanął w płomieniach, a 64-letni kierowca zginął na miejscu. 36-letnia matka i dwumiesięczna dziewczynka zostały ranne. Szef MSW Ihor Kłymenko poinformował o dramatycznym incydencie, podkreślając brutalność sytuacji, którą udokumentowano nagraniem z transportu niemowlęcia do szpitala.

  Napisano wtorek, 14 listopad 2023 12:51
 • Strefa Gazy: Trwa ewakuacja Polaków!
  Strefa Gazy: Trwa ewakuacja Polaków!

  Polska przystępuje do realizacji operacji ewakuacji polskich obywateli z niebezpiecznej Strefy Gazy. Osiemnastu obywateli Polski zostało ewakuowanych i obecnie znajduje się w drodze powrotnej do kraju na pokładzie dwóch wojskowych samolotów Hercules C-130. Informację tę przekazał Sztab Generalny Wojska Polskiego, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że to dopiero początek działań, których celem jest ewakuacja wszystkich polskich obywateli znajdujących się w tej regionie.

  Napisano poniedziałek, 13 listopad 2023 14:54
 • Niemcy: Żydzi przerażeni rosnącym antysemityzmem!
  Niemcy: Żydzi przerażeni rosnącym antysemityzmem!

  Niedawne ataki antysemickie w Niemczech wzbudziły oburzenie i zaniepokojenie, przywracając traumę związaną z historią kraju. Kanclerz Olaf Scholz, przemawiając podczas ceremonii upamiętniającej noc Kryształową, wyraził swoje zaniepokojenie, podkreślając, że jest "zawstydzony i oburzony". Niemcy, zważając na swoją nazistowską przeszłość, zwracają uwagę na kulisy konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który podważa jedność społeczeństwa.

  Napisano piątek, 10 listopad 2023 15:51