wtorek, 16 kwiecień 2024 11:01

Kanada: Atak indyka na dom opieki!

Atak indyka w Kanadzie Atak indyka w Kanadzie fot: pexels

Wczesnym rankiem w niedzielę dziki indyk wtargnął do domu opieki w Beauceville w prowincji Quebec, w Kanadzie. Ptak rozbił szybę na trzecim piętrze budynku i wtargnął do jednego z pokoi biurowych. Szybka reakcja pracowników zapobiegła szkodom osobom przebywającym w placówce.

Czego się dowiesz?

  1. Gdzie doszło do incydentu z dzikim indykiem?
  2. Jakie działania podjęli pracownicy domu opieki?
  3. Czy indyk spowodował jakieś szkody?
  4. Jakie inne miasta doświadczyły podobnych problemów z indykami?
  5. Jakie zachowania należy przyjąć podczas spotkania z dzikim indykiem?

Wtargnięcie indyka do domu opieki

Pracownicy domu opieki w Beauceville szybko zareagowali na pojawienie się nieproszonego gościa. Ptak został zamknięty w pokoju biurowym, z którego sam opuścił budynek jeszcze przed przybyciem wezwanych służb. W trakcie swojej krótkiej wizyty zdążył jednak porozrzucać dokumenty i inne przedmioty biurowe, co zostało odnotowane przez lokalne media, w tym "National Post".

Zjawisko ataku nie jest odosobnione

Nie jest to pierwszy przypadek agresywnego zachowania indyków w Kanadzie. W lutym tego samego roku, media donosiły o podobnych przypadkach w Louisville, gdzie indyki terroryzowały lokalną społeczność. Również w Montrealu, rok wcześniej, kilka indyków znalazło schronienie w podziemnym parkingu jednego z domów, skąd musiały być ewakuowane przez służby. Zdarzenia te nasuwają pytania o rosnącą obecność dzikich indyków w miejskich obszarach Kanady.

Dzikie indyki w miejskiej przestrzeni

Indyki, które coraz częściej pojawiają się w kanadyjskich miastach, nie tylko wtargują do budynków, ale również atakują przechodniów i pojazdy. Zalecane jest, aby mieszkańcy zachowywali spokój podczas spotkań z tymi dużymi ptakami i starali się przepłaszać je hałasem, utrzymując bezpieczny dystans.

Dziki indyk, ważący od 3,5 do 15 kg, jest zdolny do lotów na krótkich dystansach, ale przede wszystkim jest szybkim biegaczem, osiągającym prędkość do 19 km/h. Zjawisko jego obecności w miejskich obszarach Kanady stanowi wyzwanie dla mieszkańców oraz służb miejskich, które muszą radzić sobie z coraz częstszymi incydentami tego typu.

Zobacz także:

Ataki dzika na człowieka

Ataki wilków na człowieka

Ataki lwów na człowieka

Ataki niedźwiedzi na ludzi

Ataki rekinów na ludzi

Ataki psów na ludzi

Ataki krokodyli na ludzi i zwierzęta

Atak pająka na człowieka

Atak kangura na człowieka

Atak pytona na człowieka

Atak tygrysa na człowieka

Atak aligatora na człowieka

Źródło: Kanada News

Artykuły powiązane

  • Yixing: Osiem ofiar śmiertelnych i 17 rannych po ataku nożownika Yixing: Osiem ofiar śmiertelnych i 17 rannych po ataku nożownika

    W sobotę wieczorem w mieście Yixing w Chinach doszło do tragicznego ataku na kampusie Wuxi Vocational Institute of Arts and Technology. Nożownik zaatakował osoby przebywające na terenie uczelni, zabijając osiem osób i raniąc siedemnaście. Policja zatrzymała sprawcę na miejscu zdarzenia, a motywy jego działania zostały częściowo wyjaśnione w oświadczeniu organów ścigania.

  • Poulsbo: Kobieta zaatakowana przez stado szopów Poulsbo: Kobieta zaatakowana przez stado szopów

    W stanie Waszyngton doszło do nietypowego incydentu, w którym kobieta została zmuszona do ucieczki z własnej posesji po ataku szopów. Zwierzęta, które przez lata były przez nią dokarmiane, zaczęły wykazywać agresywne zachowania i oblegać jej dom. Liczba szopów wzrosła gwałtownie z kilku do nawet 100 w ciągu kilku tygodni, co spowodowało eskalację problemu. Policja i Departament Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody stanowiły, że incydent nie narusza prawa, ale zwróciły uwagę na niebezpieczeństwa wynikające z dokarmiania dzikich zwierząt. Spis treści:

    Inwazja szopów na posesję

    Na początku wydawało się, że dokarmianie kilku szopów nie przyniesie problemów. Jednak w ciągu kilku tygodni liczba tych zwierząt gwałtownie wzrosła do około 100, co zaczęło stanowić poważne zagrożenie dla mieszkanki stanu Waszyngton. Jak relacjonował Kevin McCarty, rzecznik biura szeryfa, szopy zaczęły oblegać dom kobiety, domagając się jedzenia. Drapały drzwi, atakowały samochód i nie pozwalały jej bezpiecznie opuszczać domu.

    "Zwierzęta widziały w tej posesji stałe źródło pożywienia, dlatego wracały coraz liczniej, oczekując jedzenia" — Kevin McCarty, rzecznik biura szeryfa

    Brak naruszenia prawa

    Po przybyciu na miejsce służby stwierdziły, że właścicielka posesji nie złamała żadnych przepisów. Bridget Mire, rzeczniczka Departamentu Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody, wyjaśniła, że w stanie Waszyngton dokarmianie dzikich zwierząt nie jest zabronione, z wyjątkiem dużych drapieżników takich jak niedźwiedzie czy pumy. Mimo to, agencje ostrzegają przed karmieniem dzikich zwierząt, które może prowadzić do niekontrolowanego wzrostu populacji szkodników.

    "To problem, który sama sprowadziła na siebie i teraz musi sobie z nim poradzić" — Kevin McCarty, rzecznik biura szeryfa

    Skutki dokarmiania dzikich zwierząt

    Dokarmianie dzikich zwierząt może przynieść wiele nieprzewidzianych konsekwencji. Szopy przenoszą choroby i mogą uszkadzać mienie, a resztki jedzenia mogą przyciągnąć inne drapieżniki, takie jak kojoty czy niedźwiedzie. W tym przypadku kobieta zgodziła się zaprzestać karmienia szopów, co doprowadziło do rozproszenia zwierząt.

    "Szopy zaczęły się rozpraszać, odkąd przestały być dokarmiane, i cieszymy się z pozytywnego zakończenia tej sprawy" — Bridget Mire, rzeczniczka Departamentu Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody

    Powinieneś to wiedzieć

    • Czy szop jest agresywny? – Szopy mogą być agresywne, jeśli czują się zagrożone lub były regularnie dokarmiane przez ludzi. Zwykle unikają ludzi, ale jeśli widzą w nich źródło jedzenia, mogą stać się natarczywe.
    • Czy są szopy w Polsce? – Tak, szopy pracz można spotkać również w Polsce, szczególnie w zachodnich rejonach kraju. Są one gatunkiem inwazyjnym, który został wprowadzony do Europy.
    • Jakie szkody robi szop? – Szopy mogą niszczyć uprawy, przewracać pojemniki na śmieci i uszkadzać budynki. Szukając jedzenia, mogą również roznosić choroby, co stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi.
    • Co zrobić, gdy goni cię szop? – Jeśli szop podąża za tobą, najlepiej oddalić się powoli, nie próbując go dotykać ani karmić. W razie zagrożenia skontaktuj się z odpowiednimi służbami.
    • Czy szop boi się ludzi? – Zazwyczaj dzikie szopy boją się ludzi, ale osobniki, które były dokarmiane, mogą tracić ten naturalny lęk i zbliżać się do ludzi w poszukiwaniu jedzenia.

     

    Więcej ataków:

    Ataki dzika na człowieka

    Ataki wilków na człowieka

    Ataki lwów na człowieka

    Ataki niedźwiedzi na ludzi

    Ataki rekinów na ludzi

    Ataki psów na ludzi

    Ataki krokodyli na ludzi i zwierzęta

    Atak pająka na człowieka

    Atak kangura na człowieka

    Źródło: AP, Trybuna Polska

  • Kanada: 72-letnia staruszka traci rower elektryczny po kradzieży Kanada: 72-letnia staruszka traci rower elektryczny po kradzieży

    W Kingston, w Kanadzie, 72-letnia Susan St Laurent straciła swoją elektryczną rower po kradzieży, co skomplikowało jej codzienne życie.

  • Bossu: Atak szympansa na terenie rezerwatu Bossu: Atak szympansa na terenie rezerwatu

    Do nieprzyjemnego incydentu doszło w wiosce Bossu na terenie rezerwatu gór Nimba tuż przy granicy z Liberią. Szympans porwał kobiecie pracującej przy uprawie manioku ośmiomiesięczne dziecko. Goryl był bezlitosny i je zabił.

  • Środa Śląska: Atak na 16-latkę Środa Śląska: Atak na 16-latkę

    W Środzie Śląskiej doszło do zatrzymania 35-letniego mężczyzny, który podejrzany jest o dokonanie czynu o charakterze seksualnym na 16-letniej dziewczynie. Do incydentu doszło w pobliżu przystanku autobusowego. Informację o zdarzeniu przekazała policji matka poszkodowanej.

load more hold SHIFT key to load all load all