wtorek, 16 kwiecień 2024 20:23

Kopenhaga: Pożar Starej Giełdy Papierów Wartościowych

Pożar Starej Giełdy Papierów Wartościowych Pożar Starej Giełdy Papierów Wartościowych fot: pixabay

Wczesnym rankiem 16 kwietnia w Kopenhadze, stolicy Danii, wybuchł pożar, który objął zabytkowy budynek Starej Giełdy Papierów Wartościowych datowany na rok 1625. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej reprezentatywnych budynków w mieście, często porównywany do słynnej katedry Notre Dame w Paryżu ze względu na jego kulturową i historyczną wartość dla Danii.

Czego się dowiesz?

1. Co spowodowało pożar w Starej Giełdzie Papierów Wartościowych w Kopenhadze?
2. Jakie znaczenie historyczne ma budynek Starej Giełdy Papierów Wartościowych dla Danii?
3. Co udało się uratować z płonącego budynku podczas akcji gaśniczej?
4. Jakie były bezpośrednie skutki pożaru dla samego budynku?
5. Jak zareagował były minister kultury, Jakob Engel-Schmidt, na wiadomość o pożarze?

Historia i znaczenie budynku

Stara Giełda Papierów Wartościowych nie tylko pełniła funkcję gospodarczą, ale również była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii kraju. Znajdująca się w samym sercu Kopenhagi, tuż obok siedziby parlamentu oraz rządu, obecnie mieści biura Duńskiej Izby Handlowej. Charakterystyczny dla budynku był jego dach oraz wieża, która niestety runęła w wyniku pożaru.

Przebieg zdarzeń i skutki pożaru

Pożar rozpoczął się w jednym z pomieszczeń remontowanych, szybko rozprzestrzeniając się na resztę budynku i ostatecznie doprowadzając do zawalenia się charakterystycznej wieży. W odpowiedzi na katastrofę uruchomiono wielką akcję gaśniczą, a okoliczne ulice zostały zamknięte dla ruchu. Na szczęście, dzięki szybkiej interwencji strażaków, udało się uratować wiele cennych przedmiotów z wnętrza budynku, w tym obrazy i inne wartościowe artefakty. Mimo dramatycznego widoku pożaru, nie odnotowano ofiar wśród ludzi.

Jakob Engel-Schmidt, były minister kultury, wyraził swój żal na platformie społecznościowej, nazywając zdarzenie "przerażającym widokiem", który pochłonął "400 lat duńskiego dziedzictwa kulturowego". Pożar Starej Giełdy Papierów Wartościowych to wielka strata dla Kopenhagi i całej Danii, podkreślający zarówno historyczne, jak i kulturowe znaczenie tego miejsca dla mieszkańców i historii kraju.

Artykuły powiązane

load more hold SHIFT key to load all load all