środa, 17 kwiecień 2024 08:02

Floryda: Część stacji kosmicznej uderzyła w dom Alejandro Otero

Część stacji kosmicznej uderza w dom Część stacji kosmicznej uderza w dom fot: pixabay

Na początku kwietnia mieszkańcy spokojnej dzielnicy w Naples na Florydzie przeżyli chwile grozy, gdy metalowy obiekt spadł z nieba, uderzając z ogromną siłą w jeden z domów. Jak się okazało, był to fragment Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), który nieoczekiwanie znalazł się na Ziemi. Sprawa ta wywołała szereg pytań dotyczących bezpieczeństwa i monitorowania kosmicznych odpadów.

Czego się dowiesz?

 1. Co uderzyło w dom na Florydzie?
 2. Gdzie dokładnie doszło do tego zdarzenia?
 3. Czy ktoś został ranny w wyniku zdarzenia?
 4. Jaki był rozmiar i waga przedmiotu, który spadł na dom?
 5. Co NASA zamierza zrobić w odpowiedzi na to zdarzenie?
 6. Jakie inne przykłady problemów z odpadami kosmicznymi miały miejsce ostatnio na świecie?

Zdarzenie w Naples i reakcja mieszkańców

Metalowy przedmiot o wymiarach 10 cm x 4 cm i wadze 0,7 kg okazał się być częścią komputerowego sprzętu ISS, która miała spłonąć w atmosferze ziemskiej. Niestety, przewidywania inżynierów nie sprawdziły się, a obiekt dotarł do powierzchni Ziemi, powodując uszkodzenia budynku. Alejandro Otero, właściciel domu, relacjonował lokalnej telewizji, że obiekt o mało nie zranił jego syna, a ogromny huk, który towarzyszył zdarzeniu, wywołał u niego i jego rodziny szok i trwogę. Na szczęście, mimo znacznych uszkodzeń materialnych, nikomu z domowników nic się nie stało.

"Był ogromny huk. Cały się trząsłem. Nie mogłem w to uwierzyć. Jakie było prawdopodobieństwo, że coś uderzy w mój dom i spowoduje takie straty. Na szczęście nikomu nic się nie stało" - Alejandro Otero

Reakcja NASA i planowane śledztwo

W odpowiedzi na ten nieoczekiwany incydent, NASA szybko zareagowała, ogłaszając, że przeprowadzi szczegółowe śledztwo mające na celu wyjaśnienie, dlaczego fragment stacji nie uległ dezintegracji w atmosferze ziemskiej. Agencja kosmiczna, która na bieżąco monitoruje wszystkie elementy wyrzucane z ISS, stara się minimalizować ryzyko podobnych zdarzeń, jednak tym razem systemy bezpieczeństwa zawiodły.

Kosmiczne śmieci - rosnący problem globalny

Problem odpadów kosmicznych jest coraz bardziej odczuwalny na globalną skalę. Przykładem może być niedawne zdarzenie, kiedy to obserwatorzy nieba nad Kalifornią mogli zaobserwować złote smugi na niebie, będące wynikiem wejścia na ziemską orbitę szczątków chińskiej rakiety. Podobnie, chiński satelita, który spłonął w atmosferze nad Hawajami, stanowi kolejny przykład na to, jak ważne jest zarządzanie tymi kosmicznymi pozostałościami. W ubiegłym roku na plaży w zachodniej Australii znaleziono nawet fragment rakiety z Indii, co świadczy o globalnym zasięgu tego problemu.

Artykuły powiązane

 • Floryda: Wiemy skąd pochodziła kosmiczna część, która uderzyła w dom Alejandro Otero Floryda: Wiemy skąd pochodziła kosmiczna część, która uderzyła w dom Alejandro Otero

  Mieszkaniec Naples na Florydzie, Alejandro Otero, doświadczył niecodziennego zdarzenia, gdy fragment wyposażenia stacji kosmicznej uderzył w jego dom. NASA potwierdziła, że obiekt, który spadł na posesję Otero, był częścią baterii używanej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To wydarzenie otwiera nowe rozdziały w prawie kosmicznym, związane z odpowiedzialnością za szkody spowodowane przez odpady kosmiczne.

 • USA, Largo: 14 - latek zastrzelił swoją siostrę z powodu prezentów świątecznych? USA, Largo: 14 - latek zastrzelił swoją siostrę z powodu prezentów świątecznych?

  Święta Bożego Narodzenia, zwykle kojarzone z radością i wspólnym świętowaniem, stały się momentem tragicznego wydarzenia w Largo na Florydzie. Dwóch nastolatków, 14 i 15 lat, użyło broni przeciwko sobie i swojej starszej siostrze w wyniku gorącej kłótni dotyczącej prezentów świątecznych. Niestety, życie 23-letniej kobiety nie udało się uratować, a cała rodzina pogrążyła się w rozpaczy.

 • Londyn: Samolot, który leciał na Florydę, miał uszkodzone 4 okna! Londyn: Samolot, który leciał na Florydę, miał uszkodzone 4 okna!

  Brytyjscy śledczy ds. wypadków lotniczych rozpoczęli dochodzenie w sprawie incydentu z samolotem Airbus A321, który wystartował z lotniska Londyn-Stansted z uszkodzonymi szybami. Incydent ten miał miejsce w zeszłym miesiącu, kiedy dziewięciu pasażerów i 11 członków załogi zmierzało do Orlando na Florydzie. Okazało się, że cztery szyby były uszkodzone, prawdopodobnie w wyniku użycia lamp o dużej mocy podczas planu filmowego poprzedniego dnia.

 • Floryda, Tampa: Strzelanina w Ybor City Floryda, Tampa: Strzelanina w Ybor City

  W niedzielę nad ranem, na ulicach Ybor City w Tampie doszło do masowej strzelaniny, której wynikiem są dwie ofiary śmiertelne i co najmniej 18 rannych. Szef policji w Tampie, Lee Bercaw, na konferencji prasowej wyjaśnił, że strzelcy otworzyli ogień tuż przed godziną 3 nad ranem. Po godzinach niepewności i intensywnych poszukiwań, detektywi zatrzymali 22-letniego Tyrella Stephena Phillipsa, który został oskarżony o morderstwo drugiego stopnia z użyciem broni palnej.

 • USA, West Melbourne: Matka zostawiła dzieci w samochodzie i poszła do baru! USA, West Melbourne: Matka zostawiła dzieci w samochodzie i poszła do baru!

  Jamie Leigh Gunn, 33-letnia mieszkanka West Melbourne na Florydzie, znalazła się w centrum uwagi po tym, jak zostawiła swoje niemowlę i dwulatka w samochodzie, by udać się na spotkanie do baru.  W niedzielę, 22 października, funkcjonariusz patrolujący okolicę w West Melbourne zauważył dwójkę dzieci śpiących w samochodzie, który zosta pozostawiony na parkingu baru Penny Annie. Co zdumiewające, pojazd był otwarty, a silnik pracował na pełnych obrotach, co wzbudziło uzasadnione zaniepokojenie.

load more hold SHIFT key to load all load all