sobota, 13 kwiecień 2024 08:51

Kosmos: Zobacz przeloty asteroid i rozbłysk gwiazdy T Coronae Borealis

Asteroidy i rozbłysk gwiazdy Asteroidy i rozbłysk gwiazdy fot: pixabay

W najbliższym czasie będziemy świadkami fascynujących zjawisk astronomicznych. Dwie duże asteroidy przelecą blisko Ziemi, a dodatkowo oczekuje nas spektakularny rozbłysk gwiazdy, który będzie widoczny gołym okiem.

Czego się dowiesz?

  1. Kiedy przelecą obok Ziemi dwie duże asteroidy?
  2. Jakie rozmiary mają asteroidy, które miną Ziemię?
  3. Kiedy można spodziewać się rozbłysku gwiazdy T Coronae Borealis?
  4. Jaka jest przewidywana jasność gwiazdy T Coronae Borealis podczas rozbłysku?
  5. Jak daleko znajduje się gwiazda T Coronae Borealis od Ziemi?

Przeloty asteroid - 517681 (2015 DE198), a druga 439437 (2013 NK4).

Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS) informuje, że już w najbliższy poniedziałek naszą planetę ominą dwie spore planetoidy. Pierwsza z nich, 517681 (2015 DE198), pojawi się na naszym niebie o godzinie 15:08, natomiast druga, 439437 (2013 NK4), będzie widoczna o 15:50. Pierwsza z wymienionych ma rozmiary szacowane na od 440 do 990 metrów, a druga od 460 metrów do nawet kilometra. Te rozmiary są znacznie większe niż te, które zazwyczaj mijają Ziemię, a mimo to obie miną nas w bezpiecznej odległości.

Asteroida

Asteroida to małe ciało niebieskie krążące wokół Słońca, zazwyczaj w pasie asteroid między orbitami Marsa a Jowisza. Są one zbudowane głównie ze skał i metali i mają różne rozmiary – od kilku metrów do setek kilometrów średnicy. Asteroidy są częścią naszego układu słonecznego i pozostałościami po jego formacji, które nie zdołały się złączyć w większe planety. Często są przedmiotem badań naukowych, ponieważ mogą dostarczać cennych informacji na temat wczesnych etapów historii kosmicznej oraz składu pierwotnego materii w układzie słonecznym. Ponadto, ze względu na potencjalne zagrożenie kolizji z Ziemią, monitoruje się ich trajektorie i rozmiary.

Oczekiwanie na rozbłysk gwiazdy T Coronae Borealis

Kolejne atrakcje czekają na miłośników astronomii w najbliższych miesiącach. Spodziewany jest wybuch gwiazdy T Coronae Borealis, która może osiągnąć jasność porównywalną z Gwiazdą Polarną. To zjawisko będzie można obserwować gołym okiem. Gwiazda ta normalnie nie jest widoczna bez użycia teleskopów, lecz podczas rozbłysku jej jasność może wzrosnąć aż 1500 razy. Naukowcy z NASA i innych instytucji przewidują, że rozbłysk może nastąpić między kwietniem a wrześniem 2024 roku.

Rozbłysk gwiazdy i rodzaje

Rozbłysk gwiazdy to gwałtowne i zazwyczaj krótkotrwałe zwiększenie jasności gwiazdy, które może być wynikiem różnych procesów astrofizycznych. Rozbłyski mogą pochodzić z kilku źródeł:

  1. Nova – powstaje, gdy gwiazda w układzie podwójnym zbiera materię od swojego towarzysza, co prowadzi do gwałtownego wzrostu jasności. Ten proces dotyczy głównie białych karłów.

  2. Supernova – to potężny wybuch gwiazdy, który następuje na końcu jej życia, kiedy wyczerpuje się jej paliwo jądrowe. Wybuch ten jest tak jasny, że może na krótko przyćmić całą galaktykę.

  3. Rozbłyski gwiazd typu Flare Star – są to gwałtowne wzrosty jasności spowodowane przez intensywne pole magnetyczne gwiazdy. Najbardziej znanym przykładem są gwiazdy typu UV Ceti.

  4. Rozbłyski gwiazd zmiennej – gwiazdy, które regularnie zmieniają swoją jasność z powodu wewnętrznych lub zewnętrznych procesów, jak zmiana kształtu gwiazdy, przesłanianie przez inną gwiazdę w układzie podwójnym lub zmiany w jasności spowodowane pulsem gwiazdy.

W przypadku gwiazd takich jak T Coronae Borealis, które są nowymi powrotnymi, rozbłyski są związane z powtarzającymi się nowymi wybuchami, gdzie gwiazda gromadzi materię i gwałtownie ją wybucha, znacząco zwiększając swoją jasność na krótki okres czasu.

Już w poniedziałek 15 kwietnia warto zwrócić uwagę na niebo

Obserwacje nieba w najbliższym czasie obiecują być szczególnie interesujące. Zarówno przeloty dużych asteroid, jak i potencjalny rozbłysk gwiazdy T Coronae Borealis będą dostarczać niezapomnianych wrażeń zarówno amatorom, jak i zaawansowanym obserwatorom kosmosu. Nie trzeba specjalistycznego sprzętu, aby cieszyć się tymi zjawiskami – wystarczy spojrzeć w gwiazdy.

Artykuły powiązane

load more hold SHIFT key to load all load all