piątek, 13 styczeń 2023 18:15

NASA: Istnienie egzoplanety LHS 475 b potwierdzone przez teleskop Webba - druga Ziemia?

Planeta LHS 475 b Planeta LHS 475 b fot: youtube

NASA udało się potwierdzić istnienie planety pozasłonecznej, czyli tak zwanej egzoplanety, która swoimi rozmiarami jest prawie dokładnie taka, jak Ziemia. Odkrycie to jest potwierdzeniem teorii o istnieniu planet bliźniaczo podobnych do Ziemi, na których także mogło rozwinąć się życie.

Warto podkreślić, że potwierdzenie tego odkrycia było możliwe dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba, który od 2022 przeczesuje wszechświat w poszukiwaniu wszystkiego, co przybliży nas do odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania - czy jesteśmy sami we wszechświecie i tego, w jak szeroki on jest.

 Siostra bliźniaczka Ziemi w odległości 41 lat świetlnych

Egzoplaneta odkryta przez teleskop Webba nosi oznaczenie LHS 475 b i ma rozmiary praktycznie identyczne jak ziemia, bo aż 99% średnicy planety, jest dokładnie takie same, jak w przypadku Ziemi. Od bliźniaczki Ziemi oddaleni jesteśmy o 41 lat świetlnych, co wcale nie jest dużą odległością biorąc pod uwagę rozmiar całej Drogi Mlecznej.

Na LHS 475 b panują inne warunki niż na Ziemi

Warto podkreślić, że egzoplaneta krąży wokół innego obiektu, który jest gwiazdą. Jest to czerwony karzeł, który charakteryzuje się temperaturą o ponad połowę niższą od naszego Słońca. Niemniej jednak, na powierzchni egzoplanety panuje temperatura o nawet kilkaset stopni wyższa, niż na Ziemi, dlatego życie takie, jakie znamy, raczej się tam nie rozwinęło. Choć pewności co do tego mieć na ten moment nie można. Warto dodać, że według szacunków naukowców, w Drodze Mlecznej znajduje się około 40 miliardów planet, które mogą podtrzymywać życie.

Źródło: NASA, Universetoday, Twitter, Youtube, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Floryda: Wiemy skąd pochodziła kosmiczna część, która uderzyła w dom Alejandro Otero Floryda: Wiemy skąd pochodziła kosmiczna część, która uderzyła w dom Alejandro Otero

    Mieszkaniec Naples na Florydzie, Alejandro Otero, doświadczył niecodziennego zdarzenia, gdy fragment wyposażenia stacji kosmicznej uderzył w jego dom. NASA potwierdziła, że obiekt, który spadł na posesję Otero, był częścią baterii używanej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To wydarzenie otwiera nowe rozdziały w prawie kosmicznym, związane z odpowiedzialnością za szkody spowodowane przez odpady kosmiczne.

  • Floryda: Część stacji kosmicznej uderzyła w dom Alejandro Otero Floryda: Część stacji kosmicznej uderzyła w dom Alejandro Otero

    Na początku kwietnia mieszkańcy spokojnej dzielnicy w Naples na Florydzie przeżyli chwile grozy, gdy metalowy obiekt spadł z nieba, uderzając z ogromną siłą w jeden z domów. Jak się okazało, był to fragment Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), który nieoczekiwanie znalazł się na Ziemi. Sprawa ta wywołała szereg pytań dotyczących bezpieczeństwa i monitorowania kosmicznych odpadów.

  • Kosmos: Zobacz przeloty asteroid i rozbłysk gwiazdy T Coronae Borealis Kosmos: Zobacz przeloty asteroid i rozbłysk gwiazdy T Coronae Borealis

    W najbliższym czasie będziemy świadkami fascynujących zjawisk astronomicznych. Dwie duże asteroidy przelecą blisko Ziemi, a dodatkowo oczekuje nas spektakularny rozbłysk gwiazdy, który będzie widoczny gołym okiem.

  • Rakieta Angara A5 w kosmosie po dwóch nieudanych próbach Rakieta Angara A5 w kosmosie po dwóch nieudanych próbach

    Rosja z sukcesem wyniosła na orbitę swoją najnowszą rakietę, Angara A5, pomimo dwóch wcześniejszych prób, które zakończyły się niepowodzeniem. Start miał miejsce z kosmodromu Wostochny, położonego w dalekowschodnim regionie Amur, 11 kwietnia 2024 roku. Rakieta, będąca częścią ambitnych planów Rosji dotyczących przyszłości eksploracji kosmicznej, ma za zadanie dostarczać moduły na potrzeby planowanej konkurencyjnej stacji kosmicznej wobec Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  • Mars: Interesujące odkrycie na Czerwonej Planecie! Mars: Interesujące odkrycie na Czerwonej Planecie!

    Bezzałogowa misja kosmiczna Mars Express ponownie zaskoczyła naukowców, ujawniając potencjalnie ogromne zasoby zamarzniętej wody na Czerwonej Planecie. Formacje Medusae Fossae stały się źródłem fascynujących sygnałów radarowych, sugerujących obecność rozległych pokładów lodu pod ich powierzchnią. Odkrycie to ma doniosłe znaczenie dla zrozumienia historii klimatu Marsa i może stanowić kluczową wskazówkę dla przyszłej eksploracji kosmosu.

load more hold SHIFT key to load all load all