czwartek, 04 marzec 2021 16:25

Birma: Pogrzeb nastoletniej ofiary zamachu stanu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Pogrzeb zastrzelonej kobiety w Birmie Pogrzeb zastrzelonej kobiety w Birmie Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Tłumy zgromadziły się w Mandalaj na pogrzebie 19-letniej kobiety, która została zastrzelona podczas protestów przeciwko zamachowi stanu w Birmie. Kobieta nazywała się Kyal Sin, znana jako Angel, miała na sobie T-shirt z napisem „Wszystko będzie dobrze”, kiedy umarła.

 

Hołdy zalały media społecznościowe, a wielu nazywa ją „bohaterką”

Protesty w Mjanmie trwają od 1 lutego, kiedy to miał miejsce zamach stanu, a wybrani przywódcy zostali uwięzieni. Według Biura Praw Człowieka ONZ od czasu rozpoczęcia protestów zginęło ponad 54 osób, aczkolwiek według innych nieoficjalnych raportów ofiar jest znacznie więcej. Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet wezwała siły bezpieczeństwa do zaprzestania okrutnych ataków na pokojowych demonstrantach.

W czwartek w Mandalay ludzie ustawili się wzdłuż trasy procesji pogrzebowej zastrzelonej kobiety

Informatorzy donoszą, że żałobnicy śpiewali rewolucyjne piosenki i skandowali hasła przeciwko zamachowi stanu. Zdjęcia nastolatki w koszulce „Wszystko będzie dobrze” stało się poniekąd symbolem protestów. Kobieta świadoma niebezpieczeństw związanych z udziałem w protestach, zapisała swoje dane dotyczące grupy krwi na Facebooku i poprosiła o oddanie narządów w przypadku jej śmierci.

Co wiadomo o ofierze?

Myat Thu, matka Kyal powiedział, że Angel, która z dumą głosowała w wyborach po raz pierwszy w zeszłym roku, była „szczęśliwą dziewczyną”. „Kochała swoją rodzinę i jej rodzina też bardzo ją kochała” - dodała podczas pogrzebu. Ludzie oddali również cześć kobiecie w mediach społecznościowych „Moje serce jest tak zranione”, „Spoczywaj w pokoju przyjacielu. Będziemy walczyć z tą rewolucją do końca”. To jedne z przykładowych wpisów, które wiszą na profilu ofiary.