poniedziałek, 08 luty 2021 19:21

Birma: Ogłoszono stan wojenny w części Mandalaj!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Stan wojenny w Mandalaj - Birma Stan wojenny w Mandalaj - Birma

Do puczu w Birmie doszło w tamtym tygodniu. Od tego czasu dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice w ramach protestu. Odbywają się one głównie w Mandalaj, czyli stolicy Birmy ale w innych większych miastach też mają miejsce. Głównym żądaniem protestujących jest uwolnienie demokratycznie wybranej przywódczyni kraju - Aung San Suu Kyi z więzienia.

W dniu dzisiejszym ogłoszono stan wojenny w części stolicy Birmy - Mandalaj co wiąże się z zakazem protestów oraz zgromadzeń. Podobne decyzje są spodziewane w stosunku do innych miast.

Policja użyła armatek wodnych

Dzięki nagraniom z protestów możemy zobaczyć, że policja w Mandalaj polewa protestujących ludzi wodą pod dużym ciśnieniem z dość bliskiej odległości. Wiele osób doznało obrażeń, nie podano dokładnych liczb. Sporym zaskoczeniem był fakt, że w Rangunie mnisi, ubrani w tradycyjne stroje dołączyli do manifestacji. Internet w Birmie został ograniczony przez władze, popularne portale społecznościowe natomiast zostały zablokowane.

Aung San Suu Kyi w areszcie

Przywódczyni Narodowej Ligi na rzecz Demokracji, która wygrała demokratyczne wybory w Birmie przebywa teraz w więzieniu domowym. Została oskarżona o nielegalne posiadanie krótkofalówek. Suu Kyi była przewodniczącą NLD od 2016 roku. Partia odniosła wielki sukces w 2016 roku osiągając duże wyniki w wyborach parlamentarnych.

Mapa Birmy