poniedziałek, 08 luty 2021 19:21

Birma: Ogłoszono stan wojenny w części Mandalaj!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Stan wojenny w Mandalaj - Birma Stan wojenny w Mandalaj - Birma

Do puczu w Birmie doszło w tamtym tygodniu. Od tego czasu dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice w ramach protestu. Odbywają się one głównie w Mandalaj, czyli stolicy Birmy ale w innych większych miastach też mają miejsce. Głównym żądaniem protestujących jest uwolnienie demokratycznie wybranej przywódczyni kraju - Aung San Suu Kyi z więzienia.

W dniu dzisiejszym ogłoszono stan wojenny w części stolicy Birmy - Mandalaj co wiąże się z zakazem protestów oraz zgromadzeń. Podobne decyzje są spodziewane w stosunku do innych miast.

Policja użyła armatek wodnych

Dzięki nagraniom z protestów możemy zobaczyć, że policja w Mandalaj polewa protestujących ludzi wodą pod dużym ciśnieniem z dość bliskiej odległości. Wiele osób doznało obrażeń, nie podano dokładnych liczb. Sporym zaskoczeniem był fakt, że w Rangunie mnisi, ubrani w tradycyjne stroje dołączyli do manifestacji. Internet w Birmie został ograniczony przez władze, popularne portale społecznościowe natomiast zostały zablokowane.

Aung San Suu Kyi w areszcie

Przywódczyni Narodowej Ligi na rzecz Demokracji, która wygrała demokratyczne wybory w Birmie przebywa teraz w więzieniu domowym. Została oskarżona o nielegalne posiadanie krótkofalówek. Suu Kyi była przewodniczącą NLD od 2016 roku. Partia odniosła wielki sukces w 2016 roku osiągając duże wyniki w wyborach parlamentarnych.

Mapa Birmy

 • USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii
  USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii

  Kalifornijscy naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa. Została nazwana B.1.427/B.1.429, z najnowszych informacji wiadomo, że ta mutacja jest dużo groźniejsza niż jakakolwiek poprzednia. Nowa mutacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż poprzednie, a dodatkowo jest bardziej odporna na przeciwciała wytwarzane przez szczepionki na COVID-19 lub wcześniejszą infekcję.

  Written on środa, 24 luty 2021 16:19
 • Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film
  Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film

  Tiger Woods to jedne z najlepiej opłacanych sportowców świata. Jego majątek szacowany jest na ponad 740 ml USD. Sportowiec znany jest nie tylko za sprawą swoich sportowych osiągnięć, ale także seks afery, która spowodowała rozpad jego małżeństwa. Po licznych skandalach sportowiec zaczął wracać na szczyt, jednak dziś doznał poważnego wypadku samochodowego.

  Written on środa, 24 luty 2021 10:56
 • Rosja: Unia Europejska planuje nałożyć kolejne sankcje
  Rosja: Unia Europejska planuje nałożyć kolejne sankcje

  Aż 27 szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej zezwoliło na opracowanie nowej listy sankcyjnej dla Rosjan. Ta lista będzie obejmować zakaz wjazdu na tereny UE oraz zamrożenie majątku na tym terenie.

  Written on wtorek, 23 luty 2021 17:31
 • Denver: Silnik samolotu w ogniu. Niesamowity film.
  Denver: Silnik samolotu w ogniu. Niesamowity film.

  Boeing jest koncernem znanym na całym świecie. Jest jednym z największych twórców samolotów pasażerskich, które latają, transportując tysiące ludzi dziennie. Niestety sobotnia awaria samolotu, wprowadziła chaos w koncernie i strach pasażerów, korzystających z wielu linii lotniczych.

  Written on poniedziałek, 22 luty 2021 18:04
 • Niger: Samochód komisji wyborczej wjechał na minę. Potwierdzono siedem zgonów.
  Niger: Samochód komisji wyborczej wjechał na minę. Potwierdzono siedem zgonów.

  Do tragedii doszło w niedzielę, kiedy to odbywały się wybory prezydenckie w Nigrze. Samochód należący do tamtejszej komisji wyborczej wjechał na minę w południowo - zachodniej części kraju, a dokładnie w wiejskiej gminie Dragol, która znajduje się w regionie Tillabery.

  Written on poniedziałek, 22 luty 2021 13:54