wtorek, 09 luty 2021 13:52

Susza na Krymie!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Brak wody na Krymie Brak wody na Krymie

Portal Krym Realii opublikował informację, że zapasy wody Krymie kurczą się w szybkim tempie. To duży problem dla mieszkańców i władz tego półwyspu.

 

Gdzie ta woda?

Trudna sytuacja dotknęła Krym, na którym zaczyna brakować wody. Czy to prawda? Według Władimira Bażenowa dyrektora firmy Woda Kryma, woda w zbiornikach znika w szybkim tempie. Przykładowo zbiornik Symferopolski zapełniony jest jedynie w 7%. Powodem takiego stanu rzeczy jest wysychanie oraz zamulenie wody, które nastąpiło w sierpniu 2020 roku. Dodatkowo sprawę utrudniła aneksja Krymu, ponieważ wcześniej był on zaopatrzony w wodę z Dniepru, dostarczaną przez Kanał Północnokrymski. W sytuacji, gdy Ukraina nie posiada pełnej kontroli nad nim, nie ma możliwości dostarczać wody na Krym. Władze Kijowa podkreślają, że gdy tylko sytuacja się zmieni, to wznowią dostawy wody. Jednakże Kijów podkreśla także, że obecnie Rosja jest okupantem terenu, także zgodnie z konwencją genewską to okupant powinien zagwarantować mieszkańcom dostawy wody. Rosja niestety nie podejmuje działań w kierunku poprawy warunków mieszkańców. Duże ilości wody Rosja wykorzystuje podczas rozwoju sektora wojskowo-przemysłowego na Krymie i to jest na chwilę obecną kwestia priorytetową.

Mapa Krymu

Obostrzenia związane z poborem wody na Krymie

Aby polepszyć sytuację, należało wprowadzić odpowiednie restrykcje. Z tego powodu mieszkańcy Symferopola i innych miejscowości zmuszeni zostali do odbierania wody w wyznaczonych porach. Takie obostrzenia spowodowały niewielką poprawę stanu zapasów wody, jednak jak podkreśla ekspert Serhij Hapon, poprawa nastąpiła tylko w niewielu regionach. Jedynie zwiększona ilości opadów może rozwiązać problem.

Krymska oszczędność wody

Obecne problemy spowodowane brakiem wody, wymuszają zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Należy wykorzystywać wodę możliwie maksymalnie. Przykładowo mieszkańcy miejscowości Zełenohirske dostarczają wodę do domu za pomocą wiader i butelek. Po wymyciu naczyń brudną wodą spłukują toalety. Podobnie można wykorzystać wodę po umyciu się. Na chwilę obecną mieszkańcy Krymu muszą sobie radzić sami i liczyć na szybką reakcję władz któregoś z Państw.

 • USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii
  USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii

  Kalifornijscy naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa. Została nazwana B.1.427/B.1.429, z najnowszych informacji wiadomo, że ta mutacja jest dużo groźniejsza niż jakakolwiek poprzednia. Nowa mutacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż poprzednie, a dodatkowo jest bardziej odporna na przeciwciała wytwarzane przez szczepionki na COVID-19 lub wcześniejszą infekcję.

  Written on środa, 24 luty 2021 16:19
 • Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film
  Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film

  Tiger Woods to jedne z najlepiej opłacanych sportowców świata. Jego majątek szacowany jest na ponad 740 ml USD. Sportowiec znany jest nie tylko za sprawą swoich sportowych osiągnięć, ale także seks afery, która spowodowała rozpad jego małżeństwa. Po licznych skandalach sportowiec zaczął wracać na szczyt, jednak dziś doznał poważnego wypadku samochodowego.

  Written on środa, 24 luty 2021 10:56
 • Rosja: Unia Europejska planuje nałożyć kolejne sankcje
  Rosja: Unia Europejska planuje nałożyć kolejne sankcje

  Aż 27 szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej zezwoliło na opracowanie nowej listy sankcyjnej dla Rosjan. Ta lista będzie obejmować zakaz wjazdu na tereny UE oraz zamrożenie majątku na tym terenie.

  Written on wtorek, 23 luty 2021 17:31
 • Denver: Silnik samolotu w ogniu. Niesamowity film.
  Denver: Silnik samolotu w ogniu. Niesamowity film.

  Boeing jest koncernem znanym na całym świecie. Jest jednym z największych twórców samolotów pasażerskich, które latają, transportując tysiące ludzi dziennie. Niestety sobotnia awaria samolotu, wprowadziła chaos w koncernie i strach pasażerów, korzystających z wielu linii lotniczych.

  Written on poniedziałek, 22 luty 2021 18:04
 • Niger: Samochód komisji wyborczej wjechał na minę. Potwierdzono siedem zgonów.
  Niger: Samochód komisji wyborczej wjechał na minę. Potwierdzono siedem zgonów.

  Do tragedii doszło w niedzielę, kiedy to odbywały się wybory prezydenckie w Nigrze. Samochód należący do tamtejszej komisji wyborczej wjechał na minę w południowo - zachodniej części kraju, a dokładnie w wiejskiej gminie Dragol, która znajduje się w regionie Tillabery.

  Written on poniedziałek, 22 luty 2021 13:54