wtorek, 09 luty 2021 17:44

ONZ: Korea Północna kradnie kryptowaluty. Zobacz w co inwestują łup.

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Raport ONZ o Korei Północnej Raport ONZ o Korei Północnej

W swoim raporcie eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych wykazali, że Korea Północna ignoruje sankcje nałożone przez ONZ i nabywa nowoczesne technologie, które pomogą jej produkować broń i pociski balistyczne. Wirtualne aktywa, które zostały skradzione przez Pjongjang w okresie od końca 2021 do listopada 2020 osiągnęły wartość 316 milionów dolarów.

 

Inwestycja w broń jądrową

Raport ONZ ujawnił, że Północnokoreański rząd zaczął pracę nad produkcją materiałów rozszczepialnych, które są jednym z głównych składników przy produkcji broni jądrowej. Podczas parad wojskowych rząd prezentował nowe systemy pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu, odpalanych z łodzi podwodnych o zasięgu międzykontynentalnym. Zapowiedział też przygotowania do testowania i produkcji nowych głowic do pocisków balistycznych oraz rozwój taktycznej broni jądrowej. Zmodernizował także infrastrukturę pocisków balistycznych" - wskazali eksperci.

Korea Północna obchodzi sankcje nałożone przez ONZ

Od 2006 roku, gdy Korea Północna dokonała pierwszej próby detonacji ładunku jądrowego nakładane są na nią coraz to ostrzejsze kary. Nałożono takie blokady na eksport, że praktycznie nie był możliwy. Jeżeli chodzi o import, to też został znacząco obniżony. Niemniej jednak Północnokoreański rząd nic sobie z tych blokad nie zrobił, ponieważ postanowił nielegalnie importować między innymi rafinowaną ropę czy w sposób nielegalny uzyskiwał dostęp do międzynarodowych kanałów bankowych. Gospodarka Korei Północnej od dawna nie była w idealnej formie, ale pandemia COVID-19 znacząco ją pogorszyła, nawet nielegalny import i eksport na tym ucierpiał.

Mapa Korei Północnej