środa, 10 luty 2021 19:28

Birma: Protestująca kobieta postrzelona w głowę

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kobieta postrzelona w głowę - Birma Kobieta postrzelona w głowę - Birma

Kobieta, która została postrzelona w głowę podczas protestu przeciwko wojskowemu zamachowi stanu w Birmie, jest w stanie krytycznym w szpitalu w stolicy Nay Pyi Taw. Została ranna podczas protestu we wtorek. Policja próbowała rozpędzić protestujących za pomocą armatek wodnych, gumowych kul i amunicji. Rana kobiety odpowiadała ranie ostrej amunicji, mówi organizacja praw człowieka. Istnieją także doniesienia o innych poważnych obrażeniach uczestników, gdyż policja zwiększyła użycie siły. Jak dotąd na szczęście nikt nie zginął.

 

Dlaczego ludzie protestują?

Dziesiątki tysięcy osób wzięło udział w ulicznych protestach przeciwko zamachowi stanu, który w zeszłym tygodniu obalił demokratycznie wybrany rząd Aung San Suu Kyi. Ludzie wyszli na ulicę pomimo niedawnego zakazu dużych zgromadzeń i godziny policyjnej.
Demonstracje rozpoczęły się ponownie w środę rano i był to ich piąty dzień z rzędu. Dowiadujemy się także że  duża grupa urzędników zebrała się w Nay Pyi Taw, aby zaprotestować przeciwko wojsku.

Kobieta została postrzelona w głowę!

BBC donosi, że Birmese, która rozmawiała z anonimowym lekarzem ze szpitala Nay Pyi Taw, doznała poważnego urazu głowy. Inny demonstrant doznał obrażeń klatki piersiowej. Obecnie oboje przebywają na oddziale intensywnej terapii. Według raportu Human Rights Watch, lekarz ze szpitala powiedział -  „pocisk utkwił w jej głowie i straciła znaczną część funkcji mózgu”.
Niezidentyfikowany lekarz powiedział, że rana kobiety była podobna do rany od ostrej amunicji, a metalowa kula wbiła się w tylną część jej prawego ucha. Wyglądało na to, że mężczyzna ranny podczas tego samego protestu również miał podobne obrażenia.
Odrębny raport Fortify Rights zacytował lekarza, który powiedział, że kobieta miała martwy mózg z powodu „rany postrzałowej w głowę, która groziła śmiercią”.

ONZ silnie zaniepokojone wydarzeniami z Birmy

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła „silne zaniepokojenie” wtorkową przemocą. „Użycie nieproporcjonalnej siły wobec demonstrantów jest niedopuszczalne” - powiedziała Ola Almgren, koordynatorka ONZ w Birmie.
W poprzednich protestach przeciwko trwającym od dziesięcioleci rządom wojskowym kraju, w latach 1988 i 2007, siły bezpieczeństwa zabiły wielu demonstrantów. Co najmniej 3000 demonstrantów zginęło w 1988 roku, a co najmniej 30 osób straciło życie w 2007 roku. Tysiące osób zostało uwięzionych w obu przypadkach.

 • Czechy: Polsko na pomoc!
  Czechy: Polsko na pomoc!

  Czesi bardzo dotkliwie odczuwają efekty pandemii. Dodatkowo nadal notuje się tam dużą dzienną liczbę zachorowań. Nasi sąsiedzi zwrócili się ostatnio z prośbą o pomoc do polskiego rządu.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:52
 • Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela
  Indie: Po dwóch dekadach schwytano gwałciciela

  Policja we wschodnich Indiach, w stanie Orissa aresztowała mężczyznę poszukiwanego w sprawie zbiorowego gwałtu, który miał miejsce w 1999 roku. Oskarżony ukrywał się przez ponad dwie dekady - do chwili, gdy kilka dni temu zabrakło mu szczęścia.

  Written on piątek, 26 luty 2021 19:13
 • Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych
  Ekwador: 79 więźniów zginęło podczas zamieszek w zakładach karnych

  W rozruchach wzięło udział aż 800 policjantów z trzech zakładów karnych. Zamieszki miały miejsce w więzieniach w miejscowościach Guayaquil, Cuenca i Latacunga, w których przetrzymuje się aż 70 procent więźniów. Spekuluje się, że podłożem zamieszek jest rywalizacja pomiędzy grupami przestępczymi.

  Written on czwartek, 25 luty 2021 19:26
 • USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii
  USA: Groźniejsza mutacja koronawirusa prosto z Kalifornii

  Kalifornijscy naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa. Została nazwana B.1.427/B.1.429, z najnowszych informacji wiadomo, że ta mutacja jest dużo groźniejsza niż jakakolwiek poprzednia. Nowa mutacja rozprzestrzenia się dużo szybciej niż poprzednie, a dodatkowo jest bardziej odporna na przeciwciała wytwarzane przez szczepionki na COVID-19 lub wcześniejszą infekcję.

  Written on środa, 24 luty 2021 16:19
 • Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film
  Los Angeles: Tiger Woods miał poważny wypadek. Film

  Tiger Woods to jedne z najlepiej opłacanych sportowców świata. Jego majątek szacowany jest na ponad 740 ml USD. Sportowiec znany jest nie tylko za sprawą swoich sportowych osiągnięć, ale także seks afery, która spowodowała rozpad jego małżeństwa. Po licznych skandalach sportowiec zaczął wracać na szczyt, jednak dziś doznał poważnego wypadku samochodowego.

  Written on środa, 24 luty 2021 10:56