Zobacz relację na żywo z defilady Wojska Polskiego w Warszawie
Co zobaczymy na defiladzie Wojska Polskiego
Defilada wojskowa jest imponującym wydarzeniem, demonstrującym zaawansowane zdolności obronne Polski. Przedstawione są najnowsze osiągnięcia technologiczne i taktyczne, w tym transportery opancerzone Rosomak, Borsuki, armatohaubice Krab i K9, wozy BAOAB-K, czołgi K2 oraz Abrams, wyrzutnie Patriot, myśliwce F-16 i F-35, Bayraktary, FA-50, śmigłowce uderzeniowe Apache i inne. Łącznie 200 jednostek sprzętu wojskowego i 100 powietrznego. Wydarzenie to ma także na celu zacieśnienie więzi między wojskiem a społeczeństwem oraz promocję służby wojskowej wśród młodzieży.
Politycy na defiladzie
Defiladzie będzie towarzyszyć szereg innych wydarzeń, w tym centralny piknik wojskowy na Stadionie Narodowym oraz uroczystości z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz państwowych, takich jak prezydent Andrzej Duda, premier Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Te wydarzenia mają na celu nie tylko upamiętnienie tych, którzy służyli i służą w wojsku, ale także edukację społeczeństwa na temat roli i znaczenia Sił Zbrojnych w życiu narodu. Opozycja twierdzi, że defilada jest jednak częścią kampani wyborczej PiS, co ma trochę sens.
Duma z Wojska Polskiego
Obchody Święta Wojska Polskiego w 2023 roku będą wyjątkowym momentem refleksji i dumy. Defilada wojskowa, będąca głównym punktem tej uroczystości, z pewnością robi wrażenie na wszystkich. Jesteśmy świadkami tej wyjątkowej demonstracji siły i jedności. Dla wielu Polaków jest to także okazja do wyrażenia szacunku dla żołnierzy, którzy narażają swoje życie, broniąc granic i wartości narodu. W tym roku obchody mają szczególną wagę, ponieważ podkreślają znaczenie i gotowość polskiego wojska w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń. Jest to także wyraz determinacji do ciągłego rozwijania i modernizacji Sił Zbrojnych.
W obliczu globalnych wyzwań, Święto Wojska Polskiego jest przypomnieniem o wartościach, które są fundamentem narodu: odwadze, honorze, lojalności i poświęceniu. To święto podkreśla, że siła narodu nie leży tylko w jego zasobach i technologii, ale przede wszystkim w ludziach, którzy są gotowi stanąć na straży suwerenności.