Zagrożenie ze strony Putina i Łukaszenki
Minister Błaszczak podkreślił wagę obronności i bezpieczeństwa, stwierdzając, że "to państwo zdecydują, czy nasza granica dalej będzie konsekwentnie broniona. Czy będzie bezpieczna". Wyraził również zaniepokojenie potencjalną agresją ze strony Putina i konieczność ochrony granic Polski.
Czwarte pytanie referendalne brzmi:
"Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"
Jakie są pytania referendalne 2023?
Ostatnie pytanie referendalne zamyka proces przedstawiania pytań przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość. Wcześniejsze pytania dotyczyły wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw, podwyższenia wieku emerytalnego oraz akceptacji przyjęcia nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.
1.Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?
2. Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?
3. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
4. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi
Kiedy odbędzie sie referendum?
Referendum 2023, zaplanowane na 15 października wraz z wyborami prezydenckimi, jest postrzegane jako kluczowy element procesu demokratycznego w Polsce. W najbliższej sesji Sejmu, zaplanowanej na 16 i 17 sierpnia, parlament ma zająć się formalnym zarządzeniem referendum. Zarówno wicepremier Jarosław Kaczyński, jak i premier Mateusz Morawiecki potwierdzili zamiar przeprowadzenia referendum razem z wyborami parlamentarnymi tej jesieni.
Rzecznik PiS Rafał Bochenek zaznaczył, że "uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania, które będą systematycznie w najbliższych dniach prezentowane". Referendum ma dać obywatelom możliwość wyrażenia opinii na kluczowe tematy narodowe, odzwierciedlając demokratyczne zasady państwa.