czwartek, 18 marzec 2021 16:50

Tanzania: Prezydent umiera na koronawirusa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
John Magufuli zmarł na koronawirusa John Magufuli zmarł na koronawirusa fot: youtube.com BBC

Dzisiaj wiceprezydent Tanzanii ogłosił, że 61- letni John Magufuli, prezydent Tanzanii zmarł w tę środę. Powodem zgonu były komplikacje serca związane z covidem. Zmarł w szpitalu w Dar es Salaam. Magufuliego nie widziano publicznie od ponad dwóch tygodni, a o jego zdrowiu krążyły plotki. Politycy opozycji już w zeszłym tygodniu spekulowali, że przyczyną jego absencji jest koronawirus.

 

Magufuli był jednym z najbardziej znanych afrykańskich sceptyków koronawirusa

Przypominamy, że zmarły prezydent Tanzanii nie wierzył w obecność koronawirusa. Jako potencjalne metody ochrony przed nim wzywał do modlitwy i ziołowej terapii parowej. Ostatnio Magufuli był widziany publicznie 27 lutego, ale premier Kassim Majaliwa w zeszłym tygodniu podkreślał, że prezydent jest zdrowy i ciężko pracuje. Niemniej jednak nie był pierwszym politykiem z Tanzanii, który na własnej skórze przekonał się jak niebezpieczny jest wirus. Jeden z Tanzańskich Ministrów, który również był koronascepykiem trafił kilka tygodni temu do szpitala.

Kto będzie pełnić urząd prezydenta?

Zgodnie z konstytucją Tanzanii, obecna wiceprezydent, Salma Hassan zostanie zaprzysiężona na nowego prezydenta w ciągu 24 godzin i będzie służyć do końca pięcioletniej kadencji Magufuli, którą rozpoczął w zeszłym roku.

Co wiemy o Magufuli?

John urodził się w Chato w północno-zachodniej Tanzanii w 1959 roku. Ukończył studia wyższe na kierunku chemia i matematyka. Po studiach pracował jako nauczyciel w szkole. Po raz pierwszy wybrany na posła w 1995 roku, a ministrem został już 5 lat później. Urząd prezydenta objął w 2015 roku. Kiedy pojawiły się pierwsze przypadki Covid-19 w Tanzanii, Magufuli wezwał ludzi do chodzenia do kościołów i meczetów na modlitwę. W czerwcu ogłosił, że Tanzania jest „wolna od Covid-19”, mówiąc, że wirus został wyeliminowany przez trzy dni narodowej modlitwy. Kpił również ze skuteczności masek, wyrażał wątpliwości co do testowania i drażnił sąsiednie kraje, które nałożyły środki zdrowotne w celu powstrzymania wirusa.