Eksperci ostrzegają, że wysoce zaraźliwy wariant w Brazylii może wywołać efekt domina w regionie i poza nim.
„Brazylia jest zagrożeniem dla ludzkości” - powiedział agencji prasowej AFP epidemiolog Fiocruza Jesem Orellana. Od początku pandemii kraj odnotował ponad 266 000 zgonów i 11 milionów przypadków. Zajmuje drugą co do wielkości liczbę zgonów na świecie po Stanach Zjednoczonych i trzecią co do wielkości liczbę potwierdzonych przypadków. Mimo to prezydent Jair Bolsonaro konsekwentnie sprzeciwiał się kwarantannie i poradom ekspertów w zakresie walki z koronawirusem.
Jak wygląda sytuacja w Brazylii?
Bolsonaro, prezydent Brazylii nie wykazał się empatią, ponieważ na wieści o nowym rekordzie zgonów powiedział do brazylijczyków, aby „przestali marudzić”. W swoim raporcie instytut zdrowia ostrzegł, że liczby wskazują na przeciążenie, a nawet załamanie się systemów opieki zdrowotnej. „Najlepsze, co możemy zrobić, to mieć nadzieję na cud masowych szczepień lub radykalną zmianę w zarządzaniu pandemią. Bezkarność w zarządzaniu wydaje się regułą” - powiedział Fiocruza Orellana. We wtorek w kraju odnotowano również ponad 70 000 przypadków, o 38% więcej niż w zeszłym tygodniu. Wzrost liczby przypadków przypisuje się rozprzestrzenianiu się wysoce zaraźliwej odmiany wirusa - o nazwie P.1.
Co wiemy o wariancie brazylijskim?
Wstępne dane z uniwersytetu w São Paulo sugerują, że wariant P.1 może być nawet dwa razy szybciej przenoszony niż oryginalna wersja wirusa. Spekuluje się również, że nowy wariant może uniknąć odporności, która powstała dzięki posiadaniu oryginalnej wersji Covid. Szansa ponownej infekcji wynosi od 25% do 60%. Dodatkowo dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus określił sytuację w Brazylii jako bardzo niepokojącą i ostrzegł przed możliwym rozlewem w regionie.
Czy szczepionki będą działać przeciwko P.1?
Brazylia zamówiła ponad 200 milionów dawek szczepionki AstraZeneca i CoronaVac. Jak dotąd ponad osiem milionów ludzi otrzymało pierwszą dawkę, co stanowi zaledwie 4% populacji. Obecne szczepionki zostały zaprojektowane wokół wcześniejszych wersji koronawirusa, ale naukowcy uważają, że powinny nadal działać przeciwko nowym wariantom.