Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
czwartek, 16 grudzień 2021 18:02

Polski Ład: Zmiany „za pięć dwunasta” - prawnicy twierdzą, że jest to patolegislacja

Polski Ład - zmiany w prawie w ostatniej chwili Polski Ład - zmiany w prawie w ostatniej chwili fot: materiały rządowe

Polski Ład jest flagowym programem partii rządzącej, który ma drastycznie zmienić system podatkowy. Program ten z pewnością wprowadza ogrom zmian, jednakże tempo zatwierdzania całego programu jest dość niepokojące, co przyznają sami prawnicy. Przegłosowany przez sejm w październiku projekt jest właśnie łatany przez senat. Dlaczego program ten wprowadzany jest z takim pośpiechem i co na to prawnicy?

 

Ostatnie zmiany przed wejściem w życie Polskiego Ładu

Nowe przepisy podatkowe, które wprowadza Polski Ład wejdą w życie już za dwa tygodnie, dlatego ogromnie dziwi fakt, iż sejm właśnie zajmuje się licznymi błędami w uchwalonych w październiku przepisach. Jednym nich jest błąd dotyczący składki zdrowotnej od przedsiębiorców liniowych. Kolejnym błędem jest składka zdrowotna u osób, które zwolnione są z podatku PIT. Błędy mają zostać naprawione w ciągu najbliższego tygodnia, jednakże prawnicy i specjaliści podatkowi alarmują, iż błędów w Polskim Ładzie jest znacznie więcej, co może wprowadzić duży chaos, w polskim prawie podatkowym.

Polski Ład posiada wiele niejasnych przepisów

Według prawników, taki sposób wprowadzania nowych przepisów podatkowych spokojnie może być nazwany patolegislacją, ponieważ błędy naprawiane są za pięć dwunasta. Co więcej, tak „przepchany” projekt nadal posiada wiele niejasnych przepisów, które w zdecydowanym stopniu mogą wpłynąć na atrakcyjność naszego kraju pod względem biznesowym.
Specjaliści z kancelarii Staniek & Partners jasno twierdzą, iż zagraniczni inwestorzy nie będą chcieli inwestować w kraju, w którym przepisy prawa podatkowego zmienia się w ostatniej chwili.

Artykuły powiązane

 • Wojna: Wielka Brytania wysyła broń, aby wspomóc Ukrainę - kryzys w Europie Wschodniej się pogłębia
  Wojna: Wielka Brytania wysyła broń, aby wspomóc Ukrainę - kryzys w Europie Wschodniej się pogłębia

  Sytuacja we wschodniej części Europy jest nadal bardzo napięta, ponieważ Rosja nadal gromadzi wojsko, artylerię, pojazdy pancerne i czołgi na granicy z Ukrainą. Władze Unii Europejskiej próbują mediacji z Rosją, jednakże w ciągu ostatnich tygodni sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Wielka Brytania postanowiła wysłać broń, aby wspomóc Ukrainę w procesie zbrojenia. Czy w 2022 wybuchnie konflikt?

  Napisano wtorek, 18 styczeń 2022 15:20
 • Sejm: Dziwne zachowanie posła PO. Czy Sienkiewicz był pod wpływem alkoholu?
  Sejm: Dziwne zachowanie posła PO. Czy Sienkiewicz był pod wpływem alkoholu?

  Media od rana nie pozostawiają suchej nitki na pośle Platformy Obywatelskiej Bartłomieju Sienkiewiczu. Otóż wczoraj dziwnym krokiem wszedł on na obrady sejmu i natychmiast został wyprowadzony przez Borysa Budkę.

  Napisano czwartek, 13 styczeń 2022 10:52
 • Polska 2050: Szymon Hołownia na konferencji 12.01.2021 przedstawił strategiczne założenia w roku 2022
  Polska 2050: Szymon Hołownia na konferencji 12.01.2021 przedstawił strategiczne założenia w roku 2022

  "PiS się kończy", stwierdził Hołownia. "Nie porwie już Polaków żadną wizją. Jest wyniszczony wewnętrzną wojną o schedę po Kaczyńskim. Zostawi za sobą pełne cmentarze, dwieście tysięcy ofiar pandemii – ludzi, którzy mogliby żyć, gdyby panie i panowie z PiS dbali o naszą ochronę zdrowia tak, jak dbają o swoje spółeczki.PiS zostawi Polskę naburmuszoną, agresywną i samotną w niebezpiecznym świecie.

  Napisano środa, 12 styczeń 2022 14:26
 • Tarcza Antyinflacyjna 2.0: Konferencja Morawieckiego 11.01.2021. Co zapowiedział premier?
  Tarcza Antyinflacyjna 2.0: Konferencja Morawieckiego 11.01.2021. Co zapowiedział premier?

  Dzisiaj 11 stycznia 2021 roku odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie osłony antyinflacyjnej. W ten sposób rząd chce pomóc Polakom w rosnącej drożyźnie i szalejącej inflacji.

  Napisano wtorek, 11 styczeń 2022 16:37
 • Kazachstan: Coraz większa liczba ofiar zamieszek - służby rozpoczęły „Operację Czyszczenie”. Wchodzi Rosja. Filmy
  Kazachstan: Coraz większa liczba ofiar zamieszek - służby rozpoczęły „Operację Czyszczenie”. Wchodzi Rosja. Filmy

  Zamieszki w Kazachstanie całkowicie wymknęły się spod kontroli, o czym świadczy liczba zabitych protestujących oraz policjantów. Sytuacja w kraju zaczyna się coraz mocniej zaogniać, czego efektem jest transport pojazdów wojskowych na główny plac Ałmaty, czyli stolicy Kazachstanu.

  Napisano czwartek, 06 styczeń 2022 19:52
 • Polski Ład: Nauczyciele zwracają uwagę na niższe pensje
  Polski Ład: Nauczyciele zwracają uwagę na niższe pensje

  Polski Ład, to program gospodarczy partii rządzącej, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2022. Prawo i Sprawiedliwość obiecywało uszczelnienie systemu podatkowego oraz przede wszystkim zmniejszenie podatków dla przeciętnych polaków. Kiedy opadł kurz zapowiadanych obietnic, to wówczas wyłoniła się ponura prawda - nowy program już od samego początku zmniejsza pensje.

  Napisano wtorek, 04 styczeń 2022 17:52
 • Anna Maria Żukowska: Afera o „biedafirmy” - posłanka lewicy w ogniu krytyki za obraźliwy tweet
  Anna Maria Å»ukowska: Afera o „biedafirmy” - posłanka lewicy w ogniu krytyki za obraźliwy tweet

  Polski Ład wszedł w życie z dniem 1 stycznia, jednakże wokół tematu podatków, firm i zatrudnienia, nadal odbywają się burzliwe dyskusje. Doskonałym tego przykładem jest krytyka tweeta posłanki lewicy, która zaczęła w bardzo pejoratywny sposób wypowiadać się o mikro i małych przedsiębiorcach. Co takiego napisała posłanka?

  Napisano wtorek, 04 styczeń 2022 13:33
 • Skarb Państwa: Kara za polityczny reset w sprawie zakupu Caracali - koszt to 80 mln złotych!
  Skarb Państwa: Kara za polityczny reset w sprawie zakupu Caracali - koszt to 80 mln złotych!

  Niedoszly zakup śmigłowców H225M Caracal dla Wojska Polskiego spowodował konflikt rządu z francuskim koncernem Airbus. Konflikt ten trwał przez kilka lat i obydwie strony próbowały go wyjść z tej sytuacji jak najlepiej. Ostatecznie Skarb Państwa zawarł z Airbusem porozumienie, z którego wynika, iż Polska musi zapłacić 80 milionów złotych kary, za wycofanie się z umowy zakupu 50 śmigłowców.

  Napisano poniedziałek, 20 grudzień 2021 21:47
 • Polski Ład: Zmiany „za pięć dwunasta” - prawnicy twierdzą, że jest to patolegislacja
  Polski Ład: Zmiany „za pięć dwunasta” - prawnicy twierdzą, że jest to patolegislacja

  Polski Ład jest flagowym programem partii rządzącej, który ma drastycznie zmienić system podatkowy. Program ten z pewnością wprowadza ogrom zmian, jednakże tempo zatwierdzania całego programu jest dość niepokojące, co przyznają sami prawnicy. Przegłosowany przez sejm w październiku projekt jest właśnie łatany przez senat. Dlaczego program ten wprowadzany jest z takim pośpiechem i co na to prawnicy?

  Napisano czwartek, 16 grudzień 2021 18:02
 • Andrzej Duda: Rada ds. Bezpieczeństwa i Obronności - Prezydent powołał nową radę
  Andrzej Duda: Rada ds. Bezpieczeństwa i Obronności - Prezydent powołał nową radę

  Rada do spraw Bezpieczeństwa i Obronności została utworzona w środę 15 grudnia, za sprawą Prezydenta Andrzeja Dudy. Rada ta powstała w ramach Narodowej Rady Rozwoju, zaś zasiadać w niej będą przedstawiciele służb mundurowych, naukowcy i osoby związane z wojskowością. Celem rady ma być rozwój polskich sił zbrojnych.

  Napisano środa, 15 grudzień 2021 20:16
 • Rząd: Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk zaręczona z wiceministrem finansów!
  Rząd: Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk zaręczona z wiceministrem finansów!

  Wiceminister Piotr Patkowski na łamach social mediów oznajmił, iż poprosił o rękę wiceminister rozwoju Olgę Semeniuk. Jest to dość niespodziewana informacja, ponieważ dziennikarze nie wiedzieli o związku tej dwójki młodych polityków. Co wiadomo o Oldze Semeniuk i Piotrze Patkowskim?

  Napisano wtorek, 14 grudzień 2021 19:23
 • Sondaże: Równia pochyła dla rządu PiS - wiarygodność rządu drastycznie spada
  Sondaże: Równia pochyła dla rządu PiS - wiarygodność rządu drastycznie spada

  Słupki sondażowe i opinia publiczna zdecydowanie są obecnie ziszczeniem się najgorszych koszmarów dla rządu Prawa i Sprawiedliwości. Spadek zaufania do PiS jest bardzo wyraźny, dlatego spełnia się jeden z najgorszych scenariuszy dla partii rządzącej.

  Napisano piątek, 10 grudzień 2021 19:24
 • Koronawirus: Rząd na okres świąteczny wprowadza nowe obostrzenia. Czy czeka nas lockdown?
  Koronawirus: Rząd na okres świąteczny wprowadza nowe obostrzenia. Czy czeka nas lockdown?

  Czwarta fala pandemii koronawirusa cały czas przybiera na sile. We wtorek 7 grudnia zostały ogłoszone nowe obostrzenia covidowe, które będą obowiązywały na okres świąteczny. W jaki sposób przedstawiają się najnowsze restrykcje związane z pandemią koronawirusa zapowiedziane przez ministra Niedzielskiego?

  Napisano wtorek, 07 grudzień 2021 19:14
 • Konferencja Niedzielskiego 29.11.2021: Omikron w ataku - wracają obostrzenia w Polsce
  Konferencja Niedzielskiego 29.11.2021: Omikron w ataku - wracają obostrzenia w Polsce

  Minister zdrowia Adam Niedzielski (bardzo fajne nazwisko ;) ) podczas poniedziałkowej konferencji 28 listopada ogłosił, że z powodu rozprzestrzeniającego się wariantu Omikron, w Polsce znów będą obowiązywały obostrzenia. Oprócz zakazu lotu do 7 krajów Afryki, zapowiedziano także obostrzenia krajowe. Czy wigilie spędzimy w gronie najbliższych domowników, jak w 2020?

  Napisano poniedziałek, 29 listopad 2021 18:04
 • Obniżka cen: Morawiecki ogłasza pakiet antyinflacyjny - czy faktycznie zatrzyma kryzys?
  Obniżka cen: Morawiecki ogłasza pakiet antyinflacyjny - czy faktycznie zatrzyma kryzys?

  Szalejąca inflacja jest już dobrze widoczna wśród konsumentów, ponieważ ceny żywności, materiałów budowlanych i paliw szybują ostro w górę. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji ogłosił wdrożenie pakietu antyinflacyjnego. Oto jego szczegóły.

  Napisano czwartek, 25 listopad 2021 12:31
 • Grupa Wyszehradzka: Wspólna konferencja Orbana, Morawieckiego i Babisza - Bronimy Europy
  Grupa Wyszehradzka: Wspólna konferencja Orbana, Morawieckiego i Babisza - Bronimy Europy

  Choć sytuacja na wschodniej granicy Polski trochę się uspokoiła, to w polityce Polski i pozostałych państw Unii Europejskiej wrze. Z tego powodu została zwołana konferencja premierów grupy Wyszehradzkiej. Podczas konferencji padły słowa o błędnej polityce Brukseli oraz o obronie Europy.

  Napisano wtorek, 23 listopad 2021 19:05
 • USA: Joe Biden będzie ubiegał się o reelekcję!
  USA: Joe Biden będzie ubiegał się o reelekcję!

  Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, potwierdził za pośrednictwem rzeczniczki Białego Domu, iż będzie ubiegał się o reelekcję. Decyzja ta dość mocno zaskoczyła amerykańskie społeczeństwo, gdyż podczas wyborów prezydenckich w 2024 roku, Joe Biden będzie miał już 84 lata. Czy nie będzie zbyt stary, aby sprawować urząd prezydenta USA?

  Napisano wtorek, 23 listopad 2021 16:54
 • Austria: Pełny lockdown i wprowadzenie obowiązkowych szczepień!
  Austria: Pełny lockdown i wprowadzenie obowiązkowych szczepień!

  Czwarta fala pandemii covid-19 coraz mocniej zaczyna się rozlewać po państwach Europy. Co więcej, kolejne państwa zaczynają wprowadzać różne wariacje lockdownów, aby zapowiedz sytuacjom znanym z poprzednich sezonów. Austria jednakże zdecydowała się na poważny i mocny krok - lockdown dla wszystkich oraz obowiązkowe szczepienia.

  Napisano piątek, 19 listopad 2021 15:07
 • Sejm: Marszałek Terlecki zakażony Covid-19!
  Sejm: Marszałek Terlecki zakażony Covid-19!

  Marszałek sejmu z klubu Prawa i Sprawiedliwości jest zakażony Covid-19, ponieważ tak wykazał test, wykonany w sejmie. Do czasu testu Terlecki widział się z wieloma politykami, wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Czy cały sejm uda się na dwutygodniową kwarantannę?

  Napisano środa, 17 listopad 2021 14:06
 • #GRANICA: Pierwsi ranni na granicy - starcia na przejściu granicznym w Kuźnicy
  #GRANICA: Pierwsi ranni na granicy - starcia na przejściu granicznym w Kuźnicy

  Według nieoficjalnych informacji, na granice stale napływają kolejne setki imigrantów, zaś przy przejściu granicznym w Kuźnicy zgromadziło się około 2 tysiące osób. Dziś w południe imigranci próbowali siłą przedrzeć się przez granicę, co zakończyło się starciami z polskimi służbami mundurowymi. W starciu ranni zostali żołnierz, policjant i strażniczka.

  Napisano wtorek, 16 listopad 2021 16:52