Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 17 maj 2021 20:35

Polski Ład: Zmiany w podatkach i działalności gospodarczej

Zmiany w podatkach i działalności gospodarczej - Nowy Ład Zmiany w podatkach i działalności gospodarczej - Nowy Ład

Partia rządząca przedstawiła plan, który ma zamiar wprowadzać w życie wraz z końcem epidemii koronawirusa. Program ma stanowić zmiany w gospodarce, które po części są korzystne dla niektórych grup, a dla innych mogą okazać się dotkliwym ciosem. Warto przyjrzeć się, więc, jak planowane zmiany mogą wpłynąć na gospodarkę.

 

Zmiany w podatkach - Nowy Ład

Programie PiSu ma wprowadzić duże zmiany w podatkach. Przede wszystkim kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 tys. PLN, natomiast próg skali podatkowej - do 120 tys. PLN. Co to oznacza? Próg skali podatkowej w chwili zmiany zbliżyłby się do naszych zachodnich sąsiadów np. Niemców czy Francji. Uznać to można za pozytywną zmianę, która jest korzystna dla osób zarabiających najniższa krajową. Jednak, co budzi niepokój? To fakt, że nie będzie można odliczyć składki zdrowotnej. Przez takie działanie stawka podatkowa poszybuje w górę 7,75 podstawy wyliczenia tej składki, czyli podatek zostanie podniesiony o te 7,75%. Ogólnie oznacza to, że będziemy mieć stawki podatkowe w wysokości 24,75% i 39,75%,, co będzie bardzo niekorzystne dla osób średnio zarabiających i posiadających wysokie wynagrodzenia.

Kolejną zmianą, która dotknie przedsiębiorców będzie zakończenie obowiązywanie ryczałtowej składki zdrowotną, której poziom obecnie to około 380 zł. Zmiany dla przedsiębiorców dotyczyłyby zwiększenia opodatkowania dochodów z działalności o blisko 9 punktów procentowych.

Zmiany dla przedsiębiorców - Nowy Ład

Ciekawie zapowiada się sytuacja związana z działalnością gospodarczą. Wiadomo, że pozostanie podatek liniowy oraz daniny solidarnościowe czy zasady związane z ZUS-em. Jeśli kwota wolna od podatku wzrośnie to możliwe, że będzie ona dotyczyć także przedsiębiorców. Co może stanowić nowość, gdyż wybór podatku liniowego zawsze okazał brak kwoty wolnej od podatku. Jednak na ten temat nie ma informacji i to rozwiązanie stoi pod znakiem zapytania. Znaczące zmiany zajdą w rozliczaniu składki zdrowotnej. Po pierwsze ma nie być ona ryczałtowa, a naliczana podobnie jak w przypadku umów o pracę, czyli 9%dochody. Co jednak kluczowe, zgodnie z zapowiedzią Premiera Morawieckiego, która padła podczas prezentacji, składka ma nie być odliczana od podatku, co ma fundamentalne znaczenie. Oznacza to, że poziom opodatkowania działalności znacząco wzrośnie.

Artykuły powiązane