wtorek, 09 marzec 2021 19:23

Rząd szykuje zmiany progów podatkowych

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Zmiany progów podatkowych Zmiany progów podatkowych fot: Sylwester Niedzielski

Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma w planach przygotować tak zwany nowy ład. Wszystko wskazuje na to, że propozycje, które się tam znajdą będą sfinansowane przez najbogatszych Polaków.

 

Jakie zapisy znajdą się w Nowym Ładzie?

Spekuluje się, że zapisy, które Nowy Ład będzie zawierał to: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podniesienie kwoty nieopodatkowanej emerytury do 2,5 tysiąca złotych. Progi podatkowe również mają ulec zmianie, co czyni system bardziej progresywnym niż jest obecnie.

Z czego wynika pomysł na Nowy Ład?

Po pierwsze nowy ład jest programem inwestycyjnym. Jego zadaniem będzie też wyrównanie szans oraz niwelowanie wielu nierówności. Wiadomo jest, że efektywne opodatkowanie osób o niższych dochodach jest zbyt wysokie wobec osób, których dochody są wysokie. Wiemy też, że zmiany podatkowe będą oparte na istniejącym obecnie systemie. Nowy Ład będzie najkorzystniejszy dla osób, których zarobki są zbliżone do średniej krajowej czyli około 4500 złotych brutto. Rząd głównie chce stopniowo zmniejszać degresywną kwotę wolną, czyli najwyższą ulgę dla zarabiających do 8 tysięcy złotych.

Skąd zmiana progów?

Rząd uważa, że obecne progi przestają się sprawdzać ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że polacy zaczynają zarabiać coraz lepiej w związku z czym częściej wpadają w drugi próg podatkowy. Chodzą słuchy, że rząd planuje również zwiększyć wkład osób prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności tych, którzy odprowadzają podatek liniowy.