czwartek, 11 marzec 2021 17:28

Kto zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kto Rzecznikiem Praw Obywatelskich Kto Rzecznikiem Praw Obywatelskich Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Wybory na Rzecznika Praw Obywatelskich nadal trwają... Od kilku miesięcy ten temat pojawia się w debatach publicznych.

 

Piotr Wawrzyk - NIE!

Ostatnimi czasy PiS wystawił swojego przedstawiciela na stanowisko RPO, jednak nie zyskał on poparcia Senatu. Partia rządząca nie ukrywała rozczarowania z obrotu sytuacji. Z tego powodu obecnym RPO jest nadal Adam Bodnar. Niestety jego kadencja powinna zakończyć się 9 września 2020 roku. Z powodu braku zastępstwa nadal piastuje on swoje stanowisko. Nie znaczy to jednak, że tak zostanie. Nadal trwają poszukiwania odpowiedniego kandydata.

Kto zastąpi Bodnara?

We wtorek 9 marca 2021 roku pojawiło się nowe nazwisko kandydata na Rzecznika Spraw Obywatelskich. Jest nim Bartłomiej Wróblewski. Wróblewski jest politykiem PiSu, o którym zrobiło się głośno za sprawą kwestii aborcyjnych. Był on jednym ze 119 posłów, którzy wnieśli do TK wniosek o sprawdzenie, czy przesłanka aborcyjna jest zgodna z konstytucją.


Okazuje się, ze Wróblewski ma spore szanse na stanowisko. Licząc konkretnie dostałby on 48 głosów klubu PiS plus głos Libickiego. Aby uzyskać większość głosów ważne jest pozyskanie poparcia Lidii Staroń. Niektórych dziwić może, że Libicki jest za kandydatem z partii PiSu, ale jak się dowiedziano, jest on skłonny poprzeć Wróblewskiego. Sam Libicki wypowiedział się na ten temat - „Skoro zostałem wywołany do tablicy, to informuję, że skłaniam się do poparcia posła Wróblewskiego. Myślę, że dla wszystkich, którzy mnie znają, nie jest to specjalne zaskoczenie. Pozdrawiam”. Jeśli przewidywania potwierdzą się, poznamy niebawem nowego Rzecznika Spraw Obywatelskich.

  • Polska 2050: Dzięki staraniom białoruskich opozycjonistów, mieszkańców Warszawy i Stowarzyszenia Szymona Hołowni rondo Wolnej Białorusi w Warszawie stało się faktem
    Polska 2050: Dzięki staraniom białoruskich opozycjonistów, mieszkańców Warszawy i Stowarzyszenia Szymona Hołowni rondo Wolnej Białorusi w Warszawie stało się faktem

    Dzięki staraniom białoruskich opozycjonistów, mieszkańców Warszawy i Stowarzyszenia Polska 2050 rondo Wolnej Białorusi w Warszawie stało się faktem. Na skrzyżowaniu Południowej Obwodnicy Warszawy (al. Legionów Piłsudskiego) i ul. Puławskiej Rada Warszawy nadała nazwę ronda Wolnej Białorusi. To efekt wniosku trzech organizacji: Centrum Białoruskiej Solidarności, Inicjatywy Wolna Białoruś oraz Stowarzyszenia Polska 2050. Inicjatywę poparło również ponad 200 mieszkańców Warszawy.

    Napisano piątek, 15 październik 2021 14:12
  • OFF: Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu? Sensacyjna wiadomość o prezesie PiS
    OFF: Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu? Sensacyjna wiadomość o prezesie PiS

    Jarosław Kaczyński pełni obecnie funkcję wicepremiera, jednakże w rzeczywistości jest jedną z najważniejszych osób w rządzie. To właśnie z tego powodu tak szokująca jest informacja o jego rezygnacji ze stanowiska. Kiedy Jarosław Kaczyński zrezygnuje z obecnej funkcji i co zamierza później?

    Napisano środa, 13 październik 2021 18:23
  • Korea Północna: Kim Dzong Un znów pręży muskuły - narastające napięcie we wschodniej Azji
    Korea Północna: Kim Dzong Un znów pręży muskuły - narastające napięcie we wschodniej Azji

    Korea Północna znana jest ze swojego propagandowego przekazu, który ukazuje ją w samych superlatywach. Państwa ościenne, takie jak Korea Południowa czy Japonia z uwagą przyglądają się demonstracjom siły. Do opinii publicznej przedostały się ostatnio ciekawe materiały wideo, dokumentujące siłę północnokoreańskiej armii. Do czego zdolni są żołnierze z Pyongyangu?

    Napisano środa, 13 październik 2021 14:32
  • Polska w Unii: Protesty w całej Polsce, czyli reakcja na wyrok TK. „Milcz głupi chłopie" - film
    Polska w Unii: Protesty w całej Polsce, czyli reakcja na wyrok TK. „Milcz głupi chłopie" - film

    Ostatnie dni, to istne trzęsienie ziemi na polskiej scenie politycznej. Wzburzenie społeczne zapoczątkował wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czwartku 7 października, o wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym. Niedzielne manifestacje zebrały dziesiątki tysięcy osób w wielu miastach Polski. W jaki sposób przebiegały te protesty?

    Napisano poniedziałek, 11 październik 2021 13:19
  • Trybunał Konstytucyjny: Jest wyrok w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym - czy Polsce grozi polexit?
    Trybunał Konstytucyjny: Jest wyrok w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym - czy Polsce grozi polexit?

    Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre zapisy w Traktacie Unii Europejskiej nie są zgodne z polską konstytucją. Czwartkowy wyrok do czerwoności rozgrzał opinię publiczną, zaś eksperci zaczęli wróżyć Polsce wyjście z szeregów krajów wspólnoty. Czy faktycznie grozi nam polexit?

    Napisano piątek, 08 październik 2021 15:30
  • Afera mailowa: "Ten stary dziad" - o kim to? Czy w obozie władzy nastąpią roszady?
    Afera mailowa: "Ten stary dziad" - o kim to? Czy w obozie władzy nastąpią roszady?

    Nie milkną echa po głośnej i jakże szokującej aferze mailowej. Treść wiadomości ze skrzynki Michała Dworczyka, czyli Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, może mocno zaburzyć dotychczasowy układ sił w Zjednoczonej Prawicy. Co mają zawierać wykradzione maile?

    Napisano czwartek, 07 październik 2021 20:23
  • NBP: Stopy procentowe w górę, czyli (nie)spodziewana decyzja RPP
    NBP: Stopy procentowe w górę, czyli (nie)spodziewana decyzja RPP

    Według zapowiedzi, jakikolwiek wzrost stóp procentowych miał nastąpić dopiero pod koniec roku. W środę 6 października Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła oświadczeniem, że podniesione zostają stopy procentowe. Co to oznacza?

    Napisano środa, 06 październik 2021 19:19
  • Afganistan: Czy ten kraj czeka w tym roku całkowity brak prądu?
    Afganistan: Czy ten kraj czeka w tym roku całkowity brak prądu?

    Przejęcie Afganistanu przez Talibów to temat, którym światowe media żyły przez ostatnie dwa miesiące, ze względu na spektakularną ewakuację wojsk amerykańskich. Co prawda Amerykanie zostawili w Afganistanie całą masę najlepszego sprzętu wojskowego, jednakże blackhawki nie rozwiążą problemów natury ekonomicznej, z którymi zaczęli mierzyć się teraz Talibowie. W ciągu najbliższych miesięcy Afganistanowi grożą duże przerwy w dostawie energii elektrycznej. Czym jest to spowodowane?

    Napisano wtorek, 05 październik 2021 16:52
  • Straż Graniczna: Atrapa bomby i próba przepłynięcia rzeki Bug na granicy z Białorusią
    Straż Graniczna: Atrapa bomby i próba przepłynięcia rzeki Bug na granicy z Białorusią

    Napięcie na granicy polsko-białoruskiej jest cały czas na bardzo wysokim poziomie. Kryzys imigracyjny pogłębia stresującą atmosferę, w czasie której wszyscy pogranicznicy muszą trzymać nerwy na wodzy. Do dość niepokojącego odkrycia doszło w poniedziałek, 4 października, ponieważ służby graniczne znalazły na granicy z Białorusią atrapę bomby.

    Napisano poniedziałek, 04 październik 2021 19:39
  • Kontrola Funduszu Sprawiedliwości: Raport NIK pogrąża Ziobrę. Jakie są zarzuty?
    Kontrola Funduszu Sprawiedliwości: Raport NIK pogrąża Ziobrę. Jakie są zarzuty?

    W czwartek 30 września Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała raport dotyczący kontroli Funduszu Sprawiedliwości. Okazuje się, że treść raportu w zdecydowanym stopniu pogrąża resort Zbigniewa Ziobry. Jednym z najpoważniejszych wykroczeń wypunktowanych przez kontrolerów jest naruszenie podstawowych zasad wydatkowania środków publicznych. Czy ten druzgocący raport zmieni oblicze polskiej sceny politycznej?

    Napisano piątek, 01 październik 2021 18:47
  • Niemcy: Znamy wyniki wyborów do Bundestagu 2021
    Niemcy: Znamy wyniki wyborów do Bundestagu 2021

    Wybory wzbudzały skrajne emocje w obywatelach Niemiec, oraz ogromne zaciekawienie na arenie międzynarodowej. Nic dziwnego... w końcu Niemcy są licząca się gospodarką. Dodatkowo mają znaczący wpływ na funkcjonowanie Unii Europejskiej, a tym samym na inne kraje UE.

    Napisano poniedziałek, 27 wrzesień 2021 14:08
  • Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych: Czy szkoły będą kształcić lekarzy?
    Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych: Czy szkoły będą kształcić lekarzy?

    Niedzielski podczas spotkania w Sanoku w Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych wypowiedział się na temat planów Ministerstwa Zdrowia. Czy kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych stanie się faktem?

    Napisano środa, 22 wrzesień 2021 13:39
  • Europejski Trybunał Praw Człowieka: Putin odpowiedzialny za śmierć Aleksandra Litwinienki
    Europejski Trybunał Praw Człowieka: Putin odpowiedzialny za śmierć Aleksandra Litwinienki

    Litwinienko urodził się w 1962 roku w Woroneżu. Nie był zwyczajnym opozycjonistą, czy buntownikiem politycznym. Wręcz przeciwnie. W swoim życiu aktywnie działał na rzecz Rosji. Jako podpułkownik KGB oraz FSB miała za zadanie wypełniać rozkazy władz mu nadrzędnych. Podczas swojej służby został uhonorowany tytułem weterana MUR-u.

    Napisano wtorek, 21 wrzesień 2021 15:19
  • TSUE: Polska słono zapłaci za kopalnię Turów
    TSUE: Polska słono zapłaci za kopalnię Turów

    Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja o konflikcie między Polską a Czechami. Sprawa dotyczyła polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Finał sprawa znalazła w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Decyzja TSUE jak się okazuje, będzie słono kosztować polaków.

    Napisano poniedziałek, 20 wrzesień 2021 12:47
  • Klaudia Jachira: Stefan Wyszyński antysemitą i faszystą?
    Klaudia Jachira: Stefan Wyszyński antysemitą i faszystą?

    W Świątyni Opatrzności Bożej odbyły się uroczystości, podczas których kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi. Niestety radość z wydarzenia została przyćmiona skandalem politycznym, którego sprawcą była posłanka Klaudia Jachira.

    Napisano czwartek, 16 wrzesień 2021 13:37
  • Sondaż United Surveys we wrześniu: Wzrasta poparcie dla PiSu i Konfederacji
    Sondaż United Surveys we wrześniu: Wzrasta poparcie dla PiSu i Konfederacji

    Ostatnio przeprowadzony sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazuje, że coraz większym zaufaniem cieszy się partia rządząca. PiS i Konfederacja rosną w siłę!

    Napisano wtorek, 14 wrzesień 2021 18:30
  • Afganistan: Prowincja Pandższir zdobyta przez Talibów!
    Afganistan: Prowincja Pandższir zdobyta przez Talibów!

    Jak podają amerykańskie media w niedzielę w nocy 5 września 2021 roku doszło do ataku Talibów na Prowincję Pandższir. Tysiące wojowników najechało 8 dzielnic Pandższiru. Jak wynika z relacji mediów i doniesień Talibów prowincja padła. To niewątpliwie bardzo smutna wiadomość, gdyż była to ostatnia ostoja sił skierowanym przeciwko nowym władzom Afganistanu.

    Napisano poniedziałek, 06 wrzesień 2021 16:23
  • Afganistan: Kim są Talibowie? Charakterystyka i historia Talibów
    Afganistan: Kim są Talibowie? Charakterystyka i historia Talibów

    Talibowie są coraz bliżej do wprowadzenia całkowitej władzy w Afganistanie, amerykańskie wojska się wycofują, a tysiące Afgańczyków szuka schronienia w innych krajach. Tylko kim dokładnie są Talibowie i jaka jest ich historia, w co wierzą i do czego dążą, odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

    Napisano niedziela, 05 wrzesień 2021 12:09
  • Jordania: Wojna domowa w królewskiej rodzinie Haszymidów
    Jordania: Wojna domowa w królewskiej rodzinie Haszymidów

    Czy dojdzie do autokracji? Richard Spencer i Jassara al-Tahata zrelacjonowali aresztowanie przyrodniego brata króla Jordanii. Został on zatrzymany w związku z podejrzeniem chęci dokonania zamachu stanu.

    Napisano piątek, 03 wrzesień 2021 17:37
  • Stan wyjątkowy w Polsce: Andrzej Duda podjął decyzję
    Stan wyjątkowy w Polsce: Andrzej Duda podjął decyzję

    Dzisiaj 2 września 2021 Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Jak czytamy na profilu społecznościowym Prezydenta, decyzja o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego związanym z obecną sytuacją mającą miejsce na granicy Polski i Białorusi.

    Napisano czwartek, 02 wrzesień 2021 15:58