czwartek, 11 marzec 2021 17:28

Kto zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kto Rzecznikiem Praw Obywatelskich Kto Rzecznikiem Praw Obywatelskich Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Wybory na Rzecznika Praw Obywatelskich nadal trwają... Od kilku miesięcy ten temat pojawia się w debatach publicznych.

 

Piotr Wawrzyk - NIE!

Ostatnimi czasy PiS wystawił swojego przedstawiciela na stanowisko RPO, jednak nie zyskał on poparcia Senatu. Partia rządząca nie ukrywała rozczarowania z obrotu sytuacji. Z tego powodu obecnym RPO jest nadal Adam Bodnar. Niestety jego kadencja powinna zakończyć się 9 września 2020 roku. Z powodu braku zastępstwa nadal piastuje on swoje stanowisko. Nie znaczy to jednak, że tak zostanie. Nadal trwają poszukiwania odpowiedniego kandydata.

Kto zastąpi Bodnara?

We wtorek 9 marca 2021 roku pojawiło się nowe nazwisko kandydata na Rzecznika Spraw Obywatelskich. Jest nim Bartłomiej Wróblewski. Wróblewski jest politykiem PiSu, o którym zrobiło się głośno za sprawą kwestii aborcyjnych. Był on jednym ze 119 posłów, którzy wnieśli do TK wniosek o sprawdzenie, czy przesłanka aborcyjna jest zgodna z konstytucją.


Okazuje się, ze Wróblewski ma spore szanse na stanowisko. Licząc konkretnie dostałby on 48 głosów klubu PiS plus głos Libickiego. Aby uzyskać większość głosów ważne jest pozyskanie poparcia Lidii Staroń. Niektórych dziwić może, że Libicki jest za kandydatem z partii PiSu, ale jak się dowiedziano, jest on skłonny poprzeć Wróblewskiego. Sam Libicki wypowiedział się na ten temat - „Skoro zostałem wywołany do tablicy, to informuję, że skłaniam się do poparcia posła Wróblewskiego. Myślę, że dla wszystkich, którzy mnie znają, nie jest to specjalne zaskoczenie. Pozdrawiam”. Jeśli przewidywania potwierdzą się, poznamy niebawem nowego Rzecznika Spraw Obywatelskich.