poniedziałek, 12 kwiecień 2021 20:27

Iran: Przysięga zemstę za izraelski atak na elektrownię jądrową w Natanz

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
izraelski atak na elektrownię jądrową w Natanz izraelski atak na elektrownię jądrową w Natanz Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Irański minister spraw zagranicznych powiedział, że jego kraj zemści się za atak na podziemne miejsce jądrowe, za który obwinia Izrael. Irańscy urzędnicy powiedzieli, że zakład wzbogacania uranu w Natanz był w niedzielę celem terroryzmu nuklearnego, po tym, jak początkowo poinformowano o awarii zasilania. Właśnie tam uruchomiono nowe zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu. Izrael nie skomentował tego, ale radio publiczne przytoczyło źródła wywiadowcze, mówiąc, że była to cyber operacja Mossadu.

 

Co na to USA?

Przedstawiciele amerykańskiego wywiadu powiedzieli New York Times, że wielka eksplozja całkowicie zniszczyła niezależny wewnętrzny system zasilania, który zasilał wirówki wewnątrz podziemnego obiektu. Oszacowali, że wznowienie wzbogacania w tym regionie może zająć co najmniej dziewięć miesięcy. Irańska agencja Nour News, która jest powiązana z Najwyższą Radą Bezpieczeństwa Narodowego, zacytowała źródło ministerstwa wywiadu, twierdząc, że zidentyfikowano głównego sprawcę i trwała operacja mająca na celu ich aresztowanie. Izrael zaostrzył ostatnio swoje ostrzeżenia o programie nuklearnym swojego największego wroga w związku z próbami ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku, która została porzucona przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Jego następca, Joe Biden, powiedział, że chce wrócić do przełomowego porozumienia. Ale Iran i pięć innych światowych mocarstw nadal jest jego stronami - Chiny, Francja, Niemcy, Rosja i Wielka Brytania - muszą znaleźć sposób na zniesienie amerykańskich sankcji i powrót Iranu do uzgodnionych limitów programu nuklearnego. Przedstawiciele USA i Iranu prowadzą pośrednie rozmowy w stolicy Austrii, Wiedniu, aby spróbować przełamać impas, a urzędnicy europejscy pełnią rolę pośredników.