wtorek, 13 kwiecień 2021 18:17

USA: Amerykańskie agencje wzywają do wstrzymania podawania szczepionki Johnson & Johnson

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Agencje wzywają do wstrzymania szczepionki Johnson & Johnson Agencje wzywają do wstrzymania szczepionki Johnson & Johnson Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Amerykańskie władze zdrowotne wzywają do wstrzymania stosowania szczepionki Johnson & Johnson Covid-19 po doniesieniach o niezwykle rzadkich przypadkach krzepnięcia krwi. Agencja ds. Żywności i Leków stwierdziła, że ​​odnotowano sześć takich przypadków przypadków. Johnson & Johnson powiedział, że opóźnia wprowadzenie szczepionek w Europie.

 

Stany Zjednoczone są ostrożne co do szczepionki Johnson & Johnson

Ruch w Stanach Zjednoczonych następuje po podobnych rzadkich przypadkach szczepionki AstraZeneca, co spowodowało pewne ograniczenia w jej stosowaniu. Stany Zjednoczone mają zdecydowanie najwięcej potwierdzonych przypadków Covid-19 - ponad 31 milionów - z ponad 562 000 zgonów, co jest kolejnym światowym rekordem. Sytuacja dotycząca wirusa w Stanach Zjednoczonych jest jednak skomplikowana, ponieważ na niektórych obszarach na północy odnotowuje się wzrost liczby zakażeń, na południu mniej, a liczby nie zawsze odzwierciedlają liczbę szczepień. Wstrzyknięcie Johnson & Johnson zostało zatwierdzone w USA w dniu 27 lutego i jego stosowanie było jak dotąd bardziej ograniczone niż dawek Pfizer-BioNTech i Moderna. Niemniej jednak rząd liczył na setki tysięcy szczepień szczepionki tygodniowo, ponieważ jest ona jednorazowa, a jej przechowywanie w zwykłej temperaturze lodówki ułatwia jej dystrybucję.

FDA i CDC we wspólnym oświadczeniu o Johnson & Johnson

We wspólnym oświadczeniu FDA i Centers for Disease Control and Prevention (CDC) stwierdziły, że przeglądają dane dotyczące sześciu zgłoszonych w USA przypadków rzadkiego i ciężkiego typu zakrzepów krwi u osób po otrzymaniu szczepionki J&J. Stwierdzono, że krzepnięcie nazywa się zakrzepicą żylnej zatoki mózgowej (CVST). W oświadczeniu stwierdzono, że ten rodzaj zakrzepów wymaga innego leczenia niż zwykle. W oczekiwaniu na dalszy przegląd, FDA i CDC zleciły przerwę w stosowaniu tej szczepionki z powodu dużej ostrożności. Ma to na celu upewnienie się, że społeczność pracowników służby zdrowia jest świadoma potencjalnych zdarzeń niepożądanych. Wszystkie sześć przypadków dotyczyło kobiet w wieku od 18 do 48 lat, z objawami od sześciu do 13 dni po szczepieniu. New York Times zacytował urzędników, którzy powiedzieli, że jedna kobieta zmarła, a druga w Nebrasce była w stanie krytycznym. We wspólnym oświadczeniu stwierdzono, że osoby, które otrzymały szczepionkę J&J, u których wystąpił silny ból głowy, brzucha, nóg lub duszności w ciągu trzech tygodni po szczepieniu, powinny skontaktować się ze swoim lekarzem. Rząd federalny prawdopodobnie wstrzyma teraz stosowanie szczepionki we wszystkich federalnych ośrodkach szczepień i oczekuje, że strony stanowe będą robić to samo.