wtorek, 13 kwiecień 2021 18:27

Prezydent RP: Nie wykluczam zmiany konstytucji

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Prezydent RP o sędziach pokoju Prezydent RP o sędziach pokoju Fot:Pixabay / CCO Public Domain

W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie prezydenckiego zespołu do spraw sędziów pokoju. W trakcie dyskusji prezydent Rzeczypospolitej, Andrzej Duda stwierdził, że myśli nad zmianą konstytucji, jeśli będzie ona konieczna do powołania sędziów pokoju.

 

Spotkanie było transmitowane na stronie prezydenta na Facebooku

W posiedzeniu brał udział Andrzej Duda, lider partii Kukiz’15 i przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. Spotkanie częściowo odbywało się w zdalnej formie. Andrzej Duda na wstępnie stwierdził, że pomysłów i dróg jest wiele, ale na przeszkodzie stoją problemy “konstytucyjne”. Zastanawiał się czy koniecznością nie jest zmiana konstytucji aby wprowadzić regulacje odnośnie powoływania sędziów pokoju. Duda dodał, że z chęcią wysłucha wszystkich stanowisk na temat zmiany konstytucji, szczególnie z uwagi na powagę tematu oraz jego rozległości.

Sędziowie pokoju - kto to?

Sędziowie pokoju są osobami fizycznymi, które wybierane w wyborach powszechnych zyskują uprawnienia do sądzenia w sądach. Kluczowe jest tutaj to, że sędziowie pokoju nie posiadają sformalizowanego statusu sędziego, ani nie ukończyły studiów prawniczych. Niemniej jednak do ich obowiązków należeć by miało sądzenie w sprawach o wykroczenia. Przypominamy, że wprowadzenie sędziów pokoju było jednym z postulatów Pawła Kukiza, lidera partii Kukiz’15.