czwartek, 04 luty 2021 18:19

USA: Lotniskowiec USS Nimitz wycofany z Bliskiego Wschodu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Joe Biden wycofuje lotniskowiec USS Nimitz Joe Biden wycofuje lotniskowiec USS Nimitz

Joe Biden, który 20 stycznia 2021 roku został oficjalnie zaprzysiężony na 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych świeżo po objęciu urzędu staje w opozycji do polityki poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa. Decyzją aktualnego prezydenta USA wycofuje lotniskowiec z Bliskiego Wschodu.

Celem jest oczywiście złagodzenie powstałych za kadencji Trumpa napięć z Iranem. Rzecznik Pentagonu John Kirby oficjalnie poinformował już o wycofaniu lotniskowca USS Nimitz, który stacjonował w Zatoce Perskiej.

 

Joe Biden łagodzi stosunki z Iranem?

Kontrowersje wobec tej decyzji wzbudza fakt, że USS Nimitz to lotniskowiec o napędzie atomowym, przystosowany do obrony bliskiej wyposażony w wyrzutnie rakiet. Już od samego początku wiadomo było, że administracja i rządy Joe Bidena będą odmienne od poprzedniego prezydenta. Administracja Bidena uważa bowiem za zbędne utrzymywanie lotniskowca w tamtejszych rejonach informując jednocześnie amerykanów, że nie zagraża to ich bezpieczeństwu. Jest to ogromną zmianą, ponieważ polityka Trumpa za jego rządów zwiększała zbrojną obecność amerykanów właśnie w Zatoce Perskiej. Rzecznik Pentagonu zapewnia jednak, że stale monitorują potencjalne zagrożenia i będą natychmiastowo reagować jeśli zajdzie taka potrzeba.

 • Nowa Zelandia: Świecące w ciemności rekiny znalezione u wybrzeży Nowej Zelandii
  Nowa Zelandia: Świecące w ciemności rekiny znalezione u wybrzeży Nowej Zelandii

  Naukowcy twierdzą, że odkryli, trzy gatunki rekinów głębinowych żyjących w Nowej Zelandii, które świecą w ciemności. Według badań, gatunek ten został zebrany z Chatham Rise - obszaru dna oceanicznego na wschód od Nowej Zelandii - w styczniu ubiegłego roku.

  Written on środa, 03 marzec 2021 18:40
 • Australia: Prokurator oskarżony o gwałt na dziewczynce
  Australia: Prokurator oskarżony o gwałt na dziewczynce

  W ubiegłym tygodniu do premiera Australii Scotta Morrisona został wysłany list zawierający zarzuty w kierunku prokuratora generalnego Christiana Portera. Ktoś zarzucił Porterowi to, że zgwałcił 16-letnią wówczas dziewczynkę. Ta sytuacja miała miejsce w 1988 roku, a kobieta w ubiegłym roku odebrała sobie życie.

  Written on środa, 03 marzec 2021 18:24
 • Ukraina: Nikt nie chce się szczepić!
  Ukraina: Nikt nie chce się szczepić!

  Ukraina jest jednym z państw, które dotkliwie odczuły epidemię koronawirusa. Nie dość, że państwo należy do jednego z najbiedniejszych w Europie, to jeszcze wprowadzone obostrzenia nie poprawiły sytuacji obywateli. Wydawać się może, że Ukraina czeka jak na najszybsze zniesienie stanu epidemiologicznego, dlaczego zatem tak niechętnie podchodzi do szczepień?

  Written on wtorek, 02 marzec 2021 16:25
 • UE: Problem ze szczepionkami przeciwko COVID-19
  UE: Problem ze szczepionkami przeciwko COVID-19

  Program, który powstał w czerwcu 2020 r., Pozwala UE negocjować zakup szczepionek w imieniu swoich państw członkowskich. Mówi się, że może to pomóc obniżyć koszty i uniknąć konkurencji między nimi. Państwa członkowskie nie muszą przystępować do programu, ale zdecydowało się na to wszystkie 27 krajów UE. Dzięki temu nadal mogą zawierać oddzielne umowy z producentami szczepionek, z którymi UE nie ma porozumienia. Na przykład Węgry zgodziły się na zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik-V.

  Written on wtorek, 02 marzec 2021 13:05
 • Francja: Sarkozy skazany za korupcję!
  Francja: Sarkozy skazany za korupcję!

  Nicolas Sarkozy został oskarżony o próbę uzyskania poufnych informacji od sędziego, oferując mu pomoc w znalezieniu pracy. Otrzymał wyrok jednego roku więzienia, ale prawdopodobnie złoży apelację.

  Written on poniedziałek, 01 marzec 2021 18:27