Atak na lotnisko w Dagestanie
Rosyjska agencja lotnicza Rosaviatsia potwierdziła, że siły bezpieczeństwa szybko opanowały sytuację, jednak władze podjęły decyzję o zamknięciu lotniska, które pozostanie niedostępne aż do wtorku. Zatrzymano sześćdziesięciu rzekomych uczestników zamieszek, identyfikujących się jako członkowie mafii. Nagrania opublikowane w mediach społecznościowych ukazują tłum szalejący po terminalu i pytający personel o miejsce pobytu „Żydów”. Niektórzy pasażerowie, jak donosi lokalna prasa, zostali zatrzymani przez tłum, jednak po usłyszeniu, że nie są Żydami, zostali wypuszczeni.
Horror na lotnisku w Machaczkale
W wyniku zamieszek rannych zostało dwadzieścia osób, w tym kilku funkcjonariuszy policji. Niektórzy z nich są w stanie krytycznym. Rabin dagestańskiego miasta Derbent, Ovadia Isakov, wyraził obawy o przyszłość żydowskich rodzin w regionie. Około 300–400 rodzin żydowskich w Dagestanie może być teraz zagrożonych. Reakcje na wydarzenia w Dagestanie są wyraźne. Biuro izraelskiego premiera zaapelowało do Rosji o zdecydowane działania przeciwko podżeganiu do przemocy wobec Żydów i Izraelczyków. Rzeczniczka prezydenta USA również potępiła antysemickie protesty, podkreślając, że nie ma usprawiedliwienia dla antysemityzmu.
Konflikt na Bliskim Wschodzie budzi skrajne emocje
Gubernator Dagestanu, Siergiej Melikow, potępił działania tłumu, nazywając je ciosem w plecy dla dagestańskich patriotów. Zachęcił do zachowania spokoju i nieuczestniczenia w tego typu protestach. Rząd Dagestanu wyraził poparcie dla Gazy, ale jednocześnie zaapelował o rozsądek. Niepokoje nie ograniczają się tylko do Dagestanu. W republice Kabardyno-Bałkarii podpalono centrum żydowskie, a w Czeczenii apeluje się o zachowanie czujności i nie dawanie się prowokować do nienawiści etnicznej. Dagestan i sąsiednie republiki na Północnym Kaukazie stanowią teren o szczególnym znaczeniu dla wielu społeczności etnicznych i religijnych. Spokojne współżycie wszystkich grup wymaga teraz odpowiedzialnej reakcji ze strony władz oraz dialogu, aby uniknąć kolejnych eskalacji napięć.
Wydarzenia w Dagestanie stanowią wyzwanie dla wszystkich zaangażowanych stron. To nie tylko problem lokalny, ale także sygnał potrzeby szerszej dyskusji na temat tolerancji, dialogu i współistnienia różnych grup etnicznych i wyznaniowych na Kaukazie. W obliczu tego, Izrael wzywa Rosję do ochrony wszystkich obywateli, niezależnie od ich pochodzenia. Warto podkreślić, że wspólnota żydowska w Dagestanie ma długą historię obecności w tym regionie, sięgającą czasów przedislamskich.
????????????????
— WarNewsPL (@WarNewsPL1) October 29, 2023
Sytuacja na lotnisku w Machaczkale nadal jest napięta. pic.twitter.com/iMGhrOXDRz
Ile "kosztował" szturm na lotnisko w Machaczkale? ????
— Biełsat (@Bielsat_pl) October 30, 2023
Dyrektor lotniska w Machaczkale ocenił straty po antysemickich zamieszkach na kilka milionów rubli - zniszczono sprzęt znajdujący się na lotnisku, "obiekty infrastruktury", kamery i ogrodzenie.
Dodał, że pracownicy lotniska… pic.twitter.com/3YIiiwpA9x
Wczoraj w Machaczkale, stolicy autonomicznej republiki Dagestanu tłum młodych muzułmanów włamał się na lotnisko w poszukiwaniu Żydów uciekających z Izraela. Protestujący mieli ze sobą flagę Palestyny, co może wskazywać na motywy ich działań pic.twitter.com/GKNDMRScbk
— Kapitan Żbik (@OberstHansKloss) October 30, 2023
Źródło: BBC, Twitter, Trybuna Polska