czwartek, 01 kwiecień 2021 19:40

Birma: Ponad 40 dzieci zabitych przez wojsko

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
40 dzieci zabitych w Birmie 40 dzieci zabitych w Birmie Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Co najmniej 43 dzieci zostało zabitych przez siły zbrojne w Birmie od lutowego puczu wojskowego, według organizacji praw obywatelskich Save the Children. Grupa stwierdziła, że ​ najmłodsza znana ofiara miała zaledwie sześć lat. Natomiast lokalna grupa monitorująca szacuje ogólną liczbę ofiar śmiertelnych na 536.

 

Aung San Suu Kyi oskarżona o złamanie oficjalnej ustawy

Odsunięta przywódczyni Suu Kyi wraz z czterema jej sojusznikami zostali oskarżeni w zeszłym tygodniu o złamanie postanowień ustawy dotyczącej tajemnic kraju. Domniemane przestępstwo - za które grozi kara do 14 lat więzienia - dopiero teraz wyszło na jaw. Nowy zarzut przeciwko pani Suu Kyi jest dodatkiem do wcześniejszych zarzutów : posiadania nielegalnych krótkofalówek, łamania ograniczeń Covid-19 podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej oraz publikowania informacji, które mogą wywołać strach lub niepokój.

ONZ przewidziało te wydarzenia

Wysłannik ONZ wysłany do Mjanmy ostrzegł przed ryzykiem nieuchronnego rozlewu krwi w miarę nasilania się tłumienia protestów prodemokratycznych w tym kraju. Ostrzeżenie to nastąpiło po zaostrzeniu walk między armią a milicją mniejszości etnicznych na obszarach przygranicznych. ONZ jest ostatnią organizacją, która namawia rodziny swoich pracowników do wyjazdu, ale w tym przypadku nagięła swoje zasady. Przypominamy, że niepokoje w Birmie zaczęły się dwa miesiące temu, kiedy wojsko przejęło kontrolę nad krajem po wyborach, które Narodowa Liga na rzecz Demokracji wygrała miażdżącą przewagą.

W sobotę zginęło ponad stu cywili

Jak dotąd najbardziej śmiercionośny dzień konfliktu przypadł w sobotę, kiedy zginęło ponad 100 osób. Świadkowie twierdzą, że siły zbrojne zaatakowały przypadkowych ludzi na ulicach, a niektórzy zostali nawet zabici we własnych domach. Rodzina sześcioletniej dziewczynki Khin Myo Chit powiedziała, że została zabita przez policję, gdy pobiegła w kierunku swojego ojca podczas nalotu na ich dom w mieście Mandalay pod koniec marca. „Kopnęli drzwi, żeby je otworzyć” - powiedziała jej siostra, 25-letnia May Thu Sumaya. „Kiedy drzwi były otwarte, zapytali mojego ojca, czy w domu są jeszcze inni ludzie”. Kiedy odmówił, oskarżyli go o kłamstwo i zaczęli przeszukiwać dom. To był moment, kiedy mała Khin Myo Chit podbiegł do ojca. „Potem strzelili i uderzyli” - powiedział May Thu Sumaya