Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
wtorek, 30 marzec 2021 20:08

Birma: Potwierdzono ponad 500 zabitych przez armię junty. Galeria zdjęć

500 ofiar w Birmie 500 ofiar w Birmie Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Stowarzyszenie Pomocy Więźniom Politycznym dało w obieg informację, że ponad 500 cywilów, włączając wielu studentów i nastolatków zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa od zamachu stanu, który miał miejsce 1 lutego bieżącego roku w Birmie. SPWP dodało, że liczba ofiar najprawdopodobniej jest znacznie wyższa ponieważ setki osób aresztowanych w ostatnim czasie zaginęła.

 

Wśród ofiar śmiertelnych były dzieci poniżej 16 roku życia

Birmański portal Myanmar Now dodał artykuł w którym donosi, że wskutek sobotniego rozprawienia się sił bezpieczeństwa z manifestami osób, które sprzeciwiają się obaleniu legalnie wybranego rządu zginęło co najmniej 114 osób. Przypominamy, że na czele tego rządu stoi wieloletnia dysydentka i noblistka Aung San Suu. Wśród ofiar śmiertelnych było kilkoro dzieci poniżej 16 roku życia.

“Strzelają do nas jak do ptaków”

Jeden z uczestników zdał wstrząsającą relację z protestu. Powiedział, że służby bezpieczeństwa nie patrzą w kogo celują i po prostu strzelają jak do ptaków. Niemniej jednak protestujący stwierdził, że mimo wszystko nadal będzie protestować, aż do upadku junty.

Świat krytykuje działania birmańskiej junty

Mister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, Dominic Raab dodał wpis na Twitterze, w którym dal wyraz swojego wzburzenia. Napisał, że zabójstwa nie uzbrojonych dzieci to nowy poziom niegodziwości. Obiecał, że Wielka Brytania będzie pracować nad zakończeniem przemocy i pociągnięciem winnych do odpowiedzialności. Ambasador USA w Birmie również postanowił dodać wpis na Twittera, w którym wyznał, że jest głęboko przerażony rozlewem krwi w Birmie.

Embed from Getty Images