Talibowie, czyli uczniowie Boga
Według podawanych informacji Talibowie zaczęli działać wiosną 1994, i skupiając się wokół jednej osoby - Mohammada Omara. Władzę objęli w latach 90., lecz po wejściu wojsk amerykańskich, w 2001 roku, musieli ustąpić. Nie znaczy to jednak, że ich reżim i brutalność się skończyła, było wręcz odwrotnie. Za wszelką cenę chcieli odzyskać władzę, by wprowadzić w Afganistanie surowe prawo islamskie.
Początki były dla nich trudne. Talibowie, czyli z języka arabskiego - studenci, to grupa ludzi, którzy pobierali nauki w szkołach religijnych (madrasach), uchodźcy oraz wioskowi mułłowie. Ich głównym celem jest zaprowadzenie pokoju, według ich własnej wizji, opartego na naukach szariatu, i by to osiągnąć zaczęli walczyć w wielu walkach zbrojnych. Talibowie chcieli osiągnąć szybkie i trwałe zwycięstwo.
Historia Talibów
Afgańczycy byli wyczerpani walkami, a Talibowie szybko zyskali na znaczeniu. We wrześniu 1995 r. zajęli prowincję Herat graniczącą z Iranem, a rok później Kabul. W ten sposób obalili reżim prezydenta Burhanuddina Rabbaniego, jednego z założycieli afgańskiej organizacji mudżahedinów, która opierała się okupacji sowieckiej. Talibowie skutecznie zwalczali korupcję i ograniczone bezprawie. W 1996 r. powstał Islamski Emirat Afganistanu, a już w 1998 r. Talibowie kontrolowali blisko 90%. Afganistanu.
Wkrótce jednak odkryto, że islamscy radykałowie nie są tacy idealni, jakby się mogło wtedy wydawać, a ich kroki były bardzo radykalne. Działają zgodnie z islamskim prawem i nie boją się publicznych egzekucji ani amputacji. Kazali mężczyznom nosić brody, a kobietom burki. Zakazują telewizji, muzyki i filmów. Wielokrotnie byli oskarżani o łamanie praw człowieka. Jednym z najbardziej niepokojących faktów jest to, że Talibowie należą do jednych, z największych na świecie producentów narkotyków.
Amerykanie w Afganistanie
Po ataku na World Trade Center 11 września rozwścieczeni Amerykanie wkroczyli do Afganistanu. Talibowie są oskarżani o udzielenie azylu głównemu podejrzanemu Osamie bin Ladenowi i jego organizacji Al-Kaida.
W październiku 2001 roku Stany Zjednoczone przypuściły atak na Afganistan. W pierwszym tygodniu grudnia upadł reżim fundamentalistyczny, ale przywódcy organizacji Mohamed Omar i Osama bin Laden uniknęli aresztowania.
Od tego czasu Talibowie próbują odzyskać władzę. Podjęli kolejne krwawe kroki. We wrześniu 2012 r. organizacja przeprowadziła głośny nalot na bazę twierdzy obozowej NATO. Jednym z najbardziej potępionych działań islamskich bojowników był atak w październiku 2012 roku, kiedy studentka Malala Yousafzai została postrzelona w drodze powrotnej do domu. W ataku terrorystycznym w Pakistanie w grudniu 2014 r. zginęło 132 studentów, co również doprowadziło do spadku wpływów talibów w Pakistanie.
W lutym ubiegłego roku, USA i Talibowie zawarli porozumienie, lecz jak pokazują dzisiejsze wiadomości, nie trwało ono za długo.
Talibom zawsze skutecznie przeciwstawiali się mudżahedini z Prowincji Pandższir - więcej o Ahmadzie Masudzie i jego ojcu tutaj