Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
niedziela, 05 wrzesień 2021 12:09

Afganistan: Kim są Talibowie? Charakterystyka i historia Talibów

Kim są Talibowie Kim są Talibowie fot: pixabay

Talibowie są coraz bliżej do wprowadzenia całkowitej władzy w Afganistanie, amerykańskie wojska się wycofują, a tysiące Afgańczyków szuka schronienia w innych krajach. Tylko kim dokładnie są Talibowie i jaka jest ich historia, w co wierzą i do czego dążą, odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

 

Talibowie, czyli uczniowie Boga

Według podawanych informacji Talibowie zaczęli działać wiosną 1994, i skupiając się wokół jednej osoby - Mohammada Omara. Władzę objęli w latach 90., lecz po wejściu wojsk amerykańskich, w 2001 roku, musieli ustąpić. Nie znaczy to jednak, że ich reżim i brutalność się skończyła, było wręcz odwrotnie. Za wszelką cenę chcieli odzyskać władzę, by wprowadzić w Afganistanie surowe prawo islamskie.
Początki były dla nich trudne. Talibowie, czyli z języka arabskiego - studenci, to grupa ludzi, którzy pobierali nauki w szkołach religijnych (madrasach), uchodźcy oraz wioskowi mułłowie. Ich głównym celem jest zaprowadzenie pokoju, według ich własnej wizji, opartego na naukach szariatu, i by to osiągnąć zaczęli walczyć w wielu walkach zbrojnych. Talibowie chcieli osiągnąć szybkie i trwałe zwycięstwo.

Historia Talibów

Afgańczycy byli wyczerpani walkami, a Talibowie szybko zyskali na znaczeniu. We wrześniu 1995 r. zajęli prowincję Herat graniczącą z Iranem, a rok później Kabul. W ten sposób obalili reżim prezydenta Burhanuddina Rabbaniego, jednego z założycieli afgańskiej organizacji mudżahedinów, która opierała się okupacji sowieckiej. Talibowie skutecznie zwalczali korupcję i ograniczone bezprawie. W 1996 r. powstał Islamski Emirat Afganistanu, a już w 1998 r. Talibowie kontrolowali blisko 90%. Afganistanu.

Wkrótce jednak odkryto, że islamscy radykałowie nie są tacy idealni, jakby się mogło wtedy wydawać, a ich kroki były bardzo radykalne. Działają zgodnie z islamskim prawem i nie boją się publicznych egzekucji ani amputacji. Kazali mężczyznom nosić brody, a kobietom burki. Zakazują telewizji, muzyki i filmów. Wielokrotnie byli oskarżani o łamanie praw człowieka. Jednym z najbardziej niepokojących faktów jest to, że Talibowie należą do jednych, z największych na świecie producentów narkotyków.

Amerykanie w Afganistanie

Po ataku na World Trade Center 11 września rozwścieczeni Amerykanie wkroczyli do Afganistanu. Talibowie są oskarżani o udzielenie azylu głównemu podejrzanemu Osamie bin Ladenowi i jego organizacji Al-Kaida.

W październiku 2001 roku Stany Zjednoczone przypuściły atak na Afganistan. W pierwszym tygodniu grudnia upadł reżim fundamentalistyczny, ale przywódcy organizacji Mohamed Omar i Osama bin Laden uniknęli aresztowania.

Od tego czasu Talibowie próbują odzyskać władzę. Podjęli kolejne krwawe kroki. We wrześniu 2012 r. organizacja przeprowadziła głośny nalot na bazę twierdzy obozowej NATO. Jednym z najbardziej potępionych działań islamskich bojowników był atak w październiku 2012 roku, kiedy studentka Malala Yousafzai została postrzelona w drodze powrotnej do domu. W ataku terrorystycznym w Pakistanie w grudniu 2014 r. zginęło 132 studentów, co również doprowadziło do spadku wpływów talibów w Pakistanie.

W lutym ubiegłego roku, USA i Talibowie zawarli porozumienie, lecz jak pokazują dzisiejsze wiadomości, nie trwało ono za długo.

Talibom zawsze skutecznie przeciwstawiali się mudżahedini z Prowincji Pandższir - więcej o Ahmadzie Masudzie i jego ojcu tutaj

Artykuły powiązane

 • Afganistan: Trzecie potężne trzęsienie ziemi nawiedziło kraj! Afganistan: Trzecie potężne trzęsienie ziemi nawiedziło kraj!

  Kilka dni po tragicznych wstrząsach, które pochłonęły życie ponad tysiąca osób, zachodni Afganistan znów nawiedziło trzęsienie ziemi. Tym razem, według informacji Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS), trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 dotknęło okolic miasta Herat. Głębokość tego zjawiska wyniosła 6,3 km. Niestety, lokalne władze sanitarno-epidemiologiczne potwierdzają już jedną ofiarę śmiertelną, a kolejne sto osób wymaga hospitalizacji w szpitalu regionalnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 90% ofiar poprzednich wstrząsów to kobiety i dzieci.

 • Afganistan: Kolejne trzęsienie ziemi! Afganistan: Kolejne trzęsienie ziemi!

  Kilka dni po tragicznym trzęsieniu ziemi, które pochłonęło życie ponad 1000 osób, zachodni Afganistan znów nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3. Zdarzenie miało miejsce około 05:10 czasu lokalnego w środę, 28 km na północ od miasta Herat. Według oficjeli zdrowia, ponad 100 osób zostało rannych i przewiezionych do szpitali. Skala szkód wciąż nie jest jasna, wielu mieszkańców zostało zmuszonych do spania na zewnątrz po tym, jak ich domy uległy zniszczeniu w sobotę. 

 • Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi Afganistan: Pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi

  W Afganistanie doszło do jednego z najpoważniejszych w skutkach trzęsień ziemi od lat. Szacuje się, że ponad 2000 osób poniosło śmierć. Do kraju zjeżdżają się międzynarodowe grupy pomocowe, ratownicy mówią głośno, że Afgańczykom brakuje prawie wszystkiego.. Niezliczona ilość osób jest rannych, a ten kraj, nawet bez trzęsienia ziemi, zmaga się z ogromnym kryzysem gospodarczym.

 • Afganistan: Talibowie występują przeciwko Izraelowi Afganistan: Talibowie występują przeciwko Izraelowi

  W skomplikowanej sytuacji polityki Bliskiego Wschodu, nowy gracz wydaje się być gotów do włączenia się do konfliktu. Afgańscy talibowie, znani z radykalnych poglądów, zwrócili się o pomoc w przejściu do Izraela, chcąc dołączyć do walk i "podbić Jerozolimę".

 • Afgańscy talibowie. Kim są? Afgańscy talibowie. Kim są?

  Kiedy słyszymy słowo "Talibowie", nasze myśli często przeskakują do wizji surowego reżimu islamskiego, kamienowania i zakazu dla kobiet uczestniczenia w życiu publicznym. Ale kim naprawdę są Talibowie? Jakie są korzenie tego ruchu i jakie oddziaływanie ma on na Afganistan i cały świat?

 • Gaza: Konwój ONZ ostrzelany przez wojsko Izraela?
  Gaza: Konwój ONZ ostrzelany przez wojsko Izraela?

  5 lutego siły izraelskie ostrzelały konwój Organizacji Narodów Zjednoczonych przewożący niezbędne zapasy żywności w środkowej Gazie, a następnie zablokowały przejazd ciężarówek do północnej części terytorium, gdzie sytuacja humanitarna jest na skraju kryzysu.

  Napisano środa, 21 luty 2024 16:19
 • Ukraina: Rosjanie mogą zająć miasto Awdijwka
  Ukraina: Rosjanie mogą zająć miasto Awdijwka

  Stany Zjednoczone ostrzegły, że Rosja może zająć kluczowe miasto na wschodzie Ukrainy – miejsce jednych z najzaciętszych walk w ostatnich miesiącach. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podkreślił, że istnieje ryzyko wpadnięcia Awdijewki pod rosyjską kontrolę, ze względu na niedobory amunicji na Ukrainie.

  Napisano piątek, 16 luty 2024 13:30
 • USA: Tajemnicze ostrzeżenie w sprawie bezpieczeństwa narodowego
  USA: Tajemnicze ostrzeżenie w sprawie bezpieczeństwa narodowego

  Szef Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów ujawnił w środę istnienie „poważnego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”, co wywołało niepokój i dyskusje wśród urzędników oraz polityków. Ostrzeżenie to, choć nie zawierało konkretnych szczegółów, skłoniło do apelu o zachowanie spokoju.

  Napisano czwartek, 15 luty 2024 13:32
 • Anthony Albanese: Premier Australii oświadczył się swojej partnerce!
  Anthony Albanese: Premier Australii oświadczył się swojej partnerce!

  Premier Australii Anthony Albanese ogłosił swoje zaręczyny ze swoją partnerką, Jodie Haydon. Para, która poznawała się podczas kolacji biznesowej w Melbourne w 2020 roku, zdecydowała się na krok w przód w swoim związku. W oficjalnej rezydencji premiera w Canberze  Albanese oświadczył się w Walentynki specjalnie zaprojektowanym pierścionkiem, tworząc niezapomnianą chwilę dla nich obojga.

  Napisano czwartek, 15 luty 2024 13:22
 • Donald Trump: Burza po słowach byłego prezydenta
  Donald Trump: Burza po słowach byłego prezydenta

  Sugestia Donalda Trumpa, że Stany Zjednoczone nie będą chronić sojuszników z NATO, jeśli ci nie wydadzą wystarczających środków na obronę, wywołała burzę kontrowersji. Szef zachodniego sojuszu wojskowego, Jens Stoltenberg, ostrzegł, że taka postawa podważa całe bezpieczeństwo regionu.

  Napisano poniedziałek, 12 luty 2024 12:32
 • Strefa Gazy: Ponad 100 ofiar nalotów w Rafah
  Strefa Gazy: Ponad 100 ofiar nalotów w Rafah

  Według Palestyńskiego Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca dziesiątki osób, w tym dzieci, zginęło w wyniku "niezwykle intensywnych" izraelskich nalotów i ostrzału, które w poniedziałek w nocy w wielu miejscach w Rafah nasiliły się w związku z narastającym międzynarodowym alarmem w związku z planowaną przez Izrael ofensywą lądową w południowym mieście Gazan.

  Napisano poniedziałek, 12 luty 2024 12:18
 • Strefa Gazy: Kryzys humanitarny pogłębia się
  Strefa Gazy: Kryzys humanitarny pogłębia się

  Mieszkańcy odizolowanej północy Gazy znajdują się w dramatycznej sytuacji, gdy dostęp do podstawowych środków życia coraz bardziej ogranicza się. Dzieci pozostają bez jedzenia przez dni, a niektórzy ludzie zmuszeni są do desperackich działań, aby zapewnić sobie pokarm i wodę.

  Napisano sobota, 10 luty 2024 16:09
 • Ukraina: Co najmniej 7 ofiar ataku na Charków
  Ukraina: Co najmniej 7 ofiar ataku na Charków

  Co najmniej siedem osób straciło życie w wyniku nocnego ataku rosyjskich dronów na stację benzynową w północno-wschodnim Charkowie – donoszą władze. Atak spowodował duże pożary w dzielnicy mieszkalnej, wywołując panikę i chaos wśród mieszkańców tego miasta na wschodzie Ukrainy.

  Napisano sobota, 10 luty 2024 16:00
 • Ukraina: Wymiana setki jeńców wojennych z Rosją
  Ukraina: Wymiana setki jeńców wojennych z Rosją

  W czwartek Rosja i Ukraina dokonały wymiany setek jeńców wojennych, ogłaszając zawarcie porozumienia w tej kwestii. W oświadczeniu Ministerstwa Obrony Rosji podano, że w wyniku negocjacji, w której pośredniczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie, sto rosyjskich żołnierzy zostało wymienionych na równą liczbę członków Ukraińskich Sił Zbrojnych (UAF).

  Napisano piątek, 09 luty 2024 13:20
 • Rosja, Ilskij: Atak dronów w Kraju Krasnodarskim
  Rosja, Ilskij: Atak dronów w Kraju Krasnodarskim

  W wyniku ataku drona w rafinerii w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji doszło do potężnego pożaru - donoszą ukraińskie i rosyjskie media. Incydent ten zwiększa napięcie pomiędzy Rosją i Ukrainą, które wzajemnie oskarżają się o ataki na swoje terytorium.

  Napisano piątek, 09 luty 2024 12:52
 • USA: Senat odrzucił ustawę w sprawie pomocy Ukrainie
  USA: Senat odrzucił ustawę w sprawie pomocy Ukrainie

  Na środowym posiedzeniu Senatu USA odrzucono ponadpartyjną ustawę, która miała za zadanie wzmocnić granice, a także przewidywała wsparcie dla Ukrainy i Izraela. Propozycja ta była owocem wielomiesięcznych negocjacji i miała ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Odrzucenie projektu budzi kontrowersje i stawia pod znakiem zapytania przyszłość wsparcia dla tych kwestii.

  Napisano czwartek, 08 luty 2024 12:12
 • Ukraina: Atak rakietami na Kijów
  Ukraina: Atak rakietami na Kijów

  Rosja przeprowadziła w środę rano zmasowany atak rakietowy w Ukrainie. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko przekazał, że pod gruzami częściowo zniszczonego przez rosyjskie rakiety bloku w Kijowie mogą znajdować się ludzie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział odpowiedź na agresję.

  Napisano środa, 07 luty 2024 13:53
 • Strefa Gazy: Co stało się z 6-letnią Hind Rajab?
  Strefa Gazy: Co stało się z 6-letnią Hind Rajab?

  Społeczeństwo domaga się odpowiedzi w sprawie losu 6-letniej palestyńskiej dziewczynki Hind Rajab oraz dwóch pracowników karetki pogotowia z Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca (PRCS). Incydent ten wydarzył się ponad tydzień temu w Gazie, kiedy samochód, w którym podróżowała Hind, znalazł się pod ostrzałem izraelskim.

  Napisano wtorek, 06 luty 2024 14:41
 • Ukraina: Rosjanie planują zdobyć Kupiańsk
  Ukraina: Rosjanie planują zdobyć Kupiańsk

  Rosyjskie siły zbrojne szykują się do operacji mającej na celu zdobycie miasta Kupiańska oraz znaczącej części obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy. Według magazynu "Forbes", Rosjanie planują skierować aż 40 tysięcy żołnierzy w celu osiągnięcia swoich celów militarystycznych.

  Napisano wtorek, 06 luty 2024 13:37
 • USA: Porozumienie w sprawie pomocy Ukrainie
  USA: Porozumienie w sprawie pomocy Ukrainie

  Partia Demokratyczna i Partia Republikańska osiągnęły porozumienie w senacie w sprawie projektu ustawy, który łączy wsparcie dla Ukrainy z reformami imigracyjnymi. Główny negocjator demokratów, Chris Murphy, ogłosił udane negocjacje, jednak los projektu pozostaje niepewny, ze względu na możliwość odrzucenia go przez Izbę Reprezentantów.

  Napisano sobota, 03 luty 2024 14:18
 • Jemen: Siły amerykańskie zestrzeliły drony Huti
  Jemen: Siły amerykańskie zestrzeliły drony Huti

  Konflikt w Jemenie nadal pogrąża region w chaosie, a ostatnie wydarzenia tylko podkreślają jego złożoność. Stany Zjednoczone zaatakowały 10 bezzałogowych dronów rebeliantów Huti, które przygotowywały się do wystrzału. Dodatkowo, amerykański okręt wojenny zestrzelił trzy irańskie drony i rakietę. Sytuacja zaostrza się, a eskalacja przemocy budzi poważne obawy o stabilność regionu.

  Napisano czwartek, 01 luty 2024 12:17
 • Fryderyk X: Król Danii przybywa z wizytą do Polski!
  Fryderyk X: Król Danii przybywa z wizytą do Polski!

  Król Danii, Fryderyk X, rozpocznie trzydniową wizytę w Polsce, co stanowi jego pierwszą podróż zagraniczną od objęcia tronu. Spotkania z najważniejszymi przedstawicielami polskiego rządu, w tym prezydentem Andrzejem Dudą, wpisują się w szereg ważnych wydarzeń dotyczących współpracy między obydwoma krajami. Wizyta króla ma również wymiar gospodarczy, koncentrując się na energetyce, klimacie, rolnictwie i bezpieczeństwie.

  Napisano środa, 31 styczeń 2024 11:30
 • Władimir Putin: Jaki jest cel przyszłej wizyty prezydenta Rosji w Korei?
  Władimir Putin: Jaki jest cel przyszłej wizyty prezydenta Rosji w Korei?

  Władimir Putin planuje swoją wizytę w Korei Północnej, a szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, Kyryło Budanow, twierdzi, że rozmowy podczas tej wizyty skoncentrują się na zwiększeniu dostaw północnokoreańskiego uzbrojenia oraz na pogłębieniu współpracy między Moskwą a Pjongjangiem. Jakie kierunki tej współpracy mogą być omawiane?

  Napisano środa, 31 styczeń 2024 11:21
 • Król Karol III: Monarcha trafił do szpitala!
  Król Karol III: Monarcha trafił do szpitala!

  Brytyjska rodzina królewska przechodzi trudny czas, gdy król Karol III trafia do jednego z londyńskich szpitali. To wydarzenie następuje po niedawnej hospitalizacji księżnej Kate, która przeszła zabieg jamy brzusznej. Oto najnowsze informacje na temat stanu zdrowia monarchy oraz wyjaśnienie pałacu Buckingham.

  Napisano piątek, 26 styczeń 2024 15:28
 • Strefa Gazy: Atak na ośrodek ONZ w Khan Younis
  Strefa Gazy: Atak na ośrodek ONZ w Khan Younis

  W wyniku brutalnego ataku na ośrodek ONZ w Khan Younis na południu Gazy zginęło co najmniej 12 osób, a 75 zostało rannych. Centrum Szkoleniowe Khan Younis, które miało pełnić rolę schronienia dla cywilów, stało się miejscem intensywnych walk, podczas których dwie rakiety trafiły w jego budynki.

  Napisano czwartek, 25 styczeń 2024 12:40