Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 25 sierpień 2021 19:02

Afganistan: Prowincja Pandższir niedostępna dla Talibów. Ahmad Szah Masud i syn legendami.

Ahmad Masud obrońca Afganistanu Ahmad Masud obrońca Afganistanu fot: youtube.com

Po wycofaniu żołnierzy z Afganistanu przez Stany Zjednoczone oraz sojuszników, w tym Polskę, dalsze działania na tym terenie stały się coraz trudniejsze. Talibowie szybko zaczęli zajmować coraz większą część terytorium kraju. Powodzenie misji NATO i krajów członkowskich Unii Europejskiej stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Od jakiegoś czasu kolejne kraje wycofują swe siły zbrojne z Afganistanu i decydują się na ewakuację swych rodaków. Taką decyzję podjęła także Polska.

 

Talibowie zdobywają kolejne prowincje

Opuszczenie wojsk amerykańskich stało się początkiem wielkich zmian w Afganistanie. Niestety zmiany te nie wyglądają korzystnie dla kraju. W przeciągu niemal tygodnia Talibowie zajęli wszystkie główne miasta Afganistanu. Czego właściwie żądają ? Niedawno przedstawiciel Talibów Wahidullah Haszimi udzielił odpowiedzi na to pytanie, stwierdzając, iż „Afganistan nie stanie się demokracją, podstawą systemu politycznego będzie szariat, a Talibowie będą zachęcać żołnierzy i pilotów regularnej armii, aby dołączyli do ich sił”.

Pierwsze rządy Talibów w Afganistanie przypadają na lata 1996-2001. Wiadomo, że chcą oni i teraz zająć i przejąć całkowitą władzę w kraju. Patrząc w przeszłość rządy Talibów nie były korzystne dla ludności cywilnej, ani areny międzynarodowej. Skrajne przekonania Talibów opierają się na surowej interpretacji szariatu. Prawdopodobnie w chwili przejęcia przez nich władzy powróci do kraju zakaz edukacji i pracy dla kobiet czy całkowite zakrywanie twarzy burką. Warto nadmienić także że wrócą prześladowania na tle religijnym oraz surowe karanie wszelkich odstępstw od prawa szariatu. Afgańczycy, stanowiący ludność cywilną już przejawiają niepokój o przyszłość swoją i kraju. Wielu z nich decyduje się uciekać w bezpieczniejsze miejsca, w tym do krajów europejskich.

Pandższir - twierdza niezdobyta!

W mediach kilka dni temu pojawiła się informacja, że mimo ogromnej siły Talibów, istnieją regiony Afganistanu, które zaciekle się bronią. Mowa tu o trzech dystryktach: Dih Salah, Bano i Puli Hisar w prowincji Baghlan na północ od doliny Pandższir. Te tereny nadal dowodzone są przez mudżahedinów, a w szczególności przez wiceprezydenta kraju i syna słynnego „Lwa Pandższiru” (okrytego chwałą dowódcy mudżahedinów) - Ahmada Masuda.

Dolina Pandższiru

Dolina Pandższiru - fot: youtube

Mimo trudnej sytuacji zapowiedział on, że nadal będzie kontynuował walkę z islamskimi bojówkarzami. Bliscy przywódcy poinformowali, że w Pandższir zgromadziło się ponad 6 tys. bojowników, w tym członków armii i sił specjalnych. Zapewniają oni także o posiadaniu sprzętu wojskowego takiego jak kilka helikopterów i pojazdów wojskowych. Mają oni zamiar stawić czynny opór Talibom... jak na razie widać, że czynią to z dobrym skutkiem.

Mieszkańcy Pandższiru

Mieszkańcy doliny Pandższiru - fot: youtube

„Lew Pandższiru” Ahmad Szah Masud - jego sława trwa na wielki!

Ahmad Masud to człowiek waleczny, odważny i opowiadający się za demokracją w Afganistanie. Wiele cech charakteru odziedziczył po swym ojcu, który okrył się sławą w kraju. W czasie wojny afgańskiej dowodził wojskami mudżahedinów w dolinie Pandższiru, gdzie ukazał się jako bohaterski człowiek i świetny strateg. Obronił dolinę przed napływem wojsk rządowych i radzieckich, dzięki temu uzyskać przydomek „Lew Padższiru”.

W roku 1992 uczestniczył aktywnie w zajęciu Kabulu przez wojska Mudżahedinów. Za czasów rządu Rabbaniego obsadzony był na stanowisku ministra obrony i piastował urząd wiceprezydenta.

W roku 1994, kiedy Talibowie zaczęli przejmować rządy w kraju, bardzo sprawnie stawiał im opór. Niestety wraz z przejęciem Kabulu przez Talibów, musiał usunąć się na bok. Jednak do samego końca bronił wolnego terenu w północno-wschodniej części Afganistanu.

Jak zginął Ahmad Szah Masud?

Ahmad Szah Masud został zamordowany w roku 2001, kiedy to wpadł w zasadzkę dwóch Arabów podających się za dziennikarzy. Ukryli oni ładunek wybuchowy w kamerze i zdetonowali. Ahmad Szah Masud pozostawił po sobie syna, który tak samo jak on walczy o demokrację dla Afganistanu.

Jaki ojciec, taki syn - Ahmad Masud szansą dla Afganistanu

Ahmad Masud w wielu kwestiach przypomina swojego ojca. Nie tylko pod względem wizualnym, ale także przekonań politycznych i moralnych. Od samego początku jawnie opowiadał się po stronie demokracji i wyrażał chęć walki przeciw nękającym kraj Talibom. Masud dla Washington Post mówi „Dziś piszę z Doliny Pandższiru, gotów pójść w ślady mojego ojca, z bojownikami mudżahedinów, którzy są gotowi ponownie zmierzyć się z talibami".

Lew Pandższiru Ahmad Szah Masud z synem

Lew Pandższiru z synem - fot: youtube

Mężczyzna przyznaje także, że spodziewał się tego dnia, dlatego od dawna mudżahedini gromadzą amunicję i sprzęt wojskowy. Przywódca zdradza także, że nie boi się tylko o samych Afgańskich obywateli, ale także o rozwijanie radykalnego islamistycznego terroryzmu, który zapewne będzie w krwawy sposób starał się tłumić wszelkie przejawy demokracji oraz innowierstwa na świecie.

Massoud potwierdza, że na chwilę obecną dolina Pandższir jest bastionem, w którym podejmowane są działania partyzanckie. Zdaje sobie jednak sprawę, że sytuacja wygląda dla nich niekorzystnie. Mimo iż kraje europejskie wycofują swoje siły zbrojne, Massoud nawołuje do sojuszników „Od tak dawna walczyliśmy o otwarte społeczeństwo, w którym dziewczęta mogłyby zostać lekarzami, nasza prasa mogła swobodnie donosić, nasi młodzi ludzie mogliby tańcz i słuchaj muzyki lub bierz udział w meczach piłki nożnej na stadionach, które kiedyś były używane przez talibów do publicznych egzekucji – i wkrótce mogą być ponownie”. Warto podkreślić fakt, iż dolina Pandższiru była zawsze dla żołnierzy sił NATO miejscem bezpiecznym i przyjazny. Być może wycofanie się sojuszniczych krajów przypieczętuje klęskę Afganistanu. Tego na pewno Massoud boi się najbardziej.

 • Sejm: Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu!
  Sejm: Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu!

  W sejmowych kuluarach w ostatnim czasie było sporo plotek o dymisji Jarosława Kaczyńskiego ze stanowisk, które piastował w rządzie Morawieckiego. Dziś okazały się one prawdą, ponieważ Kaczyński sam oznajmił, że złożył rezygnację z pełnienia stanowiska wicepremiera i szefa komitetu ds. bezpieczeństwa. Co ciekawe, na swoje miejsce Kaczyński wyznaczył osobiście szefa MON, czyli Mariusza Błaszczaka.

  Napisano wtorek, 21 czerwiec 2022 18:37
 • Rosja: Pogarszający się stan zdrowia Władimira Putina - mamy nagrania!
  Rosja: Pogarszający się stan zdrowia Władimira Putina - mamy nagrania!

  Nie da się ukryć, że prezydent Federacji Rosyjskiej jest obecnie bacznie obserwowany przez media całego świata. Jego kolejne wystąpienia analizowane są przez specjalistów od medycyny i mowy ciała. Warto, jednakże zaznaczyć, że w sieci pojawiły się właśnie nagrania, które wyraźnie pokazują, że stan zdrowia obecnego prezydenta Rosji jest coraz gorszy. Gołym okiem widać, że Putin wkłada ogromną ilość wysiłku w to, że by móc stać przy mównicy.

  Napisano środa, 15 czerwiec 2022 17:53
 • Mevlut Cavusoglu: Napięcie pomiędzy Turcją a Grecją sięga zenitu
  Mevlut Cavusoglu: Napięcie pomiędzy Turcją a Grecją sięga zenitu

  Iskrzenie na linii Grecja-Turcja jest na arenie międzynarodowej wręcz czymś normalnym, ponieważ te dwa państwa mają długą historię wzajemnych „uszczypliwości”. Warto, jednakże podkreślić, że Minister Spraw Zagranicznych Turcji zaczyna stosować coraz bardziej ofensywną polemikę. Mevlut Cavusoglu nawołuje Grecję do wycofania swoich wojsk z wysp Morza Egejskiego, zaś konsekwencją niewykonania tej prośby, mają być zdecydowane działania. Czy Grecja może wdać się w wojnę z Turcją?

  Napisano piątek, 27 maj 2022 15:59
 • Davos: Zełeński mocno reaguje na słowa Kissingera - zgrzyt pomiędzy Zachodem a Ukrainą
  Davos: Zełeński mocno reaguje na słowa Kissingera - zgrzyt pomiędzy Zachodem a Ukrainą

  Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to cykliczne spotkanie najbardziej znaczących osób ze świata polityki, biznesu, ekonomii i nauki. W tym roku z wiadomych przyczyn Rosja wykluczona jest w uczestnictwa w wydarzeniu. Temat wojny na Ukrainie poruszany jest na forum w Davos szeroko, jednakże dość dużym zaskoczeniem była wypowiedź Henrego Kissingera, czyli byłego sekretarza stanu USA. Prezydent Zełeński już ustosunkował się do opinii Kissingera.

  Napisano czwartek, 26 maj 2022 10:18
 • Korea Północna: Kim wystrzelił pociski zaledwie kilka godzin po wylocie z Azji prezydenta USA
  Korea Północna: Kim wystrzelił pociski zaledwie kilka godzin po wylocie z Azji prezydenta USA

  Zaledwie wczoraj pisaliśmy o wizycie prezydenta USA w Japonii o ostrej wymianie zdań pomiędzy Joe Bidenem, a ministrem Wangiem, zaś dziś świat obiegła informacja o tekstach rakietowych Korei Północnej. Warto podkreślić, że próby te miały miejsce zaledwie kilka godzin po wylocie prezydenta USA z Azji, co jest wyjątkowo mocnym sygnałem i swoistą prowokacją w stronę Ameryki i jej azjatyckich sojuszników.

  Napisano środa, 25 maj 2022 20:37
 • Japonia: Joe Biden w Tokio - użyjemy siły, aby bronić Tajwanu
  Japonia: Joe Biden w Tokio - użyjemy siły, aby bronić Tajwanu

  Przepychanki słowne pomiędzy Chinami a USA wchodzą na kolejny poziom, zaś sytuacja dyplomatyczna pomiędzy dwoma hegemonami jest najgorsza od wielu lat. Chiny coraz mocniej sygnalizują, iż zamierzają zająć Tajwan, czyli państwo, które od dekad jest prawdziwą bolączką Chińskiej Republiki Ludowej. Amerykanie za sprawą Joe Bidena wyraźnie zaznaczają, że odpowiedzią siłą na jakiekolwiek próby zbrojnego zajęcia Tajwanu.

  Napisano wtorek, 24 maj 2022 20:24
 • Gaz: Polski rząd wypowiada porozumienie ws. gazociągu Jamał - jest reakcja Kremla
  Gaz: Polski rząd wypowiada porozumienie ws. gazociągu Jamał - jest reakcja Kremla

  Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała opinię publiczną o wypowiedzeniu przez Polskę gazowego porozumienia międzyrządowego z 1993 roku w sprawie gazociągu Jamał. Jak dodała minister, jest to spowodowane w dużej części przez zbrojną agresję Rosji na Ukrainę. Warto w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że na decyzję polskiego rządu szybko odpowiedziała rosyjska strona, za sprawą rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

  Napisano poniedziałek, 23 maj 2022 17:05
 • Finlandia: Rosja wstrzymuje dostawy gazu - odpowiedź Kremla na kandydaturę do NATO?
  Finlandia: Rosja wstrzymuje dostawy gazu - odpowiedź Kremla na kandydaturę do NATO?

  Kreml w swoim oficjalnym oświadczeniu poinformował, że w sobotę 21 maja o godzinie 7 rano, Gazprom przestanie przesyłać gaz do Finlandii. Sytuacja ta jest oczywiście związana z wojną na Ukrainie, sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję, a także kandydaturą Finlandii i Szwecji do NATO. Niedawno Polska miała podobna sytuację. Czy Finlandia poradzi sobie bez rosyjskiego gazu?

  Napisano piątek, 20 maj 2022 18:11
 • GUS: Inflacja przebija kolejną barierę i jest najwyższa od 24 lat!
  GUS: Inflacja przebija kolejną barierę i jest najwyższa od 24 lat!

  Szybująca inflacja okazuje się długotrwałym problemem, który narasta z miesiąca na miesiąc. Główny Urząd Statystyczny podał, że w kwietniu inflacja osiągnęła poziom aż 12,4%, co jest wyższe niż nawet pesymistyczne przewidywania ekspertów. Sytuacja robi się coraz bardziej zawiła, zaś ceny produktów i usług rosną jak szalone. Co podrożało najbardziej? 

  Napisano piątek, 13 maj 2022 19:17
 • Nieprawdopodobne: Szokująca wypowiedź papieża Franciszka na temat wojny na Ukrainie!
  Nieprawdopodobne: Szokująca wypowiedź papieża Franciszka na temat wojny na Ukrainie!

  Agresja Rosji na Ukrainę trwa już ponad 70 dni, dlatego wszyscy ze zniecierpliwieniem czekają na koniec konfliktu. Światowi liderzy nawołują do rozmów pokojowych i wstrzymania ognia, jednakże głowa Kościoła Katolickiego od samego początku wojny wydaje się bardzo słabo angażować w sytuację, która ma przecież potencjał na przerodzenie się w konflikt o zasięgu światowym. Dlatego też słowa papieża Franciszka w wywiadzie dla włoskiej prasy mocno szokują i dziwą jednocześnie.

  Napisano środa, 04 maj 2022 13:42
 • Francja: Emmanuel Macron wygrywa wybory prezydenckie ze skrajnie prawicową Marine Le Pen. Wyniki I i II tury
  Francja: Emmanuel Macron wygrywa wybory prezydenckie ze skrajnie prawicową Marine Le Pen. Wyniki I i II tury

  24 kwietnia podczas niedzielnej II tury Emmanuel Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji odstawiając na blisko 20% skrajnie prawicową kandydatką Marine Le Pen. Po przeliczeniu 100% głosów uzyskał on 58,55% poparcia. Na jego rywalkę, Marine Le Pen, zagłosowało 41,45%.

  Napisano poniedziałek, 25 kwiecień 2022 08:43
 • USA: Kolejne setki milionów dolarów na pomoc Ukrainie
  USA: Kolejne setki milionów dolarów na pomoc Ukrainie

  Wojna w Ukrainie przechodzi w nowy etap, który teraz koncentruje się na podboju okręgu donieckiego i ługańskiego. Rosyjskie wojsko przegrupowuje się od kilkunastu dni i ewidentnie szykuje się na uderzenie. Stany Zjednoczone stale wysyłają Ukrainie pomoc militarną, zaś w ten czwartek Joe Biden ogłosił kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy, który opiewa na kwotę 800 milionów dolarów.

  Napisano czwartek, 21 kwiecień 2022 19:32
 • Wojna: Rosyjskie wojska przygotowują się do uderzenia na Donbas
  Wojna: Rosyjskie wojska przygotowują się do uderzenia na Donbas

  Wedle wszelkich medialnych przekazów, rosyjskie wojska przerwały próbę wzięcia stolicy w kocioł i wycofały się z okolic Kijowa. Nie oznacza to oczywiście końca wojny, ponieważ według ekspertów jest to po prostu taktyczne wycofanie się, aby mogło nastąpić kolejne uderzenie. Jaki jest zatem cel rosyjskich wojsk?

  Napisano wtorek, 19 kwiecień 2022 13:29
 • Covid-19: Coraz mniej chętnych na szczepionki. Morawiecki prosi o pomoc UE
  Covid-19: Coraz mniej chętnych na szczepionki. Morawiecki prosi o pomoc UE

  Wojna w Ukrainie zawładnęła umysłami i mediami od ponad miesiąca, dlatego inne tematy wyraźnie zeszły na plan dalszy. Rząd zmaga się obecnie z systematycznie zmniejszającą się ilością osób chętnych na przyjęcie szczepionki przeciwko covid-19. Problem polega na tym, że rząd posiada miliony niewykorzystanych szczepionek. Co więcej, w drodze są kolejne dawki szczepionki, dlatego rząd postanowił prosić o pomoc UE.

  Napisano wtorek, 12 kwiecień 2022 19:52
 • Rosja: Pieskow ostrzega Szwecję i Finlandię przed wstąpieniem do NATO
  Rosja: Pieskow ostrzega Szwecję i Finlandię przed wstąpieniem do NATO

  Wojna na Ukrainie wyraźnie pokazała państwom w Europie, że pokój na Starym Kontynencie nie jest czymś danym raz na zawsze. Systematyczne zwiększanie wydatków na wojsko poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej pokazuje, że Europa zaczyna wyznawać zasadę „si vis pacem, para bellum”.

  Napisano poniedziałek, 11 kwiecień 2022 19:25
 • ONZ: Rosja zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka
  ONZ: Rosja zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka

  Im dłużej trwają działania wojenne na Ukrainie, tym gorsze zbrodnie zostają odkrywane. Zdjęcia z Buczy i Irpienia wstrząsnęły w tym tygodniu opinią publiczną i pokazały ogromne i bezcelowe okrucieństwo wobec cywili. Poszczególne organizacje międzynarodowe zaczęły reagować na te dramatyczne wydarzenia i doskonałym przykładem takiej reakcji może być decyzja Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

  Napisano czwartek, 07 kwiecień 2022 20:00
 • Wojna: Rosyjskie oddziały okopały się w Czerwonym Lesie - czeka ich choroba popromienna
  Wojna: Rosyjskie oddziały okopały się w Czerwonym Lesie - czeka ich choroba popromienna

  Trwająca od ponad miesiąca wojna na Ukrainie przeszła w nową fazę, ponieważ rosyjskie oddziały wycofują się na wschód, aby skupić się na odcięciu od Ukrainy obwodu Donieckiego i Ługańskiego. Wycofujący się Rosjanie zostawiają za sobą zgliszcza i setki martwych cywilów. Ukraińskie służby potwierdziły doniesienia o tym, że oddział Rosjan okopał się w tzw. Czerwonym Lesie. Wycofując się dalej na wschód mogą być chodzącą bombą biologiczną. Dlaczego?

  Napisano środa, 06 kwiecień 2022 13:18
 • Polska 2050: Akcja billboardowa w 25. rocznicę uchwalenia obowiązującej Konstytucji RP
  Polska 2050: Akcja billboardowa w 25. rocznicę uchwalenia obowiązującej Konstytucji RP

  Na tle flagi państwowej została wydrukowana Zasada demokratycznego państwa prawnego, zawarta w art. 2 Konstytucji: „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.” To wszystko. Prosta forma, pozbawiona komentarza treść.

  Napisano środa, 06 kwiecień 2022 12:52
 • Grammy: Prezydent Zełenski pojawił się na ceremonii rozdania nagród. Zdjęcia gwiazd
  Grammy: Prezydent Zełenski pojawił się na ceremonii rozdania nagród. Zdjęcia gwiazd

  Coroczna ceremonia rozdania nagród Grammy, jest uroczystością zorganizowaną przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji. Nagrody te przyznawane są muzykom, którzy w danym roku kalendarzowym cieszyli się największą popularnością i sprzedali największą ilość płyt. Nie da się ukryć, że w świecie muzyki jest to odpowiednik filmowych Oscarów.

  Napisano poniedziałek, 04 kwiecień 2022 19:51
 • Afganistan: Talibowie zamknęli szkołę dla dziewcząt klika godzin po jej ponownym otwarciu
  Afganistan: Talibowie zamknęli szkołę dla dziewcząt klika godzin po jej ponownym otwarciu

  Oczy całego świata zwrócone są w stronę Ukrainy zmagającej się z rosyjską inwazją militarną. Talibowie uznali to za doskonały pretekst do wprowadzania swojego prawa, które całkowicie redefiniuje porządek obowiązujący w tym kraju od 20 lat, czyli od rozpoczęcia wojny w Afganistanie. Dziewczęta znów nie mogą uczęszczać do żeńskich szkół, ponieważ zostały zamknięte zaledwie kilka godzin po ich ponownym otwarciu.

  Napisano czwartek, 24 marzec 2022 15:45