środa, 25 sierpień 2021 19:02

Afganistan: Prowincja Pandższir niedostępna dla Talibów. Ahmad Szah Masud i syn legendami.

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ahmad Masud obrońca Afganistanu Ahmad Masud obrońca Afganistanu fot: youtube.com

Po wycofaniu żołnierzy z Afganistanu przez Stany Zjednoczone oraz sojuszników, w tym Polskę, dalsze działania na tym terenie stały się coraz trudniejsze. Talibowie szybko zaczęli zajmować coraz większą część terytorium kraju. Powodzenie misji NATO i krajów członkowskich Unii Europejskiej stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Od jakiegoś czasu kolejne kraje wycofują swe siły zbrojne z Afganistanu i decydują się na ewakuację swych rodaków. Taką decyzję podjęła także Polska.

 

Talibowie zdobywają kolejne prowincje

Opuszczenie wojsk amerykańskich stało się początkiem wielkich zmian w Afganistanie. Niestety zmiany te nie wyglądają korzystnie dla kraju. W przeciągu niemal tygodnia Talibowie zajęli wszystkie główne miasta Afganistanu. Czego właściwie żądają ? Niedawno przedstawiciel Talibów Wahidullah Haszimi udzielił odpowiedzi na to pytanie, stwierdzając, iż „Afganistan nie stanie się demokracją, podstawą systemu politycznego będzie szariat, a Talibowie będą zachęcać żołnierzy i pilotów regularnej armii, aby dołączyli do ich sił”.

Pierwsze rządy Talibów w Afganistanie przypadają na lata 1996-2001. Wiadomo, że chcą oni i teraz zająć i przejąć całkowitą władzę w kraju. Patrząc w przeszłość rządy Talibów nie były korzystne dla ludności cywilnej, ani areny międzynarodowej. Skrajne przekonania Talibów opierają się na surowej interpretacji szariatu. Prawdopodobnie w chwili przejęcia przez nich władzy powróci do kraju zakaz edukacji i pracy dla kobiet czy całkowite zakrywanie twarzy burką. Warto nadmienić także że wrócą prześladowania na tle religijnym oraz surowe karanie wszelkich odstępstw od prawa szariatu. Afgańczycy, stanowiący ludność cywilną już przejawiają niepokój o przyszłość swoją i kraju. Wielu z nich decyduje się uciekać w bezpieczniejsze miejsca, w tym do krajów europejskich.

Pandższir - twierdza niezdobyta!

W mediach kilka dni temu pojawiła się informacja, że mimo ogromnej siły Talibów, istnieją regiony Afganistanu, które zaciekle się bronią. Mowa tu o trzech dystryktach: Dih Salah, Bano i Puli Hisar w prowincji Baghlan na północ od doliny Pandższir. Te tereny nadal dowodzone są przez mudżahedinów, a w szczególności przez wiceprezydenta kraju i syna słynnego „Lwa Pandższiru” (okrytego chwałą dowódcy mudżahedinów) - Ahmada Masuda.

Dolina Pandższiru

Dolina Pandższiru - fot: youtube

Mimo trudnej sytuacji zapowiedział on, że nadal będzie kontynuował walkę z islamskimi bojówkarzami. Bliscy przywódcy poinformowali, że w Pandższir zgromadziło się ponad 6 tys. bojowników, w tym członków armii i sił specjalnych. Zapewniają oni także o posiadaniu sprzętu wojskowego takiego jak kilka helikopterów i pojazdów wojskowych. Mają oni zamiar stawić czynny opór Talibom... jak na razie widać, że czynią to z dobrym skutkiem.

Mieszkańcy Pandższiru

Mieszkańcy doliny Pandższiru - fot: youtube

„Lew Pandższiru” Ahmad Szah Masud - jego sława trwa na wielki!

Ahmad Masud to człowiek waleczny, odważny i opowiadający się za demokracją w Afganistanie. Wiele cech charakteru odziedziczył po swym ojcu, który okrył się sławą w kraju. W czasie wojny afgańskiej dowodził wojskami mudżahedinów w dolinie Pandższiru, gdzie ukazał się jako bohaterski człowiek i świetny strateg. Obronił dolinę przed napływem wojsk rządowych i radzieckich, dzięki temu uzyskać przydomek „Lew Padższiru”.

W roku 1992 uczestniczył aktywnie w zajęciu Kabulu przez wojska Mudżahedinów. Za czasów rządu Rabbaniego obsadzony był na stanowisku ministra obrony i piastował urząd wiceprezydenta.

W roku 1994, kiedy Talibowie zaczęli przejmować rządy w kraju, bardzo sprawnie stawiał im opór. Niestety wraz z przejęciem Kabulu przez Talibów, musiał usunąć się na bok. Jednak do samego końca bronił wolnego terenu w północno-wschodniej części Afganistanu.

Jak zginął Ahmad Szah Masud?

Ahmad Szah Masud został zamordowany w roku 2001, kiedy to wpadł w zasadzkę dwóch Arabów podających się za dziennikarzy. Ukryli oni ładunek wybuchowy w kamerze i zdetonowali. Ahmad Szah Masud pozostawił po sobie syna, który tak samo jak on walczy o demokrację dla Afganistanu.

Jaki ojciec, taki syn - Ahmad Masud szansą dla Afganistanu

Ahmad Masud w wielu kwestiach przypomina swojego ojca. Nie tylko pod względem wizualnym, ale także przekonań politycznych i moralnych. Od samego początku jawnie opowiadał się po stronie demokracji i wyrażał chęć walki przeciw nękającym kraj Talibom. Masud dla Washington Post mówi „Dziś piszę z Doliny Pandższiru, gotów pójść w ślady mojego ojca, z bojownikami mudżahedinów, którzy są gotowi ponownie zmierzyć się z talibami".

Lew Pandższiru Ahmad Szah Masud z synem

Lew Pandższiru z synem - fot: youtube

Mężczyzna przyznaje także, że spodziewał się tego dnia, dlatego od dawna mudżahedini gromadzą amunicję i sprzęt wojskowy. Przywódca zdradza także, że nie boi się tylko o samych Afgańskich obywateli, ale także o rozwijanie radykalnego islamistycznego terroryzmu, który zapewne będzie w krwawy sposób starał się tłumić wszelkie przejawy demokracji oraz innowierstwa na świecie.

Massoud potwierdza, że na chwilę obecną dolina Pandższir jest bastionem, w którym podejmowane są działania partyzanckie. Zdaje sobie jednak sprawę, że sytuacja wygląda dla nich niekorzystnie. Mimo iż kraje europejskie wycofują swoje siły zbrojne, Massoud nawołuje do sojuszników „Od tak dawna walczyliśmy o otwarte społeczeństwo, w którym dziewczęta mogłyby zostać lekarzami, nasza prasa mogła swobodnie donosić, nasi młodzi ludzie mogliby tańcz i słuchaj muzyki lub bierz udział w meczach piłki nożnej na stadionach, które kiedyś były używane przez talibów do publicznych egzekucji – i wkrótce mogą być ponownie”. Warto podkreślić fakt, iż dolina Pandższiru była zawsze dla żołnierzy sił NATO miejscem bezpiecznym i przyjazny. Być może wycofanie się sojuszniczych krajów przypieczętuje klęskę Afganistanu. Tego na pewno Massoud boi się najbardziej.

 • Europejski Trybunał Praw Człowieka: Putin odpowiedzialny za śmierć Aleksandra Litwinienki
  Europejski Trybunał Praw Człowieka: Putin odpowiedzialny za śmierć Aleksandra Litwinienki

  Litwinienko urodził się w 1962 roku w Woroneżu. Nie był zwyczajnym opozycjonistą, czy buntownikiem politycznym. Wręcz przeciwnie. W swoim życiu aktywnie działał na rzecz Rosji. Jako podpułkownik KGB oraz FSB miała za zadanie wypełniać rozkazy władz mu nadrzędnych. Podczas swojej służby został uhonorowany tytułem weterana MUR-u.

  Napisano wtorek, 21 wrzesień 2021 15:19
 • TSUE: Polska słono zapłaci za kopalnię Turów
  TSUE: Polska słono zapłaci za kopalnię Turów

  Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja o konflikcie między Polską a Czechami. Sprawa dotyczyła polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Finał sprawa znalazła w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Decyzja TSUE jak się okazuje, będzie słono kosztować polaków.

  Napisano poniedziałek, 20 wrzesień 2021 12:47
 • Klaudia Jachira: Stefan Wyszyński antysemitą i faszystą?
  Klaudia Jachira: Stefan Wyszyński antysemitą i faszystą?

  W Świątyni Opatrzności Bożej odbyły się uroczystości, podczas których kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi. Niestety radość z wydarzenia została przyćmiona skandalem politycznym, którego sprawcą była posłanka Klaudia Jachira.

  Napisano czwartek, 16 wrzesień 2021 13:37
 • Sondaż United Surveys we wrześniu: Wzrasta poparcie dla PiSu i Konfederacji
  Sondaż United Surveys we wrześniu: Wzrasta poparcie dla PiSu i Konfederacji

  Ostatnio przeprowadzony sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazuje, że coraz większym zaufaniem cieszy się partia rządząca. PiS i Konfederacja rosną w siłę!

  Napisano wtorek, 14 wrzesień 2021 18:30
 • Afganistan: Prowincja Pandższir zdobyta przez Talibów!
  Afganistan: Prowincja Pandższir zdobyta przez Talibów!

  Jak podają amerykańskie media w niedzielę w nocy 5 września 2021 roku doszło do ataku Talibów na Prowincję Pandższir. Tysiące wojowników najechało 8 dzielnic Pandższiru. Jak wynika z relacji mediów i doniesień Talibów prowincja padła. To niewątpliwie bardzo smutna wiadomość, gdyż była to ostatnia ostoja sił skierowanym przeciwko nowym władzom Afganistanu.

  Napisano poniedziałek, 06 wrzesień 2021 16:23
 • Afganistan: Kim są Talibowie? Charakterystyka i historia Talibów
  Afganistan: Kim są Talibowie? Charakterystyka i historia Talibów

  Talibowie są coraz bliżej do wprowadzenia całkowitej władzy w Afganistanie, amerykańskie wojska się wycofują, a tysiące Afgańczyków szuka schronienia w innych krajach. Tylko kim dokładnie są Talibowie i jaka jest ich historia, w co wierzą i do czego dążą, odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

  Napisano niedziela, 05 wrzesień 2021 12:09
 • Jordania: Wojna domowa w królewskiej rodzinie Haszymidów
  Jordania: Wojna domowa w królewskiej rodzinie Haszymidów

  Czy dojdzie do autokracji? Richard Spencer i Jassara al-Tahata zrelacjonowali aresztowanie przyrodniego brata króla Jordanii. Został on zatrzymany w związku z podejrzeniem chęci dokonania zamachu stanu.

  Napisano piątek, 03 wrzesień 2021 17:37
 • Stan wyjątkowy w Polsce: Andrzej Duda podjął decyzję
  Stan wyjątkowy w Polsce: Andrzej Duda podjął decyzję

  Dzisiaj 2 września 2021 Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Jak czytamy na profilu społecznościowym Prezydenta, decyzja o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego związanym z obecną sytuacją mającą miejsce na granicy Polski i Białorusi.

  Napisano czwartek, 02 wrzesień 2021 15:58
 • Afganistan: Zemsta USA dosięgnęła terrorystów ISIS odpowiedzialnych za ataki bombowe w Kabulu
  Afganistan: Zemsta USA dosięgnęła terrorystów ISIS odpowiedzialnych za ataki bombowe w Kabulu

  Nie minęło 48 godzin od zamachów bombowych w Kabulu, a planista tych terrorystycznych aktów nie żyje. Należący do ISIS dwaj dżihadyści długo nie pożyli i zapłacili najwyższą cenę za podniesienie ręki na USA. Terroryści zostali zlikwidowani za pomocą drona wysłanego przez armię amerykańską w prowincji Nangarhar we wschodniej części Afganistanu przy granicy z Pakistanem. Zabici należeli do tzw. Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan.

  Napisano sobota, 28 sierpień 2021 14:15
 • Afganistan: Zamachy bombowe w Kabulu. Państwo Islamskie przyznaje się do ataków
  Afganistan: Zamachy bombowe w Kabulu. Państwo Islamskie przyznaje się do ataków

  W czwartek 26 sierpnia 2021 roku doszło do dwóch wybuchów na lotnisku w Kabulu. Zginęli amerykańscy żołnierze (13), oraz ludność cywilna - razem 170 ofiar

  Napisano piątek, 27 sierpień 2021 18:49
 • Usnarz Górny: Nielegalni imigranci znajdują się na terenie Białorusi czy Polski?
  Usnarz Górny: Nielegalni imigranci znajdują się na terenie Białorusi czy Polski?

  Od jakiegoś czasu zauważyć można nietypowe działanie służb białoruskich, które przerzucają nielegalnych imigrantów na tereny krajów sąsiadujących. Taka sytuacja licznie pojawiała się w Polsce. Również Litwa stanowczo zażądała uszanowania ich granic, ponieważ i tam imigranci byli "przepychani" przez straże białoruskie.

  Napisano czwartek, 26 sierpień 2021 19:51
 • Afganistan: Prowincja Pandższir niedostępna dla Talibów. Ahmad Szah Masud i syn legendami.
  Afganistan: Prowincja Pandższir niedostępna dla Talibów. Ahmad Szah Masud i syn legendami.

  Po wycofaniu żołnierzy z Afganistanu przez Stany Zjednoczone oraz sojuszników, w tym Polskę, dalsze działania na tym terenie stały się coraz trudniejsze. Talibowie szybko zaczęli zajmować coraz większą część terytorium kraju. Powodzenie misji NATO i krajów członkowskich Unii Europejskiej stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Od jakiegoś czasu kolejne kraje wycofują swe siły zbrojne z Afganistanu i decydują się na ewakuację swych rodaków. Taką decyzję podjęła także Polska.

  Napisano środa, 25 sierpień 2021 19:02
 • Afganistan: Ewakuacja Polaków dobiega końca
  Afganistan: Ewakuacja Polaków dobiega końca

  Jakiś czas temu Polski rząd podjął decyzję o ewakuacji Polaków z Afganistanu do kraju. Nie tylko Polacy przerywają misję. Podobne decyzje podejmują inne kraje Unii Europejskiej

  Napisano wtorek, 24 sierpień 2021 17:20
 • Konferencja prasowa: Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska (Крышчын Ціманоўска, Крисцин Сімановська) przybyła do Polski.
  Konferencja prasowa: Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska (Крышчын Ціманоўска, Крисцин Сімановська) przybyła do Polski.

  Dzisiaj około godziny 15.00, w Polsce wylądował samolot z białoruską sprinterką Krysciną Cimanouską. O kobiecie stało się głośno podczas tegorocznych igrzysk w Tokio, Niestety sprinterka nie miała szansy zaprezentować na nich swoich umiejętności.

  Napisano czwartek, 05 sierpień 2021 18:35
 • Ukraina: Białoruski opozycjonista Witalij Szyszow (Віталь Шышоў, Віталій Шишов) zamordowany!
  Ukraina: Białoruski opozycjonista Witalij Szyszow (Віталь Шышоў, Віталій Шишов) zamordowany!

  To był zwyczajny poniedziałkowy ranek. Witalij Szyszow poszedł pobiegać do jednego z kijowskich parków. Zawsze po godzinie wracał, żeby odpocząć, jednak 2 sierpnia 2021 roku nie pojawił się w domu.

  Napisano środa, 04 sierpień 2021 18:41
 • Kasa: Podwyżki dla parlamentarzystów coraz bardziej dzielą polityków! Ile dostaną więcej?
  Kasa: Podwyżki dla parlamentarzystów coraz bardziej dzielą polityków! Ile dostaną więcej?

  Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny pokazuje, jak nagłe potrafi podjąć decyzję. W piątek niespodziewanie w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie. Dotyczy ono podwyżek dla premiera, marszałków, posłów i senatorów. Zdaniem opozycji Jarosław Kaczyński chciał uspokoić niepokoje w partii, zaś on sam swoją decyzję motywuje tym, że podwyżki takie nie były od wielu lat dane...

  Napisano wtorek, 03 sierpień 2021 19:40
 • Spotkanie Dudy: Prezydent Mołdawii Maia Sandu odwiedza Polskę
  Spotkanie Dudy: Prezydent Mołdawii Maia Sandu odwiedza Polskę

  W poniedziałek odbyło się oficjalne spotkanie dwóch prezydentów- Mołdawii i Polski. Maia Sandu (prezydent Mołdawii) po raz pierwszy odwiedziła Andrzeja Dudę po ubiegłorocznych wyborach w jej kraju. Spotkanie odbyło się w cztery oczy...

  Napisano czwartek, 17 czerwiec 2021 13:46
 • Genewa: Spotkanie Biden - Putin na żywo.
  Genewa: Spotkanie Biden - Putin na żywo.

  Rosyjsko- amerykańskie stosunki raczej nie można nazwać przyjaznymi. Te dwa mocarstwa, a właściwie ich przywódcy kierują swoimi krajami w nieco odmienny sposób. Nie mniej jednak nie oznacza to otwartej wrogości, a raczej potrzebę dialogu, na którą dziś przyszedł czas.

  Napisano środa, 16 czerwiec 2021 18:59
 • Hiszpania: Rząd chce przyłączenia Ceuty do strefy Schengen
  Hiszpania: Rząd chce przyłączenia Ceuty do strefy Schengen

  Od wielu tygodni z Hiszpanii docierają informację o coraz większej ilości nielegalnych imigrantów, szturmujących granice Ceuty. Nie dość, że imigranci przybywają tysiącami, to jeszcze dochodzi do starć z hiszpańskimi żandarmami. Ta sytuacja poważnie niepokoi Hiszpański rząd. Dlatego rozważa on przyłączenie enklaw Ceuty i Melilli do Strefy Schengen. Tym fakcie poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji tego kraju Arancha Gonzalez Laya.

  Napisano wtorek, 15 czerwiec 2021 17:46
 • Rzeszów: Pierwsze decyzje nowego prezydenta Konrada Fijołka
  Rzeszów: Pierwsze decyzje nowego prezydenta Konrada Fijołka

  Już znamy wstępne wyniki niedzielnych wyborów na prezydenta miasta Rzeszowa. Miasto to od lat kierowane było przez Tadeusza Ferenca z SLD, który w lutym ogłosił rezygnację z zajmowanego stanowiska. Do wyborów startowali Konrad Fijołek (popierany przez PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050), Ewa Leniart (z PiS), Marcin Warchoł (popierany przez poprzedniego prezydenta Rzeszowa) oraz Grzegorz Braun (z Konfederacji Wolności i Niepodległości).

  Napisano poniedziałek, 14 czerwiec 2021 11:24