Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 25 sierpień 2021 19:02

Afganistan: Prowincja Pandższir niedostępna dla Talibów. Ahmad Szah Masud i syn legendami.

Ahmad Masud obrońca Afganistanu Ahmad Masud obrońca Afganistanu fot: youtube.com

Po wycofaniu żołnierzy z Afganistanu przez Stany Zjednoczone oraz sojuszników, w tym Polskę, dalsze działania na tym terenie stały się coraz trudniejsze. Talibowie szybko zaczęli zajmować coraz większą część terytorium kraju. Powodzenie misji NATO i krajów członkowskich Unii Europejskiej stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Od jakiegoś czasu kolejne kraje wycofują swe siły zbrojne z Afganistanu i decydują się na ewakuację swych rodaków. Taką decyzję podjęła także Polska.

 

Talibowie zdobywają kolejne prowincje

Opuszczenie wojsk amerykańskich stało się początkiem wielkich zmian w Afganistanie. Niestety zmiany te nie wyglądają korzystnie dla kraju. W przeciągu niemal tygodnia Talibowie zajęli wszystkie główne miasta Afganistanu. Czego właściwie żądają ? Niedawno przedstawiciel Talibów Wahidullah Haszimi udzielił odpowiedzi na to pytanie, stwierdzając, iż „Afganistan nie stanie się demokracją, podstawą systemu politycznego będzie szariat, a Talibowie będą zachęcać żołnierzy i pilotów regularnej armii, aby dołączyli do ich sił”.

Pierwsze rządy Talibów w Afganistanie przypadają na lata 1996-2001. Wiadomo, że chcą oni i teraz zająć i przejąć całkowitą władzę w kraju. Patrząc w przeszłość rządy Talibów nie były korzystne dla ludności cywilnej, ani areny międzynarodowej. Skrajne przekonania Talibów opierają się na surowej interpretacji szariatu. Prawdopodobnie w chwili przejęcia przez nich władzy powróci do kraju zakaz edukacji i pracy dla kobiet czy całkowite zakrywanie twarzy burką. Warto nadmienić także że wrócą prześladowania na tle religijnym oraz surowe karanie wszelkich odstępstw od prawa szariatu. Afgańczycy, stanowiący ludność cywilną już przejawiają niepokój o przyszłość swoją i kraju. Wielu z nich decyduje się uciekać w bezpieczniejsze miejsca, w tym do krajów europejskich.

Pandższir - twierdza niezdobyta!

W mediach kilka dni temu pojawiła się informacja, że mimo ogromnej siły Talibów, istnieją regiony Afganistanu, które zaciekle się bronią. Mowa tu o trzech dystryktach: Dih Salah, Bano i Puli Hisar w prowincji Baghlan na północ od doliny Pandższir. Te tereny nadal dowodzone są przez mudżahedinów, a w szczególności przez wiceprezydenta kraju i syna słynnego „Lwa Pandższiru” (okrytego chwałą dowódcy mudżahedinów) - Ahmada Masuda.

Dolina Pandższiru

Dolina Pandższiru - fot: youtube

Mimo trudnej sytuacji zapowiedział on, że nadal będzie kontynuował walkę z islamskimi bojówkarzami. Bliscy przywódcy poinformowali, że w Pandższir zgromadziło się ponad 6 tys. bojowników, w tym członków armii i sił specjalnych. Zapewniają oni także o posiadaniu sprzętu wojskowego takiego jak kilka helikopterów i pojazdów wojskowych. Mają oni zamiar stawić czynny opór Talibom... jak na razie widać, że czynią to z dobrym skutkiem.

Mieszkańcy Pandższiru

Mieszkańcy doliny Pandższiru - fot: youtube

„Lew Pandższiru” Ahmad Szah Masud - jego sława trwa na wielki!

Ahmad Masud to człowiek waleczny, odważny i opowiadający się za demokracją w Afganistanie. Wiele cech charakteru odziedziczył po swym ojcu, który okrył się sławą w kraju. W czasie wojny afgańskiej dowodził wojskami mudżahedinów w dolinie Pandższiru, gdzie ukazał się jako bohaterski człowiek i świetny strateg. Obronił dolinę przed napływem wojsk rządowych i radzieckich, dzięki temu uzyskać przydomek „Lew Padższiru”.

W roku 1992 uczestniczył aktywnie w zajęciu Kabulu przez wojska Mudżahedinów. Za czasów rządu Rabbaniego obsadzony był na stanowisku ministra obrony i piastował urząd wiceprezydenta.

W roku 1994, kiedy Talibowie zaczęli przejmować rządy w kraju, bardzo sprawnie stawiał im opór. Niestety wraz z przejęciem Kabulu przez Talibów, musiał usunąć się na bok. Jednak do samego końca bronił wolnego terenu w północno-wschodniej części Afganistanu.

Jak zginął Ahmad Szah Masud?

Ahmad Szah Masud został zamordowany w roku 2001, kiedy to wpadł w zasadzkę dwóch Arabów podających się za dziennikarzy. Ukryli oni ładunek wybuchowy w kamerze i zdetonowali. Ahmad Szah Masud pozostawił po sobie syna, który tak samo jak on walczy o demokrację dla Afganistanu.

Jaki ojciec, taki syn - Ahmad Masud szansą dla Afganistanu

Ahmad Masud w wielu kwestiach przypomina swojego ojca. Nie tylko pod względem wizualnym, ale także przekonań politycznych i moralnych. Od samego początku jawnie opowiadał się po stronie demokracji i wyrażał chęć walki przeciw nękającym kraj Talibom. Masud dla Washington Post mówi „Dziś piszę z Doliny Pandższiru, gotów pójść w ślady mojego ojca, z bojownikami mudżahedinów, którzy są gotowi ponownie zmierzyć się z talibami".

Lew Pandższiru Ahmad Szah Masud z synem

Lew Pandższiru z synem - fot: youtube

Mężczyzna przyznaje także, że spodziewał się tego dnia, dlatego od dawna mudżahedini gromadzą amunicję i sprzęt wojskowy. Przywódca zdradza także, że nie boi się tylko o samych Afgańskich obywateli, ale także o rozwijanie radykalnego islamistycznego terroryzmu, który zapewne będzie w krwawy sposób starał się tłumić wszelkie przejawy demokracji oraz innowierstwa na świecie.

Massoud potwierdza, że na chwilę obecną dolina Pandższir jest bastionem, w którym podejmowane są działania partyzanckie. Zdaje sobie jednak sprawę, że sytuacja wygląda dla nich niekorzystnie. Mimo iż kraje europejskie wycofują swoje siły zbrojne, Massoud nawołuje do sojuszników „Od tak dawna walczyliśmy o otwarte społeczeństwo, w którym dziewczęta mogłyby zostać lekarzami, nasza prasa mogła swobodnie donosić, nasi młodzi ludzie mogliby tańcz i słuchaj muzyki lub bierz udział w meczach piłki nożnej na stadionach, które kiedyś były używane przez talibów do publicznych egzekucji – i wkrótce mogą być ponownie”. Warto podkreślić fakt, iż dolina Pandższiru była zawsze dla żołnierzy sił NATO miejscem bezpiecznym i przyjazny. Być może wycofanie się sojuszniczych krajów przypieczętuje klęskę Afganistanu. Tego na pewno Massoud boi się najbardziej.

 • Ameryka: Chińskie balony szpiegowskie nad USA i Kanadą- F-22 w stanie gotowości!
  Ameryka: Chińskie balony szpiegowskie nad USA i Kanadą- F-22 w stanie gotowości!

  Pentagon potwierdził, że tajemniczy obiekt widziany przez wielu obserwatorów w stanie Montana, jest balonem szpiegowskim. Według informacji podawanych przez Reuters, jest to balon należący do Chin. Warto dodać, że Pentagon zdecydował się zmobilizować myśliwce F-22, jednakże wojskowi nadal odradzają prezydentowi Bidenowi zestrzelenie urządzenia. 

  Napisano piątek, 03 luty 2023 16:44
 • Niemcy: 88 czołgów zostanie przekazanych Ukrainie
  Niemcy: 88 czołgów zostanie przekazanych Ukrainie

  Niemiecki rząd poinformował o swoim planie dostarczenia 88 szt. starych Leopardów 1 wojskom ukraińskim.

  Napisano piątek, 03 luty 2023 14:57
 • Wojna: "Niemieckie czołgi z krzyżami zagrażające Rosji" i atak na Rzeszów
  Wojna:

  Prezydent Rosji Władimir Putin podczas przemówienia z okazji 80 rocznicy bity pod Stalingradem, że „Rosji znów zagrażają niemieckie czołgi z krzyżami”. Było to oczywiście nawiązanie do dostaw czołgów leopard na Ukrainę. Wszystko wskazuje na to, że wiosenna ofensywa rosyjskiej armii może rozpocząć się już w przeciągu następnych tygodni, zaś Putin próbuje przekonać społeczeństwo, że to Rosja broni się przed zachodem.

  Napisano czwartek, 02 luty 2023 18:54
 • Gruzja: Czy Saakaszwili trafił na oddział intensywnej terapii? Jego stan jest krytyczny!
  Gruzja: Czy Saakaszwili trafił na oddział intensywnej terapii? Jego stan jest krytyczny!

  Współpracownicy i sojusznicy byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego potwierdzili, że polityk zostanie przetransportowany na oddział intensywnej terapii. Jego stan ma być krytyczny, czego dowodami są materiały wideo, kiedy łączy się on z sądem za pomocą komunikatora internetowego. Szpital zaprzecza jednak tym doniesieniom.

  Napisano wtorek, 31 styczeń 2023 19:16
 • Sejm: Uderzenie w zbiórki publiczne - rodzice chorych dzieci zapłacą podatek?
  Sejm: Uderzenie w zbiórki publiczne - rodzice chorych dzieci zapłacą podatek?

  Kilka dni temu sejm przegłosował projekt ustawy, który wywraca cały obecnie funkcjonujący porządek prawny dotyczący zbiórek charytatywnych i crowdfundingu, do góry nogami. Posłowie z PiS zaproponowali, aby opodatkowane zostały darowizn otrzymane od wielu osób, na kwotę wyższą niż 54 180 zł. Zaledwie dzień później zmiana ta została przegłosowana przez sejm. 

  Napisano wtorek, 31 styczeń 2023 18:48
 • Andrzej Duda: Prezydent znowu ułaskawił osobę handlującą ciężkimi narkotykami!
  Andrzej Duda: Prezydent znowu ułaskawił osobę handlującą ciężkimi narkotykami!

  Po raz drugi w ciągu kilku miesięcy prezydent Andrzej Duda udzielił prawa łaski osobie skazanej za posiadanie i handel dopalaczami.

  Napisano wtorek, 24 styczeń 2023 11:30
 • Ukraina: Prezydent Duda obiecuje przekazanie Ukrainie polskich czołgów
  Ukraina: Prezydent Duda obiecuje przekazanie Ukrainie polskich czołgów

  Podczas swojej wizyty w Ukrainie prezydent Polski Andrzej Duda zobowiązał się do przekazania Ukraińcom kampanii czołgów Leopard 2 jeśli na podobny krok zdecydują się inne kraje.

  Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 19:19
 • Iran: Piłkarz Amir Nasr-Azadani skazany na 16 lat więzienia - trzy inne osoby na śmierć!
  Iran: Piłkarz Amir Nasr-Azadani skazany na 16 lat więzienia - trzy inne osoby na śmierć!

  Piłkarz Amir Nasr-Azadani został skazany na 16 lat więzienia za udział w antyrządowych protestach. Co więcej, w tym samym procesie pozostałe trzy osoby dostały karę śmierci. To kolejne wyroki śmierci w związku z falą protestów, które przelewały się przez Iran od września 2022 roku. W ciągu ostatnich tygodni pisaliśmy o kolejnych więzieniach skazywanych na karę śmierci, które wykonywane były szybko, bo ogłoszeniu wyroku. 

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 19:59
 • Brazylia: Szturm zwolenników Bolsonaro na najważniejsze instytucje w państwie
  Brazylia: Szturm zwolenników Bolsonaro na najważniejsze instytucje w państwie

  Skala zniszczeń w sądzie najwyższym, pałacu prezydenckim i senacie zaskakuje - tysiące zwolenników byłego prezydenta Jaira Bolsonaro przez kilka godzin szturmowało najważniejsze instytucje w państwie. Choć po czterech godzinach służbom bezpieczeństwa w końcu udało się opanować sytuację, tak skala zniszczeń dokonanych w najważniejszych instytucjach państwa, mocno zaskakuje. 

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 10:27
 • Jarosław Kaczyński: Prezes musiałby sprzedać dom! Powodem przeprosiny dla Sikorskiego
  Jarosław Kaczyński: Prezes musiałby sprzedać dom! Powodem przeprosiny dla Sikorskiego

  Zgodnie z decyzją sądu, Jarosław Kaczyński musi opublikować przeprosiny skierowane do Radosława Sikorskiego. Co więcej, przeprosiny mają być opublikowane na głównej stronie Onetu. Sąd wycenił to na ponad 700 tysięcy złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości przekazał na łamach „Gazety Polskiej”, że nie ma takich pieniędzy i będzie zmuszony sprzedać swój dom.  Zwolennicy prezesa rozpoczęli już ogólnopolskie zbiórki. 

  Napisano środa, 21 grudzień 2022 18:02
 • Wołodymyr Zełenski: Wizyta w USA
  Wołodymyr Zełenski: Wizyta w USA

  Po raz pierwszy od momentu, w którym doszło do zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski opuścił kraj i udał się za granicę. Celem jego podróży jest Waszyngton.

  Napisano środa, 21 grudzień 2022 12:51
 • Tajlandia: Zatoniecie HTMS Sukhothai - 31 żołnierzy piechoty morskiej zaginęło
  Tajlandia: Zatoniecie HTMS Sukhothai - 31 żołnierzy piechoty morskiej zaginęło

  Okręt HTMS Sukhothai zatonął po tym jak niedzielnej nocy woda zalała kadłub oraz maszynownię. Wojskowi próbowali utrzymać kontrolę nad okrętem, jednakże ten przechylił się na bok i zaczął tonąć. Na pokładzie statku przebywało ponad 100 marynarzy.  75 z nich udało się uratować, jednakże służby ratunkowe nadal poszukują 31 osób. 

  Napisano poniedziałek, 19 grudzień 2022 18:24
 • USA: Kolejne dokumenty ws. zabójstwa prezydenta Kennedy’ego odtajnione
  USA: Kolejne dokumenty ws. zabójstwa prezydenta Kennedy’ego odtajnione

  Biały dom rozkazał odtajnienie 13 173 dokumentów w sprawie zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Warto podkreślić, że nadal ukrytych pozostaje około 3 procent dokumentów.

  Napisano piątek, 16 grudzień 2022 20:28
 • Iran: Kolejna egzekucja - Madżidrez Rahnavard zawisł za „wrogość wobec Boga”
  Iran: Kolejna egzekucja - Madżidrez Rahnavard zawisł za „wrogość wobec Boga”

  Iran potwierdził, że doszło do drugiej egzekucji z powodu antyrządowych protestów, które od kilku tygodni zalewają cały kraj. Wiadomość o egzekucji przekazało Sądownictwo Republiki Islamskiej. Stracony mężczyzna miał 23-lata i nazywał się Madżidreza Rahnavard. Wyrok został wykonany poprzez powieszenie, 12 grudnia we wczesnych godzinach porannych. Egzekucja została przeprowadzona trzy tygodnie po zatrzymaniu.

  Napisano poniedziałek, 12 grudzień 2022 16:15
 • Chojnice: Nerwowe spotkanie Kaczyńskiego - „Czego się boisz człowieku?!”
  Chojnice: Nerwowe spotkanie Kaczyńskiego - „Czego się boisz człowieku?!”

  Kampania parlamentarna nabiera rozpędu, dlatego politycy partii rządzącej starają się już teraz zbierać polityczne żniwo i przygotować grunt na zbliżające się wybory. W trakcie takiego spotkania Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Chojnic, doszło do przerwania przemówienia prezesa, zaś atmosfera podczas całego wydarzenia była wyjątkowo nerwowa i gorąca. 

  Napisano piątek, 09 grudzień 2022 17:27
 • Niemcy: Udaremniony zamach stanu - policja aresztowała 25 osób
  Niemcy: Udaremniony zamach stanu - policja aresztowała 25 osób

  Niemiecka policja aresztowała 25 osób na terenie praktycznie całych Niemiec, które planowały zamach stanu. Skrajnie prawicowa grupa byłych wojskowych zaplanowała szturm na Reichstag i następnie przejęcie władzy w całym kraju. Na czele tego ugrupowania miał stać 71-letni książę Heinrich XIII. Wśród zatrzymanych znalazła się także obywatelka Rosji, Witalija B. 

  Napisano środa, 07 grudzień 2022 19:34
 • Sejm: Ustawa abolicyjna przegłosowana przez PiS - urzędnicy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności
  Sejm: Ustawa abolicyjna przegłosowana przez PiS - urzędnicy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności

  Konsekwencje organizacji wyborów kopertowych, które finalnie się nie odbyły, nadal zataczają swoje kręgi. W czwartek w nocy Sejm uchwalił ustawę, która nakazuje zaniechania ścigania za przekazanie przez niektóre samorządy danych wyborców. Co więcej uchwalenie tej ustawy oznacza, że każdy za wybory kopertowe uniknie także Jacek Sasin, jak i premier Mateusz Morawiecki.

  Napisano piątek, 02 grudzień 2022 16:12
 • Kaczyński musi przeprosić Sikorskiego! Jest decyzja sądu, a w tle prawie milion złotych!
  Kaczyński musi przeprosić Sikorskiego! Jest decyzja sądu, a w tle prawie milion złotych!

  Mecenas Jacek Dubois na łamach Facebooka podzielił się informacją o rozstrzygnięciu, które zapadło w sprawie Radosława Sikorskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego. W poście czytamy, że na prośbę Radosława Sikorskiego mecenas informuje o nieprawomocnej decyzji sądu, który przyznał Sikorskiemu kwotę 708 480 złotych od Jarosława Kaczyńskiego, na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin w serwisie Onet. Co więcej, Jarosław Kaczyński musi przeprosić na podstawie pełnomocnego wyroku. 

  Napisano czwartek, 01 grudzień 2022 18:18
 • Ukraina: Kolejny atak rakietowy - blackout nawet w sąsiedniej Mołdawii!
  Ukraina: Kolejny atak rakietowy - blackout nawet w sąsiedniej Mołdawii!

  23 listopada na terenie całej Ukrainy po raz kolejny rozbrzmiały dźwięki syren alarmowych. Rosja znów ostrzelała praktycznie cały kraj, uderzając w architekturę energetyczną, budynki cywilne, a nawet szpitale. W samym Kijowie zginęły co najmniej 3 osoby, zaś w Wilnianśku w obwodzie Zaporoskim zginął noworodek. Stolica Ukrainy wyłączyła prąd, aby zapobiec blackoutowi. 

  Napisano środa, 23 listopad 2022 17:46
 • Joe Biden: w Przewodów uderzyła rakieta wystrzelona przez obronę powietrzną Ukrainy
  Joe Biden: w Przewodów uderzyła rakieta wystrzelona przez obronę powietrzną Ukrainy

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, przekazał przywódcom państw grupy G7 oraz partnerom NATO, że w Polskę uderzyła rakieta wystrzelona przez obronę powietrzną Ukrainy. Informacje te przekazuje Reuters, zaś wcześniej o nowych ustaleniach poinformowała agencja Associated Press. 

  Napisano środa, 16 listopad 2022 13:10