Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
sobota, 09 kwiecień 2022 12:01

Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

Prepping - co to jest Prepping - co to jest fot: Sylwester Niedzielski

Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

 

Jak widać istnieje mnóstwo zdarzeń, na które nie mamy wpływu i prepping (czyli „przygotowanie”) może pomóc nam je przetrwać, a nawet uratować nam życie. Dla dotąd nieprzekonanych, oto 10 korzyści, jakie odniesiemy z preppingu:

1. Oszczędność pieniędzy częścią preppingu

Wiele działań preppersów pozwala oszczędzić fundusze. Nauka majsterkowania i naprawiania wszystkiego samemu pozwoli nam na uniknięcie kosztownych fachowców. Uprawa własnego jedzenia i kupowanie produktów konserwowych o długiej dacie przydatności do spożycia w masowej ilości wychodzi taniej niż codzienne zakupy i zaopatrywanie się w drogich warzywniakach. Dodatkowo, możliwość stworzenia własnego sprzętu i narzędzi pozwala oszczędzić pieniądze.

2. Zarabianie pieniędzy

Działalność prepperska powoduje, że zapewne zbierzemy dużo zapasów i zyskamy nowe kwalifikacje, które można spieniężyć. Sprzedając nadwyżki plonów w sąsiedztwie lub na targu uczymy się pomagać innym, jednocześnie zarabiając na życie. Możemy też zarobić na własnym rękodziele lub umiejętnościach naprawczych. Niektórzy mogą stać się przewodnikami lub uczyć innych preppingu na płatnych kursach i szkoleniach. W ten sposób zyskamy nowe źródło dochodu wynikające z naszej pasji.

3. Poprawa zdrowia, a prepping

Żywność ekologiczna, domowe treningi, chodzenie na piesze wycieczki, majsterkowanie – wszystko to prowadzi do zdrowszego organizmu, bo jesteśmy aktywniejsi i odżywiamy się lepiej. Ponieważ preppersi dbają o zapewnienie sobie wszystkich witamin i minerałów, zażywając leki i suplementy diety, nie grożą im różne dolegliwości wynikające z braków tych składników w jadłospisie.

Prepping i korzysci z niego

4. Lepsze relacje rodzinne

Ponieważ przygotowania na kataklizmy angażują całą rodzinę, wspólna praca pozwala na wzmocnienie więzi. Członkowie rodziny czują się ze sobą blisko, wiedząc, że dbają o siebie nawzajem i troszczą się o swoją przyszłość.

5. Samowystarczalność preppingowca

Poleganie na innych jest zbyt powszechne w dzisiejszym społeczeństwie, dlatego prepping pozwala poczuć się niezależnym i samowystarczalnym. Uczy samodzielności i wzmacnia poczucie własnej wartości, gdy wiemy, że niezależnie od tego, co przyniesie los, będziemy wiedzieć, co robić i poradzimy sobie. Nie jest to sprzeczne z punktem czwartym, gdyż każdy członek rodziny, nawet dziecko, uczy się w jakimś stopniu samodzielności i umiejętności przetrwania. Prepping zawsze pomoże.

6. Nauka odpowiedzialności

Bycie preppersem oznacza bycie odpowiedzialnym nie tylko za siebie, ale także za innych – własną rodzinę, sąsiedztwo, ojczyznę. Wymaga także zaznajomienia się z najnowszymi przepisami, na przykład dotyczącymi pozwoleń na broń, polowań, wędkowania, pracy dodatkowej czy własnych źródeł energii. Odpowiedzialność za siebie i innych wzmacnia naszą dojrzałość i sprawi, że nabieramy życiowego doświadczenia.

7. Mniejszy stres preppingowców

Zamiast spędzać życie na narzekaniu na to, do czego zmierza współczesny świat, preppersi po prostu przygotowują się na najgorsze. Dzięki temu nie martwią się po nocach, co będzie, gdy zabraknie im pieniędzy, energii czy jedzenia, bo po prostu przygotowali się już na taką ewentualność i dysponują umiejętnie zabezpieczonymi zapasami a nawet własnym schronieniem.

Prepping to styl zycia

8. Nowe hobby

Strzelanie, posługiwanie się nożem, biwakowanie, piesze wędrówki, wędkowanie, rozpalanie ognisk, zbieranie grzybów i jagód, znajdowanie źródeł wody – lista zadań, które można wykonać w ramach preppingu nie ma końca. Dodajmy do tego uprawę własnej żywności, naukę nowych umiejętności kulinarnych, stolarstwo, majsterkowanie i nagle okazuje się, że zyskamy wiele nowych zainteresowań. Część z nich będzie pokrywać się z podobnymi stylami życia, takimi jak szkoła przetrwania (survival) i bushcraft.

9. Kontakt z naturą preppingowców

Jeśli spędzamy większość dnia w czterech ścianach, zamknięci w domu lub w biurze, warto wrócić chociaż czasami do natury. Kontakt z przyrodą umożliwia wiele aktywności z punktu ósmego. W zależności od tego, co wybierzemy, poznamy dalekie i bliskie otoczenie naturalne a zyska na tym nasze zdrowie i samopoczucie. W końcu przebywanie na dworze wzmacnia odporność i pozwala się odstresować preppingowcom.

10. Uratowanie życia

Największą korzyścią preppingu jest możliwość uratowania życia, swojego i innych, w sytuacji zagrożenia. Ponieważ prepping zakłada naukę podstawowej pierwszej pomocy i medycyny przetrwania, może się przydać w każdej sytuacji, kiedy profesjonalne usługi medyczne są niedostępne. Do tego przygotowanie bezpiecznego schronienia wyposażonego w zapasy wody, jedzenia, leków i odzieży może oznaczać przetrwanie w sytuacjach kryzysowych, a także pomoc poszkodowanym w wypadkach i katastrofach.

  Prepping jako przetrwanie

Jak widać, preppersi działają z wielu pobudek i mogą dużo zyskać na życiu w ten sposób. Gromadzenie i kontrolowanie zapasów lub zyskanie nowych umiejętności może mieć dużo pozytywnych skutków. Prepping nie oznacza życia w strachu czy pogrążania się w czarnowidztwie. Zamiast tego takie osoby podejmują różne działania na wypadek najgorszego. Jeśli to najgorsze nigdy nie nastąpi, tym lepiej! Przez całe życie śpią jednak spokojnie, wiedząc, że są dobrze przygotowani na niespodziewane sytuacje.

Prepping to dobry sposób na życie !

 • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
  Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

  W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
 • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
  Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

  Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

  Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
 • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
  Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

  Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

  Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
  Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

  Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
 • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
  V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

  Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

  Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26
 • Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.
  Handel dziećmi i nielegalna adopcja. Mocny dokument Vegi.

  W ostatnich czasach coraz więcej słyszy się o zwiększeniu przestępczości. Coraz więcej osób wychodzi z domu i nigdy nie wraca. Mimo pomocy służb nie zostaje odnaleziona. Takie przypadki namnażają się. Nawet, jeżeli dana osoba zostanie schwytana nie ma stu procentowej pewności, że osoba porwana żyje bądź porywacz wie, gdzie się znajduję z racji tego, że są to przestępstwa handlu dziećmi w celach między innymi nielegalnej adopcji.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 15:12
 • Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy
  Szymon Hołownia odpowiada - Jak robić dobrze? Pomagamy

  Już podczas rozmów z ludźmi z najbliższego otoczenia można od razu stwierdzić nasze skrajnie różne podejścia do afrykańskiego ubóstwa. Jedni opowiadają się za budowaniem nowych zakładów pracy, drudzy zdobywają bogatych sponsorów, jeszcze inni podejmują wolontariat. Łączy ich chęć dawania ludziom wędek. Cóż z tego, że zanim nauczą się ich używać, zginie wielu niewinnych? Czy warto poświęcić miliony dla dobra miliardów? Na pytania te odpowiada Szymon Hołownia w kolejnej już książce „Jak robić dobrze”.

  Napisano sobota, 27 luty 2021 14:44
 • Kochaj Boga w każdym i we wszystkim co istnieje
  Kochaj Boga w każdym i we wszystkim co istnieje

  Pan Bóg istnieje wszędzie. Kościół nazywany jest Domem Bożym, bo tam w Tabernakulum znajduje się Najświętszy Sakrament. Spotykając się na Nabożeństwach Świętych mamy możliwość wielbienia Pana Boga grupowo, czyli we wspólnocie i tworzenie Kościoła Bożego. Bo Kościół, to przecież ludzie zgromadzeni wokół Pana Jezusa. Pierwsze Kościoły istniały pod gołym niebem, a potem w katakumbach.

  Napisano niedziela, 21 luty 2021 10:49
 • Droga Krzyżowa: Zobacz jak był męczony i jakie rany zadano Jezusowi Chrystusowi - wersja hardcorowa
  Droga Krzyżowa: Zobacz jak był męczony i jakie rany zadano Jezusowi Chrystusowi - wersja hardcorowa

  Na mękę Pana Jezusa najczęściej mówimy Droga Krzyżowa. Lecz męka Pana naszego Jezusa Chrystusa rozpoczęła się od pojmania w Ogrójcu. I trwała poprzez nieludzkie przesłuchania, biczowanie, cierniem ukoronowanie, niesienie krzyża, obdarcie z szat, aż do bestialskiego ukrzyżowania i śmierci krzyżowej. Od chwili pojmania w Ogrójcu Pan Jezus nieustannie był bity, znieważany i opluwany.

  Napisano środa, 17 luty 2021 18:12
 • Łaska odejścia z Panem Bogiem
  Łaska odejścia z Panem Bogiem

  Każdego dnia z tego świata odchodzi wielu ludzi. Ludzie umierają w wyniku ciężkich chorób i ci ludzie zazwyczaj pogodzeni są z Panem Bogiem i odchodzą spokojni do Bożej wieczności i szczęśliwości. Lecz nawet w tym przypadku nie zawsze tak jest, gdyż zło nie śpi. A trzeba wiedzieć, że zło nie śpi nigdy. Szatan wprost cierpi na bezsenność i atakuje każdego człowieka, o każdej porze dnia i nocy. Im bliżej jesteś Pana Boga, tym ataki są częstsze i mocniejsze.

  Napisano niedziela, 14 luty 2021 11:15
 • Dary małe i duże otrzymane od Pana Boga
  Dary małe i duże otrzymane od Pana Boga

  Każdy człowiek rodzi się obdarzony darami. U jednych osób dary te są duże i zauważalne. Gdyż ludzie ci od najmłodszych lat odznaczają się rzadko spotykanymi zdolnościami manualnymi, matematycznymi, zdolnościami odkrywczymi, jak i wieloma innymi. U innych osób zdolności te są mniejsze, lecz również widoczne. A

  Napisano niedziela, 07 luty 2021 10:41
 • Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce? Uczestnictwo we Mszy Świętej
  Ile wiernych i duchownych ma Kościół w Polsce? Uczestnictwo we Mszy Świętej

  Kościół rzymskokatolicki w Polsce liczy 32 miliony 90 tysięcy 865 wiernych. Liczba duchownych wynosi około 30 tysięcy 807 księży pracujących w 10 tysięcy 263 parafiach. Dane statystyczne dotyczą Kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego. Każdej niedzieli odprawianych jest w naszym kraju około 48 tysięcy Mszy Świętych. Wierni najchętniej uczestniczą w Nabożeństwach w godzinach od 8 do 11 rano.

  Napisano niedziela, 31 styczeń 2021 11:37
 • Słynny "Paździoch" czyli Ryszard Kotys nie żyje
  Słynny

  Dzisiaj w wieku 88 lat zmarł znany nam z różnych ról filmowych i teatralnych Ryszard Kotys. Szerszej publiczności szczególnie znany jest z roli Mariana Paździocha z serialu "Świat według Kiepskich". W ciągu 65 lat swojej pracy twórczej zagrał w ponad 200 produkcjach filmowych.

  Napisano czwartek, 28 styczeń 2021 12:00
 • Hot news! Jerzy Brzęczek zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji. Powody?
  Hot news! Jerzy Brzęczek zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji. Powody?

  Dzisiaj gruchnęła jak grom z jasnego nieba wiadomość o zwolnieniu z funkcji trenera reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka. Decyzję Prezesa Zbigniewa Bońka ogłosił Polski Związek Piłki Nożnej. Brzęczek został o tym poinformowany przez Bońka na kurtuazyjnej kawce. Formalnie rozwiąże on umowę w czwartek 21 stycznia.

  Napisano poniedziałek, 18 styczeń 2021 14:52
 • Gdzie przebywają zmarli i dusza po śmierci, oto jest pytanie?
  Gdzie przebywają zmarli i dusza po śmierci, oto jest pytanie?

  Gdzie mają swoje miejsce dusze zmarłe? Jest to pytanie zadawane sobie każdego dnia przez miliony ludzi na świecie. Człowiek, gdy żyje, to posiada ciało i niewidzialną duszę. Jednak w chwili śmierci wszystko się zmienia. Nie widzimy uchodzącej z ciała duszy, lecz widzimy skutki jej odejścia. Bo ciało pozostaje martwe i bezużyteczne, gdy opuści go dusza.

  Napisano sobota, 16 styczeń 2021 21:58