Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
sobota, 09 kwiecień 2022 12:01

Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

Prepping - co to jest Prepping - co to jest fot: Sylwester Niedzielski

Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

 

Jak widać istnieje mnóstwo zdarzeń, na które nie mamy wpływu i prepping (czyli „przygotowanie”) może pomóc nam je przetrwać, a nawet uratować nam życie. Dla dotąd nieprzekonanych, oto 10 korzyści, jakie odniesiemy z preppingu:

1. Oszczędność pieniędzy częścią preppingu

Wiele działań preppersów pozwala oszczędzić fundusze. Nauka majsterkowania i naprawiania wszystkiego samemu pozwoli nam na uniknięcie kosztownych fachowców. Uprawa własnego jedzenia i kupowanie produktów konserwowych o długiej dacie przydatności do spożycia w masowej ilości wychodzi taniej niż codzienne zakupy i zaopatrywanie się w drogich warzywniakach. Dodatkowo, możliwość stworzenia własnego sprzętu i narzędzi pozwala oszczędzić pieniądze.

2. Zarabianie pieniędzy

Działalność prepperska powoduje, że zapewne zbierzemy dużo zapasów i zyskamy nowe kwalifikacje, które można spieniężyć. Sprzedając nadwyżki plonów w sąsiedztwie lub na targu uczymy się pomagać innym, jednocześnie zarabiając na życie. Możemy też zarobić na własnym rękodziele lub umiejętnościach naprawczych. Niektórzy mogą stać się przewodnikami lub uczyć innych preppingu na płatnych kursach i szkoleniach. W ten sposób zyskamy nowe źródło dochodu wynikające z naszej pasji.

3. Poprawa zdrowia, a prepping

Żywność ekologiczna, domowe treningi, chodzenie na piesze wycieczki, majsterkowanie – wszystko to prowadzi do zdrowszego organizmu, bo jesteśmy aktywniejsi i odżywiamy się lepiej. Ponieważ preppersi dbają o zapewnienie sobie wszystkich witamin i minerałów, zażywając leki i suplementy diety, nie grożą im różne dolegliwości wynikające z braków tych składników w jadłospisie.

Prepping i korzysci z niego

4. Lepsze relacje rodzinne

Ponieważ przygotowania na kataklizmy angażują całą rodzinę, wspólna praca pozwala na wzmocnienie więzi. Członkowie rodziny czują się ze sobą blisko, wiedząc, że dbają o siebie nawzajem i troszczą się o swoją przyszłość.

5. Samowystarczalność preppingowca

Poleganie na innych jest zbyt powszechne w dzisiejszym społeczeństwie, dlatego prepping pozwala poczuć się niezależnym i samowystarczalnym. Uczy samodzielności i wzmacnia poczucie własnej wartości, gdy wiemy, że niezależnie od tego, co przyniesie los, będziemy wiedzieć, co robić i poradzimy sobie. Nie jest to sprzeczne z punktem czwartym, gdyż każdy członek rodziny, nawet dziecko, uczy się w jakimś stopniu samodzielności i umiejętności przetrwania. Prepping zawsze pomoże.

6. Nauka odpowiedzialności

Bycie preppersem oznacza bycie odpowiedzialnym nie tylko za siebie, ale także za innych – własną rodzinę, sąsiedztwo, ojczyznę. Wymaga także zaznajomienia się z najnowszymi przepisami, na przykład dotyczącymi pozwoleń na broń, polowań, wędkowania, pracy dodatkowej czy własnych źródeł energii. Odpowiedzialność za siebie i innych wzmacnia naszą dojrzałość i sprawi, że nabieramy życiowego doświadczenia.

7. Mniejszy stres preppingowców

Zamiast spędzać życie na narzekaniu na to, do czego zmierza współczesny świat, preppersi po prostu przygotowują się na najgorsze. Dzięki temu nie martwią się po nocach, co będzie, gdy zabraknie im pieniędzy, energii czy jedzenia, bo po prostu przygotowali się już na taką ewentualność i dysponują umiejętnie zabezpieczonymi zapasami a nawet własnym schronieniem.

Prepping to styl zycia

8. Nowe hobby

Strzelanie, posługiwanie się nożem, biwakowanie, piesze wędrówki, wędkowanie, rozpalanie ognisk, zbieranie grzybów i jagód, znajdowanie źródeł wody – lista zadań, które można wykonać w ramach preppingu nie ma końca. Dodajmy do tego uprawę własnej żywności, naukę nowych umiejętności kulinarnych, stolarstwo, majsterkowanie i nagle okazuje się, że zyskamy wiele nowych zainteresowań. Część z nich będzie pokrywać się z podobnymi stylami życia, takimi jak szkoła przetrwania (survival) i bushcraft.

9. Kontakt z naturą preppingowców

Jeśli spędzamy większość dnia w czterech ścianach, zamknięci w domu lub w biurze, warto wrócić chociaż czasami do natury. Kontakt z przyrodą umożliwia wiele aktywności z punktu ósmego. W zależności od tego, co wybierzemy, poznamy dalekie i bliskie otoczenie naturalne a zyska na tym nasze zdrowie i samopoczucie. W końcu przebywanie na dworze wzmacnia odporność i pozwala się odstresować preppingowcom.

10. Uratowanie życia

Największą korzyścią preppingu jest możliwość uratowania życia, swojego i innych, w sytuacji zagrożenia. Ponieważ prepping zakłada naukę podstawowej pierwszej pomocy i medycyny przetrwania, może się przydać w każdej sytuacji, kiedy profesjonalne usługi medyczne są niedostępne. Do tego przygotowanie bezpiecznego schronienia wyposażonego w zapasy wody, jedzenia, leków i odzieży może oznaczać przetrwanie w sytuacjach kryzysowych, a także pomoc poszkodowanym w wypadkach i katastrofach.

  Prepping jako przetrwanie

Jak widać, preppersi działają z wielu pobudek i mogą dużo zyskać na życiu w ten sposób. Gromadzenie i kontrolowanie zapasów lub zyskanie nowych umiejętności może mieć dużo pozytywnych skutków. Prepping nie oznacza życia w strachu czy pogrążania się w czarnowidztwie. Zamiast tego takie osoby podejmują różne działania na wypadek najgorszego. Jeśli to najgorsze nigdy nie nastąpi, tym lepiej! Przez całe życie śpią jednak spokojnie, wiedząc, że są dobrze przygotowani na niespodziewane sytuacje.

Prepping to dobry sposób na życie !

 • Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem
  Kamil Stawiarz: Nieustępliwość wobec przeciwności losu i spotkanie z Mariuszem Wachem

  Kiedy myślimy o spełnianiu marzeń, często wizualizujemy sobie wielkie podróże, zabytkowe samochody czy luksusowe domy. Dla Kamila Stawiarza, 26-latka z Krakowa, marzenie oznacza coś zupełnie innego. To pragnienie "nowego ucha i wyglądu" i normalności w życiu codziennym. Jego historia to opowieść o nieustępliwości wobec przeciwności losu, siły charakteru i woli walki.

  Napisano poniedziałek, 09 październik 2023 10:46
 • Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna
  Kanada: Wojtek Gawenda i Polska szkoła artystyczna

  Wojtek Gawenda to nie tylko znany artysta kabaretowy, aktor, autor tekstów i piosenkarz, ale także człowiek o bardzo bogatym życiorysie, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jednym z podjętych przez niego wyzwań było prowadzenie w Kanadzie szkoły artystycznej zarówno dla polskojęzycznych jak i angielskojęzycznych młodych artystów.

  Napisano poniedziałek, 13 marzec 2023 17:45
 • Horror: "Mors Meta Malorum" Łukasza Burdzińskiego
  Horror:

  "Mors Meta Malorum" to druga książka w dorobku Łukasza Burdzińskiego. Autor ten, choć wcześniej znany był jako redaktor, recenzent i felietonista, wszedł w świat literatury grozy z dużym przytupem, kiedy wydał swoją debiutancką "Noc Wigiliną". Jego pierwsza książka okazała się udanym debiutem i znalazła się nawet na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych dziesięciu polskich horrorów.

  Napisano poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:53
 • Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje
  Karnawał: Obrzędy, obyczaje i zwyczaje

  Karnawał trwa od stycznia do lutego lub do początku marca. Dawniej w Polsce nazywano go zapustami. Swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązuje do rzymskich obchodów Saturnaliów, czyli wesołych świąt trwających od jesiennych zasiewów do Nowego Roku.

  Napisano czwartek, 12 styczeń 2023 14:14
 • Disney Plus: Najlepsze filmy
  Disney Plus: Najlepsze filmy

  Zapraszamy na krótki komentarz na temat naszych ulubionych filmów w serwisie streamingowym Disneya. Disney Plus jest pełen genialnych filmów, od klasycznych animacji po najnowsze filmy Star Wars i Marvel. Jednak Disney Plus to nie tylko klasyki Disneya, ale też ogromna – i powiększająca się – biblioteka filmów z 20th Century Fox, którą Disney wykupił kilka lat temu. Ogromny wybór nie ułatwia zadania wyboru filmu lub serialu, dlatego chętnie przedstawimy własne rekomendacje.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 21:03
 • Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa
  Schody: Opowieść o śmierci i amerykańskim systemie sądownictwa

  Miniserial dostępny na HBO Max jest prawdziwym arcydziełem. Chociaż reżyser ani aktorzy nie mieli łatwego zadania, to stworzyli wspaniałą produkcję, którą każdy powinien obejrzeć. Co się wydarzyło feralnej nocy w 2001 roku?

  Napisano wtorek, 10 styczeń 2023 20:35
 • Obrazy świętych: Jak je dobierać?
  Obrazy świętych: Jak je dobierać?

  Obrazy święte mają ogromne znaczenie w wielu polskich domach. Traktujemy je nie tylko jako symbol, ale także wyjątkową ozdobę. Obrazki religijne mogą także zostać podarowane na prezent nie tylko komunijny, ale także na inne chrześcijańskie obrzędy.

  Napisano poniedziałek, 09 styczeń 2023 20:51
 • Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 
  Balenciaga: BDSM i seksualizacja dzieci? 

  Zdjęcia dzieci leżących na kanapie z pustymi kieliszkami dookoła, misie w ubrankach do BDSM, zabawki erotyczne… a to wszystko w kampanii reklamowej hiszpańskiej luksusowej marki Balenciaga. Czy dom mody naraził się na kryzys wizerunkowy?

  Napisano czwartek, 24 listopad 2022 16:04
 • 1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?
  1899: Czy serial będzie nowym hitem Netflixa?

  17 listopada 2022 r. odbyła się premiera nowego serialu twórców Dark. 1899 wzbudza duże emocje na całym świecie, obsada jest iście gwiazdorska, a oczekiwania widzów wobec serialu spore. Czy im sprosta?

  Napisano czwartek, 17 listopad 2022 19:49
 • Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl
  Pomoc: Zimowa mobilizacja dla Ukrainy – rusza zbiórka Fundacji Pomagam.pl

  W środę 21 września Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił mobilizację rosyjskich wojsk. Fundacja Pomagam.pl ruszyła z oficjalną zbiórką, z której środki zostaną przeznaczone na doposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt szczególnie niezbędny zimą oraz na pomoc mieszkańcom dotkniętego wojną kraju.

  Napisano środa, 21 wrzesień 2022 17:47
 • Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze
  Prepping: 10 korzyści - sztuka przygotowania się na najgorsze

  Prepping to styl życia, dzięki któremu będziemy gotowi na wszystkie niespodziewane wyzwania, takie jak pandemia, katastrofa naturalna, nagła utrata pracy, awaria elektryczności, niedobór wody, atak terrorystyczny, wojna czy kryzys gospodarczy.

  Napisano sobota, 09 kwiecień 2022 12:01
 • Wielkanoc - zmartwychwstanie
  Wielkanoc - zmartwychwstanie

  Data Wielkanocy, kiedy miało nastąpić zmartwychwstanie Jezusa, zmienia się z roku na rok. Powodem tej zmiany jest to, że Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po wiosennej równonocy.

  Napisano środa, 16 marzec 2022 15:08
 • Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie
  Muzułmanizm: Swoboda myśli w Islamie. Koran o dżihadzie

  Wielu polityków, jak i zwykłych obywateli są przychylni muzułmanom, jak i pojawianiu się ludzi wyznających Allaha. Prześledźmy zagadnienia aspektów tej religii jak dżihad oraz wolność słowa, w oparciu o historię, jak i święte księgi muzułmanów. Dżihad to wojna przeciwko kafirom, która ma służyć wprowadzeniu prawa szariatu. Koran o dżihadzie mówi tak:

  Napisano niedziela, 30 styczeń 2022 19:36
 • Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?
  Kościół: Wierzyć w ludzi czy w Boga?

  W Internecie i różnych niezależnych telewizjach możesz oglądnąć wiele programów i wywiadów, często z osobami podobno duchownymi mającymi kontakt z istotami wyższymi, które objaśniają nam działanie naszego świata. Jak do takich rewelacji podchodzić? Na co zwracać uwagę oglądając takie treści?

  Napisano piątek, 28 styczeń 2022 13:12
 • V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU
  V Światowy Dzień Ubogich: Rozważanie na temat orędzia papieża Franciszka na II ŚDU

  Niedawno 14 listopada 2021 obchodziliśmy V Światowy Dzień Ubogich. Przypomnijmy sobie co napisał papież na II ŚDU. Zostało napisane przez papieża Franciszka orędzie, którego przybliżenie będzie celem poniższego tekstu. Mottem i jednocześnie częścią tytułu tegoż pisma papieża stały się słowa pochodzące z Psalmu 34 – „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

  Napisano niedziela, 21 listopad 2021 18:44
 • Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film
  Zaczytywanie się żywotami Świętych. Święty Antoni z Padwy - film

  Święci są po to, abyśmy mieli przykład prawego życia na ziemi. Święci Kościoła ukazują nam to, co jest w życiu najważniejsze. W życiu człowieka nie potrzeba aż tak wiele, jak mniemają niektórzy. Potrzeba niewiele, albo tylko jednego. W życiu najważniejsze jest prawe postępowanie, miłosierdzie i wiara, jak nauczał Sam Jezus Chrystus.

  Napisano niedziela, 25 kwiecień 2021 15:29
 • Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem
  Historia młodego Jeana-Thierry'ego Ebogo – chłopca, który chciał stać się Jezusem

  Z okazji niedzieli zapraszam czytelników do przeczytania tejże historii: Historia oparta jest na faktach. Zapewniam, z nie będzicie się nudzili.

  Napisano niedziela, 18 kwiecień 2021 12:18
 • Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?
  Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji w domu?

  Dezynfekcja rąk oraz powierzchni to jedna z najważniejszych metod powstrzymywania rozpowszechniania się epidemii koronawirusa. Odpowiednie środki do dezynfekcji skutecznie eliminują nagromadzone na naszych dłoniach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

  Napisano sobota, 17 kwiecień 2021 13:38
 • Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu
  Koronka do Siedmiu Boleści Matki Bożej, czyli Matka Boża całe życie pełna mądrości i bólu

  Wciąż niewielu ludzi odmawia Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej. A jest to bardzo piękna Modlitwa na Różańcu poświęcona siedmiu ciężkim, trudnym i smutnym wydarzeniom w życiu Maryi Matki Pana Jezusa. Najświętsza Maryja Panna poza siedmioma najbardziej bolesnymi wydarzeniami w życiu przeżyła jeszcze wiele innych też smutnych i trudnych wydarzeń.

  Napisano niedziela, 11 kwiecień 2021 19:31
 • Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?
  Czy wiecie, że szatan nie lubi ludzi pogodnych i uśmiechniętych?

  Zły duch, który kiedyś był dobrym duchem, ale zbłądził jest bytem realnym i nie można mówić, że go nie ma. On jest i działa każdego dnia nakłaniając ludzi do złego. Szatan nigdy nie czuje się zmęczony i realizuje swoje dzieło nieustannie w dzień i w nocy. Jest inteligentny i przebiegły i dlatego zawsze dobrze wie, w jaką najczulszą strunę naszego charakteru uderzyć.

  Napisano niedziela, 28 luty 2021 12:26