Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
poniedziałek, 01 listopad 2021 12:42

Pieniądze: Inflacja przebiła kolejny pułap – oszczędności zaczynają topnieć

Inflacja rośnie - co z oszczędnościami Inflacja rośnie - co z oszczędnościami

Inflacja bije kolejne rekordy, co bardzo widoczne jest już po samych cenach produktów w sklepach. GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane, według których inflacja w październiku wyniosła rekordowe 6,9%. Kiedy skończy się pęd cen w sklepach? Co na to banki?

 

20-letni rekord, czyli najwyższa inflacja od dwóch dekad

Tempo wzrostu inflacji jest wręcz porażające, ponieważ jeszcze miesiąc temu GUS podawał, że inflacja wynosi 5,9% i w zaledwie miesiąc wzrosła do 6,9%. Co więcej, eksperci alarmują o dalszym wzroście, co z pewnością przełoży się na wzrost cen wszystkiego. Ten sezon grzewczy może być rekordowy pod względem opłat za ogrzewanie. Warto podkreślić, że problemy z inflacją, to problem globalny, ponieważ zmagają się z nią także kraje Europy oraz Stany Zjednoczone.
Działanie inflacji jest szczególnie widoczne na cenach produktów w sklepach. W niektórych przypadkach wzrost jest już dwucyfrowy. Ceny paliw także wystrzeliły na rekordowe pułapy i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się poprawić.

Inflacja zżera nasze oszczędności

Co więcej, inflacja nie powoduje wyłącznie podwyżki cen, ponieważ ma ona także zgubny wpływ na oszczędności. Mówiąc prostym językiem, inflacja po prostu zżera oszczędności i powoduje, że pieniądze na koncie są mniej warte. Dlatego też obecnie coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie kapitału, dzięki czemu można zachować jego wartość.
Wszystko wskazuje na to, że inflacja nadal będzie szła w górę, co jest także szczególnie niekorzystną informacją dla wszystkich kredytobiorców. Rada Polityki Pieniężnej w listopadzie z pewnością znów zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, przez co raty kredytów (szczególnie hipotecznych) pójdą w górę.

Artykuły powiązane

  • Inflacja: Kolejna bariera przebita - niepokojące dane z GUS Inflacja: Kolejna bariera przebita - niepokojące dane z GUS

    Inflacja nie przestaje piąć się w górę, co zaczyna niepokoić już nawet osoby z rządu. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu inflacja wyniosła aż 8,6%, co jest niemalże 1 procentowym wzrostem w porównaniu do listopada 2021. Taka sytuacja może bardzo szybko przerodzić się w dwucyfrową inflację, która będzie już trudna do opanowania. Co zamierza robić rząd oraz RPP?

  • Turcja: Lira coraz tańsza - inflacja w Turcji to już prawie 20%! Turcja: Lira coraz tańsza - inflacja w Turcji to już prawie 20%!

    Turecka waluta sięgnęła najniższego poziomu w historii względem dolara. Sytuacja ta napędza w kraju inflację, która jest już obecnie na poziomie niemalże 20%. Warto podkreślić, że sytuacja ta zaogniana jest przez prezydenta Turcji, który stoi osobiście steruje bankiem centralnym. Dlaczego turecka lira jest tak tania?