środa, 03 luty 2021 19:17

Wcześniejsza spłata kredytu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wcześniejsza spłata kredytu w banku Wcześniejsza spłata kredytu w banku

Zaciągając kredyt w banku decydujemy się na co miesięczną spłatę zobowiązania. W zależności od rodzaju kredytu może to być okres kilku lub kilkudziesięciu miesięcy do nawet 35 lat. Przed podpisaniem umowy kredytowej, sprzedawca przeprowadza nam symulację tak, aby dopasować wysokość miesięcznej raty do naszej zdolności finansowej.

W ten sposób możemy podjąć decyzję czy chcemy spłacić pożyczone pieniądze szybciej płacąc wyższą ratę, czy może wydłużyć tempo spłaty obniżając w ten sposób stawkę co miesięcznego zobowiązania. Wybierając dłuższy okres kredytowania, w każdym miesiącu mniej boleśnie uszczuplamy nasz domowy budżet i zawsze możemy podjąć decyzję jaką jest wcześniejsza spłata kredytu. Zastanowić się tylko trzeba czy wcześniejsza spłata kredytu bądź jego regularne nadpłacani jest dla nas opłacalne?

Czy mogę wcześniej spłacić kredyt w banku?

Większość banków pozwala na wcześniejszą spłatę kredytu. Z reguły po okresie 12 miesięcy regularnego i terminowego spłacania zobowiązania, dają możliwość spłaty całości lub części kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów ze strony klienta. W przypadku spłaty całości zobowiązania pamiętajmy, że w ten sposób pozbywamy się części środków pieniężnych, które mogą dla nas pracować. Ma to dosyć spore znaczenie w przypadku kredytów hipotecznych, których oprocentowanie jest niskie. Analizując wysokość spłacanych odsetek, może się okazać, iż bardziej opłaca się zainwestować te pieniądze, a ze zwrotu, z inwestycji spłacać co miesięczną ratę. Wówczas nadal posiadamy nasze pieniądze a przy okazji spłacamy zobowiązanie. W przypadku kredytów tzw. ratalnych 0%, spłacamy tylko sam kapitał. Oczywiście odsetki od takiego zobowiązania są w kalkulowane w cenę produktu ale my jako klienci spłacamy tylko miesięczną ratę kapitałową bez odsetek.

Jaki kredyt opłaca się wcześniej spłacić a jaki nie?

Wcześniejsza spłata części kredytu ratalnego co do zasady nie ma większego sensu, gdyż nie powoduję ona zmniejszenia kapitału do spłaty, a co za tym idzie odsetek od niespłaconego kapitału. Wydaję się, iż najbardziej korzystne w kontekście wcześniejszej spłaty są kredyty gotówkowe. Wynika to z tego, że ze względu na ich nieokreślony cel, ryzyko nie spłacenia jest dużo większe a co za tym idzie wyższe jest ich oprocentowanie. Dodatkowo banki często wymagają dodatkowego zabezpieczenia w formie ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy co jeszcze bardziej podnosi ich koszt. Nadpłacanie takiego kredytu obniża nam kapitał do spłaty a co za tym idzie również koszty odsetek od niespłaconego zobowiązania. Dodatkowo w zależności do umowy w przypadku wcześniejszej spłaty bank może zwrócić pieniądze za składkę ubezpieczenia ze względu na jego krótszy okres. Należy zauważyć, że wcześniejsza spłata kredytu powoduje pozbycie się naszego zobowiązania. W przypadku częściowej spłaty może zdecydować się na obniżenie co miesięcznej raty bądź skróceniu okresu kredytowania. Pierwsza opcja odciąży nasz co miesięczny budżet, druga pozwoli na szybszą spłatę kredytu.

Podsumowując w zależności od rodzaju zobowiązania (kredy gotówkowy, ratalny czy hipoteczny) wcześniejsza spłata kredytu lub jego nadpłacanie jest mniej lub bardziej korzystne. Należy jednak zaznaczyć, iż warto zaciągać zobowiązania na dobra, które nie tracą na wartości. Wówczas nie dość, że posiadamy kapitał to z czasem jak to w przypadku np. zakupionego mieszkania może ono samo zarabiać na swoją spłatę.

 • Foundrasing – czym jest w praktyce?
  Foundrasing – czym jest w praktyce?

  Najczęściej chodzą w kamizelkach, są związani z organizacjami charytatywnymi i odwiedzają kolejne osiedla. Mowa o foundraiserach, czyli osobach, które zawodowo pozyskują fundusze od osób indywidualnych, przedsiębiorstw i innych fundacji. Foundraising jest więc formą marketingu bezpośredniego, w którym liczy się dobra wola dobroczyńców. Pieniądze zbierane są przez kampanie 1% podatku lub cykliczne darowizny, a kampanie są również prowadzone przez mailing.

  Written on niedziela, 14 luty 2021 11:28
 • Po co nam nowi przedsiębiorcy? Ile zarabiają?
  Po co nam nowi przedsiębiorcy? Ile zarabiają?

  Na rynku mamy masę małych i średnich firm, które przecież oferują już wszystko. Im więcej ich jest, tym większa konkurencja i większa szansa, że trafi się na oszusta albo partacza. Wydaje się więc, że nowi przedsiębiorcy są nam zupełnie niepotrzebni, a wręcz im mniej ich jest, tym lepiej dla klientów i gospodarki. Jednak zagadnienie przedsiębiorców nie jest takie proste i warto się nad nim pochylić.

  Written on niedziela, 07 luty 2021 18:15
 • Ceny mieszkań w 2021 roku
  Ceny mieszkań w 2021 roku

  W całej Polsce mieszkania do kupna poszybowały mocno w górę. Osoby, które miały nadzieję na niższe ceny nieruchomości wraz z początkiem roku niestety mogą być rozczarowane. We Wrocławiu za m2 zapłacimy 9 tyś. w Krakowie natomiast, coraz bliżej pięciocyfrowych stawek.

  Written on czwartek, 04 luty 2021 20:02
 • Uwaga!! Zmiany w emeryturach
  Uwaga!! Zmiany w emeryturach

  Rząd zapowiada poważne zmiany w zasadach przyznawania i wypłacania emerytur. Toczą się prace nad projektem ustawy, która rozwiąże problem czerwcowych emerytur. Prawdopodobnie wszyscy emeryci będą musieli posiadać konto bankowe. Emerytury będą wypłacane tylko przelewem.

  Written on czwartek, 04 luty 2021 18:56
 • Wcześniejsza spłata kredytu
  Wcześniejsza spłata kredytu

  Zaciągając kredyt w banku decydujemy się na co miesięczną spłatę zobowiązania. W zależności od rodzaju kredytu może to być okres kilku lub kilkudziesięciu miesięcy do nawet 35 lat. Przed podpisaniem umowy kredytowej, sprzedawca przeprowadza nam symulację tak, aby dopasować wysokość miesięcznej raty do naszej zdolności finansowej.

  Written on środa, 03 luty 2021 19:17