Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
piątek, 15 wrzesień 2023 12:06

Indie: Epidemia wirusa Nipah

Epidemia wirusa Nipah Epidemia wirusa Nipah fot. pixabay

W Indiach wykryto rzadki, ale groźny wirus Nipah. Póki co odnotowano dwie ofiary śmiertelne. Władze kraju zdecydowały o zamknięciu szkół, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.  W Kerali, stanie, który mieści się w południowych Indiach obecnie sprawdzono 700 osób na obecność wirusa. To już czwarta epidemia,  jaka wybuchła w tym stanie od 2018 r.

 

Epidemia Nipah w Kerali

Nipah to wirus, który przenoszony jest ze zwierząt na ludzi, powoduje on śpiączkę lub ostry zespół oddechowy. Często osoby zarażone tym wirusem mają uszkodzone płuca, które nie mogąc dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do organizmu, doprowadzają do zapalenia mózgu, a w końcu do śmierci. Nie istnieje konkretny lek ani szczepionka, którymi można wyleczyć zainfekowanego wirusem pacjenta. W 2018 r. doszło do pierwszej epidemii wirusa Nipah w Kerali, na którego umarło 17 osób. W 2021 r. podczas kolejnej epidemii zmarł 12 - letni chłopiec.

Nipah pierwszy raz zaobserwowano w Malezji

Pierwsza epidemia wirusa Nipah na świecie wybuchła w Malezji. Doszło do niej w latach 1998- 1999. Z 300 zarażonych osób zmarło prawie 100. Wirus najprawdopodobniej wziął się od świń, które zaraziły swoich hodowców. Władze zadecydowały o zabiciu ponad miliona świń, które mogły być chore. Właśnie od nazwy wioski Kampung Sungai Nipah, w której po raz pierwszy rozprzestrzenił się wirus wzięła się jego nazwa. Władze Indie podczas obecnej pandemii zdecydowały się zamknąć większość szkół w stanie Kerali i przebadać każdą osobę, która miała kontakt z zarażonymi.

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • Indie: Nauczycielka kazała uczniom bić 7 - letniego chłopca! Indie: Nauczycielka kazała uczniom bić 7 - letniego chłopca!

  Do Internetu wyciekło szokujące nagranie. Przedstawia ono 7 - letniego chłopca, który znajduje się w szkole w Indiach. Nauczycielka każe innym uczniom po kolei uderzać 7 - latka. Przerażone dziecko płacze. Policja oświadczyła, że prowadzi śledztwo mające na celu ustalenie okoliczności tego potwornego dla niewinnego dziecka zdarzenia.

 • Indie: Co najmniej 26 osób nie żyje po zawaleniu się mostu kolejowego! Indie: Co najmniej 26 osób nie żyje po zawaleniu się mostu kolejowego!

  Władze Indii poinformowały o tragedii, do jakiej doszło w pobliżu miasta Sairang w stanie Mizoram. Most kolejowy, na którym trwały prace budowlane, uległ zawaleniu. Wiadomo na pewno o 26 ofiarach, ale kilkanaście osób jest wciąż zaginionych. Podczas incydentu na moście mogło znajdować się nawet 40 robotników.

 • Indie: 15 osób zginęło w wyniku eksplozji Indie: 15 osób zginęło w wyniku eksplozji

  Na brzegu rzeki Alaknanda w północno indyjskim stanie Uttarakhand doszło do eksplozji transformatora elektrycznego. W jej wyniku zginęło 15 osób, w tym też funkcjonariusz policji. 15 innych osób zostało rannych.  Do wypadku doszło w dystrykcie Chamoli. W Indiach porażenia prądem zdarzają się często.

 • Indie: 41 osób umarło podczas powodzi Indie: 41 osób umarło podczas powodzi

  Gwałtowne opady, powodzie i osunięcia ziemi spowodowane przez mocne opady zabiły co najmniej 41 osób w północnych Indiach. 31 osób zmarło w Himachal Pradesh, a pozostałe 10 w sąsiednim Pendżabie. To nie pierwsze tragiczne doniesienia z tego kraju - bywały już inne powodzie, cyklony i fale upałów.

 • Indie, Buldhana: 25 osób zginęło w wypadku autobusu Indie, Buldhana: 25 osób zginęło w wypadku autobusu

  Autobus, który przewoził gości weselnych w zachodnim stanie Maharasztra w Indiach stanął w płomieniach. Co najmniej 25 osób zginęło. Do incydentu doszło na drodze ekspresowej Samruddhi Mahamarg. Śledczy ustalają dlaczego doszło do wypadku.

load more hold SHIFT key to load all load all