piątek, 15 wrzesień 2023 12:06

Indie: Epidemia wirusa Nipah

Epidemia wirusa Nipah Epidemia wirusa Nipah fot. pixabay

W Indiach wykryto rzadki, ale groźny wirus Nipah. Póki co odnotowano dwie ofiary śmiertelne. Władze kraju zdecydowały o zamknięciu szkół, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.  W Kerali, stanie, który mieści się w południowych Indiach obecnie sprawdzono 700 osób na obecność wirusa. To już czwarta epidemia,  jaka wybuchła w tym stanie od 2018 r.

 

Epidemia Nipah w Kerali

Nipah to wirus, który przenoszony jest ze zwierząt na ludzi, powoduje on śpiączkę lub ostry zespół oddechowy. Często osoby zarażone tym wirusem mają uszkodzone płuca, które nie mogąc dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do organizmu, doprowadzają do zapalenia mózgu, a w końcu do śmierci. Nie istnieje konkretny lek ani szczepionka, którymi można wyleczyć zainfekowanego wirusem pacjenta. W 2018 r. doszło do pierwszej epidemii wirusa Nipah w Kerali, na którego umarło 17 osób. W 2021 r. podczas kolejnej epidemii zmarł 12 - letni chłopiec.

Nipah pierwszy raz zaobserwowano w Malezji

Pierwsza epidemia wirusa Nipah na świecie wybuchła w Malezji. Doszło do niej w latach 1998- 1999. Z 300 zarażonych osób zmarło prawie 100. Wirus najprawdopodobniej wziął się od świń, które zaraziły swoich hodowców. Władze zadecydowały o zabiciu ponad miliona świń, które mogły być chore. Właśnie od nazwy wioski Kampung Sungai Nipah, w której po raz pierwszy rozprzestrzenił się wirus wzięła się jego nazwa. Władze Indie podczas obecnej pandemii zdecydowały się zamknąć większość szkół w stanie Kerali i przebadać każdą osobę, która miała kontakt z zarażonymi.

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Indie: Historia wyzysku na polu cukru Indie: Historia wyzysku na polu cukru

    Przemysł cukrowniczy w Maharasztrze, zachodniej części Indii, stoi na straży okrutnego systemu wyzysku, który dotyka tysięcy pracowników. Archana Ashok Chaure, jedna z wielu, została wydana za mąż za robotnika związku cukrowniczego, gdy miała zaledwie 14 lat. Dług wobec pracodawcy sprawia, że nie ma ona wyboru, jak tylko pozostać na polach pracy.

  • Indie: Turystka napadnięta w miejscowości Dumka Indie: Turystka napadnięta w miejscowości Dumka

    Zbiorowy gwałt na turystce brazylijsko-hiszpańskiej w Indiach wzbudził oburzenie. Kobieta wraz z mężem podróżowała na motocyklach po Azji, zatrzymując się na noc w Dumka, gdzie miała miejsce tragedia. Policja zatrzymała czterech mężczyzn i poszukuje trzech kolejnych podejrzanych o gwałt. Tożsamość napastników oraz szczegóły sprawy wciąż pozostają tajemnicą.

  • Indie: Pociąg przejechał 78 kilometrów bez maszynisty Indie: Pociąg przejechał 78 kilometrów bez maszynisty

    W Indiach doszło do niezwykłego zdarzenia z udziałem pociągu towarowego, który przejechał 78 kilometrów bez maszynisty w lokomotywie. Sytuacja ta wywołała ogromne zaniepokojenie i zaangażowanie personelu kolejowego w zatrzymanie rozpędzonego składu.

  • Indie: Protesty rolników w Delhi Indie: Protesty rolników w Delhi

    Wstrząsy społeczne i polityczne w Indiach pogłębiają się, gdy policja w północnych Indiach sięgnęła po gazu łzawiącego, próbując zapobiec marszowi na Delhi tysiącom protestujących rolników domagających się gwarantowanych cen minimalnych za swoje plony. Rząd Indii podjął środki bezpieczeństwa, aby powstrzymać protesty, otaczając stolicę drutem kolczastym, blokami cementowymi i ogrodzeniem z trzech stron.

  • Indie: Dramatyczny proces w sprawie krzywdy Bilkis Bano Indie: Dramatyczny proces w sprawie krzywdy Bilkis Bano

    W poniedziałek indyjski sąd najwyższy podjął kontrowersyjną decyzję, uchylając zwolnienie z więzienia 11 mężczyzn skazanych za zbiorowy gwałt na ciężarnej muzułmance Bilkis Bano podczas zamieszek hindusko-muzułmańskich w 2002 roku. Mężczyźni, wcześniej skazani na dożywocie, zostali uwolnieni w sierpniu 2022 r., co wywołało oburzenie w społeczeństwie. Decyzja sądu wyznacza nowy rozdział w walce o sprawiedliwość dla Bilkis Bano.

load more hold SHIFT key to load all load all