Epidemia Nipah w Kerali
Nipah to wirus, który przenoszony jest ze zwierząt na ludzi, powoduje on śpiączkę lub ostry zespół oddechowy. Często osoby zarażone tym wirusem mają uszkodzone płuca, które nie mogąc dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do organizmu, doprowadzają do zapalenia mózgu, a w końcu do śmierci. Nie istnieje konkretny lek ani szczepionka, którymi można wyleczyć zainfekowanego wirusem pacjenta. W 2018 r. doszło do pierwszej epidemii wirusa Nipah w Kerali, na którego umarło 17 osób. W 2021 r. podczas kolejnej epidemii zmarł 12 - letni chłopiec.
Nipah pierwszy raz zaobserwowano w Malezji
Pierwsza epidemia wirusa Nipah na świecie wybuchła w Malezji. Doszło do niej w latach 1998- 1999. Z 300 zarażonych osób zmarło prawie 100. Wirus najprawdopodobniej wziął się od świń, które zaraziły swoich hodowców. Władze zadecydowały o zabiciu ponad miliona świń, które mogły być chore. Właśnie od nazwy wioski Kampung Sungai Nipah, w której po raz pierwszy rozprzestrzenił się wirus wzięła się jego nazwa. Władze Indie podczas obecnej pandemii zdecydowały się zamknąć większość szkół w stanie Kerali i przebadać każdą osobę, która miała kontakt z zarażonymi.
⭐️ What is “Nipah Virus”
— Proxy Gyan (@ProxyGyan) September 14, 2023
???? Why in News ? : Nipah Virus breaks out again in Kerala,Claims lives.
About :
1️⃣ There is no vaccines for animals or humans,
Primary Treatment for humans is supportive care.
2️⃣ Symptoms :
- Fever
- Headache
- Drowsiness
- Epilepsy
- Coma
-… pic.twitter.com/UMO9Ns2Hf6
Nipah virus can be transmitted to humans from animals (as bats/ pigs) or contaminated foods and can also be transmitted directly from human to human.
— Aatishi Chaudhary (@AatishiC) September 12, 2023
3-14 days of fever and headache and often.
There is no treatment or vaccine available for either people or animals. #NipahVirus
Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska