Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
piątek, 10 czerwiec 2022 21:00

Małpia ospa: Wirus już w Polsce! Minister zdrowia potwierdził pierwszy przypadek!

Małpia ospa w Polsce Małpia ospa w Polsce fot: pixabay

Wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się w Europie i Ameryce, w dość niepokojącym tempie. Na ślad choroby poza Afryką natrafiono ponad miesiąc temu, o czym informowaliśmy tutaj. W ciągu tego czasu ilość zakażeń wirusem zaczęła systematycznie wzrastać, obejmując swoim zasięgiem większość krajów świata. 10 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce - czy mamy się czego obawiać?

 

Gdzie zdiagnozowano pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce?

Według informacji przekazanych przez ministra Niedzielskiego, w Polsce jest obecnie około 10 przypadków, które podejrzewane są o zakażenie wirusem małpiej ospy. Badania i testy potwierdziły pierwsze takie zakażenie. Według ministra zdrowia, pacjent przebywa w szpitalu, na oddziale chorób zakaźnych i jest odpowiednio izolowany. Warto, jednakże dodać, że resort zdrowia na początku nie podał konkretnych informacji na temat wieku, płci czy miejsca przebywania pacjenta zero. Teraz wiemy już, że pacjent przebywa w Warszawie, w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ulicy Wolskiej, o czym poinformowała dyrektorka placówki.

Ile kwarantanny mamy przy małpiej ospie?

Ministerstwo Zdrowia w dniu 27 maja wydało rozporządzenie związane z preferencyjnymi działaniami w przypadkach zakażeń i podejrzeń zakażeń wirusem małpiej ospy. Według przepisów, każdy przypadek podejrzany o zakażenie małpia ospą musi być hospitalizowany i poddany kwarantannie przez 21 dni. Wszyscy, którzy mieli kontakt z chorym zostaną objęci kwarantanną, która wynosiła będzie 3 tygodnie - 21 dni.
Według WHO choroba obecnie najszybciej rozprzestrzenia się poprzez kontakty seksualne, dlatego liczba zarażonych może szybko wzrosnąć. Jednocześnie warto zaznaczyć, że specyfika wirusa wskazuje, że nie grozi nam ponowna pandemia, gdyż wirus małpiej ospy jest zdecydowanie mniej agresywny i mniej ekspansywny, niż covid-19.