Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
czwartek, 19 maj 2022 17:55

Nowy wirus: Małpia ospa w Europie

Małpia ospa w Europie Małpia ospa w Europie fot: pixabay

Europa zaczyna wracać do normalności po trwającej ponad dwa lata pandemii Covid19, jednakże za rogiem czyha kolejne zagrożenie - małpia ospa. Ta rzadka tropikalna choroba dotychczas spotykana była prawie wyłącznie w krajach afrykańskich, jednakże w ciągu ostatnich dni coraz więcej przypadków zakażenia tym wirusem pojawia się w Europie. Czy ospa rozprzestrzeni się na inne kraje?

 

Wielka Brytania potwierdza przypadki, Hiszpania wprowadza alert sanitarny

Małpia ospa w ciągu ostatnich dni zaczyna rozprzestrzeniać się w dość niepokojącym tempie. Dziewięć przypadków zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii, zaś Portugalia potwierdza 20 pacjentów z objawami choroby. Hiszpania także potwierdziła kilka przypadków zachorowań i ogłasza alert sanitarny. Takie zachowania związane są oczywiście z doświadczeniami ostatnich dwóch lat, ponieważ nikt nie chce, aby scenariusz pandemiczny się znowu powtórzył. Z pierwszych doniesień wynika, że choroba musiała zostać przeniesiona ze zwierzęcia na człowieka, zaś pierwszym przypadkiem jest pacjent, który powrócił do Wielkiej Brytanii z Nigerii.

Małpia ospa przenoszona poprzez stosunek seksualny

Warto dodać, że wstępne ustalenia naukowców pokazały, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka poprzez kontakt seksualny, ponieważ zakażenia w Wielkiej Brytanii wystąpiły głównie pomiędzy mężczyznami homoseksualnymi i biseksualnymi. Naukowcy, jednakże przestrzegają przed przedwczesnym wyciąganiem wniosków, ponieważ na ten moment nie można założyć, że wirus przenoszony jest płciowo - równie dobrze może przenosić się drogą kropelkową, lub przez dotyk skóra-skóra.


Małpia ospa swoim przebiegiem jest wręcz identyczna do znanej nam ospy wietrznej, z tym wyjątkiem, że wywołuje ją całkowicie inny wirus. Kolejne przypadki zakażeń tą chorobą notowane są w Szwecji, Włoszech i USA.