Walka o sprawiedliwość dla Bilkis Bano
Mężczyźni zostali skazani w związku z brutalnym gwałtem na Bilkis Bano, która była wówczas w ciąży, oraz zamachem na jej rodzinę, w wyniku którego zginęło 14 członków jej bliskich. Rząd stanu Gujarat, kierowany przez Partię Bharatiya Janata (BJP) premiera Narendry Modiego, zwolnił ich po odbyciu 14 lat kary, co spotkało się z szerokim sprzeciwem społecznym.
Dramatyczna rozprawa sądowa
Sąd Najwyższy skrytykował rząd stanu Gujarat, twierdząc, że "brakowało kompetencji" do wydania nakazu uwolnienia, gdy proces i wyrok odbywał się w stanie Maharasztra. Decyzję uznano za nadużycie swobody decyzyjnej i skierowano skazanych z powrotem do więzienia. Decyzja sądu spotkała się z uznaniem zwolenników Bilkis Bano, którzy postrzegają ją jako przywrócenie sprawiedliwości. Sprawa Bano jest jednym z najbardziej nagłośnionych przypadków przemocy na tle religijnym w Indiach, gdzie w 2002 roku doszło do zamieszek między hindusami a muzułmanami w stanie Gujarat.
Decyzja Sądu Najwyższego o uchyleniu zwolnienia skazanych za gwałt na Bilkis Bano to krok w stronę przywrócenia sprawiedliwości w jednym z najbardziej wstrząsających przypadków przemocy w Indiach. Społeczeństwo oczekuje teraz pełnego wyjaśnienia i skazania sprawców zbrodni, jednocześnie podnosząc ważne kwestie dotyczące polityki, dyskryminacji i ochrony praw kobiet w kraju.
Bilkis Bano pic.twitter.com/VBAouY24GF
— Gabbar (@Gabbar0099) January 8, 2024
????Slap to Gujarat Govt!
— Naufal Ahamed (@Naufal_Ahamed_) January 8, 2024
????Supreme Court quashed the Gujarat government's decision to grant remission to 11 convicts
????In the case of gangrape of #BilkisBano & murder of 7 of her family members during the 2002 riots in the state.
????All 11 convicts to return to jail. pic.twitter.com/vtATdd8Y4e
Źródło: CNN, X, Trybuna Polska