wtorek, 17 październik 2023 14:18

Gaza: Mieszkańcom strefy grożą choroby i śmierć z pragnienia!

Gaza brak wody Gaza brak wody fot. pixabay

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że brak wody zagraża życiu setek tysięcy wysiedlonych Palestyńczyków, a mimo dyplomatycznych starań o otwarcie korytarza z Egiptem, niezbędna pomoc utknęła na zamkniętej granicy Gazy. Gaza, zamieszkiwana przez 2,2 miliona ludzi, znajduje się pod oblężeniem Izraela od ponad tygodnia, w odpowiedzi na atak ze strony Hamasu, kontrolującej tę enklawę islamistycznej grupy bojowników. Szpitale balansują na krawędzi załamania, a rodziny borykają się z odwodnieniem i głodem w obliczu wyczerpujących się zapasów paliwa, żywności i wody.

 

Poważne naruszenia praw człowieka

Organizacje praw człowieka jednogłośnie podkreślają, że całkowita blokada Izraela na podstawowe towary wwożone do Gazy stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Amnesty International ostrzega, że ​​karanie zbiorowo cywilów za działania Hamasu jest równoznaczne z zbrodnią wojenną. Blokada oraz bombardowania spowodowały załamanie systemu opieki zdrowotnej w Gazie. Ministerstwo Zdrowia Palestyny apeluje o oddawanie krwi w obliczu niedoborów leków i sprzętu medycznego.

Międzynarodowe wołanie o pomoc

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, wyrusza w środę do Izraela w ramach niezwykłej wizyty w czasie wojny, a sekretarz stanu Antony Blinken podejmuje intensywne wysiłki dyplomatyczne na Bliskim Wschodzie, dążąc do otwarcia korytarza humanitarnego. Mimo ogłoszenia planu umożliwienia pomocy humanitarnej, nie ma pewności, czy uda się otworzyć przejście graniczne w Rafah - jedyne niepodlegające kontroli Izraela wejście do Gazy. WHO ostrzega o „bezpośrednim” kryzysie zdrowia publicznego w Gazie, gdzie brakuje wody, a życie ponad 3500 pacjentów jest zagrożone. Akcja humanitarna staje się sprawą najwyższej wagi, by ratować życie i zdrowie Palestyńczyków.

Niezwykła determinacja i szybkie działania społeczności międzynarodowej są teraz kluczowe, aby ulżyć cierpieniu ludzi w Gazie. Rozwiązanie kryzysu wymaga współpracy, zrozumienia i wsparcia na wielu płaszczyznach. Ważne jest, aby politycy podejmowali skuteczne kroki dyplomatyczne, a organizacje pomocowe i wolontariusze kontynuowali wysiłki w dostarczaniu niezbędnej pomocy medycznej i humanitarnej. Tylko zjednoczone wysiłki mogą przynieść ulgę i nadzieję tym, którzy teraz jej najbardziej potrzebują

Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji

    Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o pozwoleniu Ukrainie na użycie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS może zmienić dynamikę konfliktu z Rosją. To kolejny krok w polityce dostarczania Ukrainie zaawansowanego uzbrojenia, który łagodzi wcześniejsze ograniczenia i pozwala na skuteczniejsze działania obronne. Jak podają źródła, ta decyzja jest odpowiedzią na rosnące wsparcie wojskowe Rosji przez Koreę Północną. Przedstawiamy szczegóły tego przełomowego kroku i jego konsekwencje.

  • Izrael: Naloty w Libanie i Gazie - dziś co najmniej 37 ofiar - filmy Izrael: Naloty w Libanie i Gazie - dziś co najmniej 37 ofiar - filmy

    Od ponad miesiąca izraelskie siły zbrojne prowadzą zmasowaną ofensywę w Libanie i Strefie Gazy, której konsekwencją jest dramatyczny wzrost ofiar cywilnych oraz pogłębienie kryzysu humanitarnego w tych regionach. Naloty i ataki lądowe doprowadziły do masowych przesiedleń, a obawy o głód i brak podstawowych zasobów w północnej Gazie narastają z każdym dniem.

  • Liban: Ponad 60 ofiar po ataku Izraela Liban: Ponad 60 ofiar po ataku Izraela

    Według libańskiego Ministerstwa Zdrowia, co najmniej 60 osób zginęło podczas izraelskich ataków na Dolinę Bekaa w regionie Baalbek. Izraelskie naloty objęły aż 16 obszarów, a wśród zabitych znalazło się dwoje dzieci. Pomimo trwających działań ratunkowych, liczba rannych wynosi już 58. Dolina Bekaa, będąca bastionem Hezbollahu, pozostaje głównym celem izraelskich operacji.

  • Palestyna: 43 tysiące zmarłych! Palestyna: 43 tysiące zmarłych!

    Trwająca od roku wojna w Strefie Gazy doprowadziła do olbrzymiej liczby ofiar. Ministerstwo Zdrowia Palestyny poinformowało, że liczba zabitych przekroczyła 43 000, z czego ponad połowę stanowią kobiety i dzieci. To dramatyczny koszt humanitarny konfliktu, który wciąż trwa. Ostatnie dane zostały przekazane w poniedziałek, po tym jak do szpitali w Strefie Gazy trafiło kolejnych 96 ciał w ciągu dwóch dni.

  • Izrael: Atak lądowy na Liban! Izrael: Atak lądowy na Liban!

    Izrael podjął decyzję o rozpoczęciu operacji lądowej w południowym Libanie, której celem jest eliminacja zagrożeń ze strony organizacji Hezbollah. Działania te zostały zatwierdzone przez izraelski gabinet bezpieczeństwa i mają charakter "ograniczony". Pentagon wydał oficjalne oświadczenie, wspierające prawo Izraela do samoobrony. Na granicy z Libanem sytuacja jest coraz bardziej napięta. Armia izraelska przygotowuje się na różne scenariusze.

load more hold SHIFT key to load all load all