piątek, 13 październik 2023 12:00

Izrael: Izraelczycy zjeżdżają do ojczyzny z całego świata

Izrael wojna Palestyna Izrael wojna Palestyna fot. pixabay

Dziennikarze CNN rozmawiali z kilkoma Izraelczykami, którzy na wieść o wojnie, zdecydowali się na powrót do kraju. Jedną z takich osób jest Ben, który obecnie mieszka w Londynie. Członkowie jego rodziny w poprzednią sobotę byli na festiwalu muzycznym, na którym doszło do ataku bojowników Hamasu.

 

Konflikt między Izraelem, a Hamasem zaostrza się każdego dnia

Ben przesłał mapę bratu za pośrednictwem Whatsappu, umożliwiając członkom rodziny ucieczkę spod ostrzału. Następnego ranka wyleciał z Londynu, gdzie mieszka z żoną i dziećmi, do Izraela. Jego historia to tylko jedna z wielu. Izraelczycy z całego świata wracają, gdy konflikt z Hamasem przybiera na sile. Ci, którzy przerywają swoje życie za granicą, wracają nie tylko po to, by wziąć udział w pogrzebach i przygotować się do służby wojskowej. Są również tymi, którzy niosą wsparcie swoim społecznościom. Przynajmniej 1 200 osób zginęło w Izraelu w wyniku ataku Hamasu, pozostawiając kraje obojętne na ich cierpienie. Nie wolno też zapomnieć o licznych ofiarach po stronie Palestyńczyków.

Do Izraela wraca wielu obywateli z różnych stron świata

Izrael odpowiedział na atak serią bombardowań na Gazę, a dostawy podstawowych środków, takich jak prąd, woda i jedzenie, zostały przerwane. Liczba ofiar na palestyńskiej stronie wzrosła dramatycznie. Jedyna elektrownia w enklawie zużyła cały zapas paliwa. Dla wielu Izraelczyków, zwrot akcji jest bezpośredni. Przysięgają wrócić, aby stanąć w obronie swojej ojczyzny. Z różnych zakątków świata, jak Nepalu, Australii czy Kanady, tłumnie wracają, gotowi służyć w rezerwie wojskowej. Niektórzy wracają z powodu wsparcia. Rachel i Jessica zorganizowały zbiórkę na potrzeby Izraela i zebrali 15 000 dolarów na zakup niezbędnych środków. Teraz, będąc w Izraelu, czują się bardziej przywiązane i mniej bezradne w obliczu dramatu. Zaledwie 30 lat mija od ostatniej wojny na taką skalę. Dla tych młodszych pokoleń, wojna staje się doświadczeniem niespotykanym dotąd. Jednak pomimo rozpaczy i przerażenia, Izraelczycy wracają, bo wiedzą, że teraz, bardziej niż kiedykolwiek, są potrzebni. Mimo że Izrael to kraj stosunkowo niewielki, mobilizacja rezerwistów osiągnęła rozmiary porównywalne z tymi w dużych państwach, takich jak Stany Zjednoczone. Nie ma rodziny, która by nie została dotknięta. W obliczu kryzysu, izraelska społeczność na całym świecie okazuje jedność i solidarność.

Każda wojna to dramat cywilów

Dla Bena, Guya i wielu innych, powrót to nie tylko obowiązek, to przede wszystkim chęć służby i wsparcia. Chociaż ich drogi życiowe prowadzą przez różne kraje, ich serca biją w rytm Izraela. W tych trudnych chwilach, Izraelczycy wracający z różnych stron świata pokazują niezłomną siłę wspólnoty i gotowość do wspierania siebie nawzajem. Ich poświęcenie dla rodziny, ojczyzny oraz troska o lokalne społeczności stanowią wzór dla nas wszystkich. To właśnie w takich momentach dostrzegamy siłę jedności i determinację, które kierują narodem Izraela w obliczu wyzwań. 

Źródło: CNN, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Strefa Gazy: Ostrzał cywili w miejscu oczekiwania na pomoc humanitarną Strefa Gazy: Ostrzał cywili w miejscu oczekiwania na pomoc humanitarną

    Wstrząsające doniesienia dochodzą z Gazy, gdzie Ministerstwo Zdrowia podaje, że co najmniej 20 osób straciło życie, a 155 zostało rannych w wyniku izraelskiego ostrzału na punkcie dystrybucji pomocy. Incydent ten ma miejsce w kontekście dramatycznych warunków życia, gdzie coraz więcej Palestyńczyków cierpi z powodu głodu i braku podstawowych artykułów spożywczych.

  • Cypr: Statek Open Arms rusza do Gazy Cypr: Statek Open Arms rusza do Gazy

    Statek przewożący prawie 200 ton żywności do Gazy opuścił port na Cyprze we wtorek wcześnie rano w ramach pilotażowego projektu mającego na celu otwarcie nowego szlaku morskiego z pomocą ludności znajdującej się na krawędzi głodu. Widziano statek charytatywny Open Arms wypływający z portu w Larnace na Cyprze, holujący barkę zawierającą mąkę, ryż i białko. Misję, finansowaną głównie przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, organizuje amerykańska organizacja charytatywna World Central Kitchen (WCK), a statek dostarcza ta hiszpańska organizacja charytatywna.

  • Strefa Gazy: Wielu dzieciom grozi śmierć głodowa Strefa Gazy: Wielu dzieciom grozi śmierć głodowa

    Według Światowej Organizacji Zdrowia i urzędników palestyńskich, dzieci w Gazie są coraz częściej ofiarami głodu i odwodnienia w wyniku ograniczania pomocy przez Izrael i niszczenia enklawy. Podczas niedawnej inspekcji szpitali w północnej Gazie zespół WHO potwierdził dramatyczne skutki niedożywienia i braków w dostawach medycznych.

  • Strefa Gazy: Ostrzelano cywili, którzy przyszli po pomoc humanitarną Strefa Gazy: Ostrzelano cywili, którzy przyszli po pomoc humanitarną
     

    Narasta międzynarodowe oburzenie po tragicznym incydencie, w którym izraelskie wojsko otworzyło ogień do mieszkańców Strefy Gazy, którzy otoczyli konwój z pomocą humanitarną. Według Palestyńczyków liczba ofiar śmiertelnych i rannych jest przerażająca. Rada Bezpieczeństwa ONZ zorganizowała nadzwyczajne posiedzenie, aby omówić sytuację za zamkniętymi drzwiami.

  • Strefa Gazy: Pomoc humanitarna zrzucona z samolotu Strefa Gazy: Pomoc humanitarna zrzucona z samolotu

    W środku trwającej sytuacji kryzysowej w Gazie Wielka Brytania podjęła nietypowy krok, zrzucając zaopatrzenie drogą powietrzną, co stanowi pierwszy taki przypadek od czasu zawarcia porozumienia z Jordanią.  W środę, za pośrednictwem samolotu jordańskich sił powietrznych, do rejonu pasa Gazy dostarczono cztery tony pomocy humanitarnej, w tym leków, żywności i paliwa. Paczki z opadającymi spadochronami trafiły do szpitala Tal Al-Hawa w północnej części Gazy.

load more hold SHIFT key to load all load all