Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
środa, 03 marzec 2021 18:24

Australia: Prokurator oskarżony o gwałt na dziewczynce

Prokurator oskarżony o gwałt Prokurator oskarżony o gwałt Fot:Pixabay / CCO Public Domain

W ubiegłym tygodniu do premiera Australii Scotta Morrisona został wysłany list zawierający zarzuty w kierunku prokuratora generalnego Christiana Portera. Ktoś zarzucił Porterowi to, że zgwałcił 16-letnią wówczas dziewczynkę. Ta sytuacja miała miejsce w 1988 roku, a kobieta w ubiegłym roku odebrała sobie życie.

 

„Rzeczy o które zostałem oskarżony, nie miały miejsca” - Christian Porter powiedział dziennikarzom w środę.

Australijskie media szeroko informowały o zarzutach przeciwko prokuratorowi od zeszłego piątku, ale wcześniej nie ujawniły jego tożsamości. Dodatkowo Porter wszedł do parlamentu w 2013 roku, prokuratorem generalnym jest natomiast od 2017 roku. Na uwadzę trzeba mieć, że jako główny urzędnik prawny w kraju kontroluje rząd, ponadto jest odpowiedzialny za sprawy prawne, bezpieczeństwo narodowe i publiczne.

Co dokładnie zostało zarzucone Christianowi Porterowi?

Domniemana ofiara zgłosiła swoją skargę na policji Nowej Południowej Walii w zeszłym roku, ale nie złożyła formalnego oświadczenia. Śledztwo zostało zawieszone po tym, jak zmarła w czerwcu ubiegłego roku. Niemniej jednak w zeszłym tygodniu przyjaciele kobiety wysłali list do premiera Morrisona, który ponownie podnosi zarzuty.

Co mówi Porter?

Prokurator generalny zdecydowanie zaprzeczył wszelkim zarzutom. Powiedział, że poznał kobietę 33 lata temu, podczas uczestnictwa w konkursach szkolnych. Dodał, że była jedną z jego koleżanek drużynowych. Zapytany przez dziennikarzy czy był kiedykolwiek sam na sam z kobietą powiedział, że nie sądzi, a w dodatku nie miał z nią kontaktu od stycznia 1988 roku.

Porter powiedział, że pan Morrison dał mu „pełne poparcie”, aby mógł zostać prokuratorem generalnym.

„Jeśli zrezygnuję ze stanowiska prokuratora generalnego z powodu zarzutu dotyczącego czegoś, co po prostu się nie wydarzyło, to każda osoba w Australii może stracić karierę w oparciu jedynie o oskarżenie, które pojawia się w druku” - powiedział Christian Porter. Dodał jednak, że weźmie dwa tygodnie urlopu ze względu na zdrowie psychiczne.

Czy zarzut zostanie zbadany?

Sprawa została ponownie przekazana policji w zeszłym tygodniu przez opozycyjnych ustawodawców. Jednak we wtorek policja potwierdziła, że ​​wstrzymuje dochodzenie, ponieważ nie ma wystarczających dowodów, aby je kontynuować. Sprawy o napaść na tle seksualnym zazwyczaj nie mogą być ścigane w Australii bez zeznań domniemanej ofiary.