czwartek, 12 styczeń 2023 19:19

Ukraina: Prezydent Duda obiecuje przekazanie Ukrainie polskich czołgów

Prezydent Duda obiecuje przekazanie Ukrainie polskich czołgów Prezydent Duda obiecuje przekazanie Ukrainie polskich czołgów Facebook:Andrzej Duda

Podczas swojej wizyty w Ukrainie prezydent Polski Andrzej Duda zobowiązał się do przekazania Ukraińcom kampanii czołgów Leopard 2 jeśli na podobny krok zdecydują się inne kraje.

 

Andrzej Duda z wizytą w Lwowie

Prezydent RP przyjechał do Ukrainy m.in. w celu złożenia kwiatów na Cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie pochowani są Polacy walczący z Sowietami. Po upamiętnieniu bohaterów wojennych Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy, Wołodymerem Zełeńskim i Gitanasem Nausedą, prezydentem Litwy w celu podpisania wspólnej deklaracji w sprawie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Duda został przyjęty przez mieszkańców Ukrainy owacjami i brawami.

 

Opinia Niemiec na temat deklaracji Andrzeja Dudy

Po złożeniu oświadczenia przez prezydenta Polski na temat przekazania czołgów pojawiła się szybka odpowiedź niemieckiego dziennika Welt, w którym przypomniano, że żeby przekazać czołgi wyprodukowane w Niemczech innemu krajowi potrzebna jest zgoda Niemiec. Na ten moment Welt powątpiewa w wydanie takiej zgody przez niemieckiego kanclerza Olafa Scholza, który dotychczas kategorycznie odmawiał jeśli chodzi o eksport czołgów Leopard.

 

<

Artykuły powiązane

 • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

  W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

 • Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film

  W internecie pojawił się film, na którym rosyjski żołnierz relacjonuje niecodzienne zdarzenie z pola walki w Ukrainie. Opowiada o pułapce, która zaskoczyła wielu jego towarzyszy – dzwonku do drzwi przymocowanym do drzewa w lesie. Według niego, to najgłupsza pułapka, z jaką się spotkali, która skończyła się tragicznie dla wielu żołnierzy.

 • Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film

  Ukraińska 25 Brygada powietrznodesantowa udostępniła nagranie, na którym rosyjski czołg przewożący na swoim pancerzu co najmniej 25 żołnierzy piechoty wpada na minę. Ten niecodzienny sposób transportu wojsk pokazuje nie tylko brawurę, ale i problemy logistyczne armii rosyjskiej.

 • Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie! Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie!

  W ostatnich tygodniach Rosja doświadcza serii ataków na swoje kluczowe obiekty naftowe. Według doniesień "Ukraińskiej Prawdy", precyzyjne uderzenia dronami w rafinerię w Kujbyszewie, obwód samarski, zagrażają bezpieczeństwu paliwowemu Rosji i wpływają na jego zdolności wojenne. Pomimo sprzeciwu USA Ukraina nadal niszczy rafinerie.

 • Lotnictwo: Samoloty NATO aktywowane dziś w nocy - 22.03.2024 Lotnictwo: Samoloty NATO aktywowane dziś w nocy - 22.03.2024

  W reakcji na wzmożoną aktywność wojskową Federacji Rosyjskiej, Polska podjęła zdecydowane kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i wsparcia dla Ukrainy. Wśród odpowiedzi na te wydarzenia kluczową rolę odegrały działania Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych (DORSZ), które uruchomiło procedury obronne w odpowiedzi na nocne ataki rakietowe na Ukrainę.

 • Gruzja: Bójka w gruzińskim parlamencie
  Gruzja: Bójka w gruzińskim parlamencie

  W gruzińskim parlamencie doszło do rękoczynów, które wybuchły w trakcie debaty nad nową, kontrowersyjną ustawą "o przejrzystości wpływów zagranicznych". Ustawa, przedstawiona przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, wywołała emocje nie tylko wśród posłów, ale i w społeczeństwie.

  Napisano poniedziałek, 15 kwiecień 2024 21:02
 • Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu
  Izrael: Atak Iranu, reakcje sojuszników i rozszerzenie konfliktu

  W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran zaatakował Izrael ponad 300 rakietami i dronami. 99 % z nich została strącona prze Żelazną Kopułę. W odpowiedzi na ostatnie działania militarne Izraela, Iran ostrzega przed używaniem zdecydowanej siły w przypadku jakiejkolwiek agresji ze strony Izraela. Ostrzeżenie to pojawiło się po ataku dronami i pociskami, który miał miejsce w sobotę. Sytuacja ta skomplikowała już i tak napięte stosunki międzynarodowe, zwłaszcza po komentarzach ze strony Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec dalszej eskalacji konfliktu.

  Napisano niedziela, 14 kwiecień 2024 12:06
 • Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami
  Waszyngton: Spotkanie liderów USA, Japonii i Filipin w obronie przed Chinami

  W Białym Domu odbyło się pierwsze w historii wspólne spotkanie prezydentów USA Joe Bidena i Filipin Ferdinanda Marcosa jr. oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Liderzy zadeklarowali pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin w regionie.

  Napisano piątek, 12 kwiecień 2024 09:03
 • Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza
  Brześć: Śmierć więźnia politycznego Alaksandra Kulinicza

  W areszcie śledczym w Brześciu, tuż przy granicy z Polską, zmarł więzień polityczny Alaksandr Kulinicz, były podpułkownik rezerwy armii białoruskiej i więzień polityczny. 52-letni Kulinicz, zatrzymany 29 lutego br., oskarżony był o "obrazę" Alaksandra Łukaszenki oraz działania przeciwko zaangażowaniu Białorusi w inwazję na Ukrainę. Oficjalnie przyczyną śmierci mężczyzny miała być choroba niedokrwienna serca.

  Napisano piątek, 12 kwiecień 2024 08:37
 • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film
  Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

  W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

  Napisano czwartek, 11 kwiecień 2024 10:29
 • Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film
  Ukraina: Pułapka na Rosjan w postaci dzwonka na drzewie - film

  W internecie pojawił się film, na którym rosyjski żołnierz relacjonuje niecodzienne zdarzenie z pola walki w Ukrainie. Opowiada o pułapce, która zaskoczyła wielu jego towarzyszy – dzwonku do drzwi przymocowanym do drzewa w lesie. Według niego, to najgłupsza pułapka, z jaką się spotkali, która skończyła się tragicznie dla wielu żołnierzy.

  Napisano czwartek, 11 kwiecień 2024 10:25
 • United Survey: Sondaż prezydencki kwiecień 2024
  United Survey: Sondaż prezydencki kwiecień 2024

  Najnowszy sondaż prezydencki przeprowadzony przez United Survey na zlecenie wp.pl rysuje nowy obraz preferencji politycznych Polaków w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Z analizy wynika, że szanse na zajęcie najwyższego urzędu w kraju dla marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, znacząco spadły. Tymczasem, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zdobywa najwięcej głosów wśród potencjalnych kandydatów.

  Napisano środa, 10 kwiecień 2024 08:58
 • Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo
  Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo

  W związku z rosnącymi trudnościami w zaopatrzeniu w paliwo, wynikającymi głównie z ukraińskich ataków na infrastrukturę naftową, Rosja zwróciła się z nietypowym zapytaniem do swojego sąsiada, Kazachstanu. Reuters podaje, że rosyjskie władze poprosiły o dostarczenie 100 tys. ton metrycznych paliwa, co ma być środkiem zapobiegawczym na wypadek pogłębiających się niedoborów benzyny w kraju.

  Czego się dowiesz:

  • Czy Rosja poprosiła Kazachstan o dostarczenie 100 tys. ton paliwa w odpowiedzi na niedobory spowodowane ukraińskimi atakami na rafinerie?
  • Jaki procent rosyjskiej produkcji paliwa został zmniejszony przez ukraińskie ataki?
  • Jak Rosja utrzymuje stabilność rynku paliw pomimo uszczerbków w infrastrukturze?
  • Jakie reakcje wywołała prośba Rosji o pomoc w Kazachstanie i czy doszło do jakiegoś porozumienia?
  • Jak kryzys energetyczny w Rosji wpływa na geopolitykę i regionalne układy?
  Napisano wtorek, 09 kwiecień 2024 09:04
 • Sergio De Caprio: "Ostatni Kapitan" kandydatem do Parlamentu Europejskiego
  Sergio De Caprio: "Ostatni Kapitan" kandydatem do Parlamentu Europejskiego

  Po trzech dekadach ukrywania swojej twarzy pod kominiarką, Sergio De Caprio, znany również jako "Ostatni Kapitan", postanowił stanąć do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jego decyzja o odsłonięciu twarzy jest symbolicznym gestem gotowości do służby narodowi włoskiemu na nowej arenie politycznej.

  Napisano poniedziałek, 08 kwiecień 2024 11:24
 • Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film
  Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film

  Ukraińska 25 Brygada powietrznodesantowa udostępniła nagranie, na którym rosyjski czołg przewożący na swoim pancerzu co najmniej 25 żołnierzy piechoty wpada na minę. Ten niecodzienny sposób transportu wojsk pokazuje nie tylko brawurę, ale i problemy logistyczne armii rosyjskiej.

  Napisano poniedziałek, 08 kwiecień 2024 09:57
 • Wybory samorządowe 2024: Kto na kogo głosował
  Wybory samorządowe 2024: Kto na kogo głosował

  W najnowszych wyborach samorządowych, które odbyły się 7 kwietnia, Polacy wybrali swoich przedstawicieli do lokalnych organów władzy. Badanie exit poll przeprowadzone przez Ipsos ukazało, jak na poszczególne partie polityczne głosowały różne grupy zawodowe i społeczne w Polsce.

  Napisano poniedziałek, 08 kwiecień 2024 08:31
 • Wybory samorządowe 2024: Sondażowe wyniki i opinie
  Wybory samorządowe 2024: Sondażowe wyniki i opinie

  W najnowszych wyborach samorządowych, według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla telewizji Polsat, TVN i TVP, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uzyskało 33,7 procent głosów, a Koalicja Obywatelska (KO) 31,9 procent. Mimo tego, to KO wygrała w 10 województwach. Eksperci podzielili się swoimi przemyśleniami na temat wyników, wskazując na utrzymanie się na poziomie wyników z października 2023 roku przez PiS jako delikatny sukces, podczas gdy największym rozczarowaniem okazała się Lewica.

  Napisano poniedziałek, 08 kwiecień 2024 08:12
 • IOM: Dramat migracji w liczbach
  IOM: Dramat migracji w liczbach

  Ostatnia dekada ujawniła tragiczne oblicze globalnej migracji. Według danych opublikowanych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), ponad 63 000 osób straciło życie lub zaginęło, próbując przekroczyć granice w poszukiwaniu bezpieczeństwa, wolności i lepszego jutra. Wiele z tych tragedii miało miejsce na morzu, gdzie migranci stawiali czoła nie tylko naturalnym siłom, ale i często niedostatecznemu wyposażeniu oraz brakowi bezpiecznych i legalnych ścieżek migracji.

  Napisano wtorek, 26 marzec 2024 18:45
 • Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie!
  Kujbyszewo: Kolejna rosyjska rafineria płonie!

  W ostatnich tygodniach Rosja doświadcza serii ataków na swoje kluczowe obiekty naftowe. Według doniesień "Ukraińskiej Prawdy", precyzyjne uderzenia dronami w rafinerię w Kujbyszewie, obwód samarski, zagrażają bezpieczeństwu paliwowemu Rosji i wpływają na jego zdolności wojenne. Pomimo sprzeciwu USA Ukraina nadal niszczy rafinerie.

  Napisano sobota, 23 marzec 2024 08:33
 • Wielka Brytania: Współpraca Ministerstwa Obrony z McLaren
  Wielka Brytania: Współpraca Ministerstwa Obrony z McLaren

  Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ogłosiło ambitną współpracę z McLaren Racing, znanym zespołem Formuły 1, by wspólnie pracować nad elektryfikacją pojazdów wojskowych. Partnerstwo to sygnalizuje przełom w dążeniu do zwiększenia zrównoważenia i efektywności operacyjnej brytyjskich sił zbrojnych, łącząc wiedzę techniczną jednych z najlepszych inżynierów wyścigowych świata z potrzebami nowoczesnego pola bitwy.

  Napisano piątek, 22 marzec 2024 20:38
 • Lotnictwo: Samoloty NATO aktywowane dziś w nocy - 22.03.2024
  Lotnictwo: Samoloty NATO aktywowane dziś w nocy - 22.03.2024

  W reakcji na wzmożoną aktywność wojskową Federacji Rosyjskiej, Polska podjęła zdecydowane kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i wsparcia dla Ukrainy. Wśród odpowiedzi na te wydarzenia kluczową rolę odegrały działania Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych (DORSZ), które uruchomiło procedury obronne w odpowiedzi na nocne ataki rakietowe na Ukrainę.

  Napisano piątek, 22 marzec 2024 08:37
 • Waszyngton kontra Kijów: Dyplomatyczny spór o ataki na rosyjskie rafinerie
  Waszyngton kontra Kijów: Dyplomatyczny spór o ataki na rosyjskie rafinerie

  W ostatnich tygodniach Ukraina przeprowadziła serię ataków dronami na rosyjskie obiekty naftowe, co zdaniem Kijowa ma osłabiać potencjał wojenny Rosji. Jednakże, jak podaje "Financial Times", te działania nie spotykają się z aprobatą ze strony Stanów Zjednoczonych. Waszyngton obawia się, że ataki te mogą prowadzić do wzrostu cen ropy na światowym rynku i prowokować odwet, co komplikuje już i tak napiętą sytuację międzynarodową.

  Napisano piątek, 22 marzec 2024 08:32
 • Strefa Gazy: Ostrzał cywili w miejscu oczekiwania na pomoc humanitarną
  Strefa Gazy: Ostrzał cywili w miejscu oczekiwania na pomoc humanitarną

  Wstrząsające doniesienia dochodzą z Gazy, gdzie Ministerstwo Zdrowia podaje, że co najmniej 20 osób straciło życie, a 155 zostało rannych w wyniku izraelskiego ostrzału na punkcie dystrybucji pomocy. Incydent ten ma miejsce w kontekście dramatycznych warunków życia, gdzie coraz więcej Palestyńczyków cierpi z powodu głodu i braku podstawowych artykułów spożywczych.

  Napisano piątek, 15 marzec 2024 12:24
 • Ukraina: Atak rosyjskich dronów
  Ukraina: Atak rosyjskich dronów

  W nocy z czwartku na piątek Ukraina stała się areną kolejnego ataku ze strony wojsk rosyjskich. Siły rosyjskie przeprowadziły atak na obwody charkowski i doniecki, wykorzystując siedem rakiet kierowanych S-300 i S-400 oraz pocisk Ch-59. Dodatkowo, na inne regiony kraju skierowano 27 dronów szturmowych irańskiej produkcji Shahed, wykorzystywanych przez armię rosyjską - donoszą ukraińskie siły powietrzne.

  Napisano piątek, 15 marzec 2024 12:02
 • Zbigniew Ziobro: Usunięcie części przełyku i żołądka!
  Zbigniew Ziobro: Usunięcie części przełyku i żołądka!

  Zbigniew Ziobro, znany polityk i minister sprawiedliwości, podziękował publicznie za wsparcie i modlitwy po przejściu skomplikowanej operacji usunięcia nowotworu przełyku. Jego wzruszające słowa, opublikowane na platformie społecznościowej, poruszyły serca wielu osób, zyskując szerokie uznanie i wsparcie społeczne.

  Napisano wtorek, 12 marzec 2024 10:53