poniedziałek, 19 kwiecień 2021 20:43

Rosja: Nawalny umrze w ciągu kilku dni!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Nawalny umiera w więzieniu Nawalny umiera w więzieniu fot: facebook.com

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został przeniesiony do szpitala więziennego, tamtejsze władze mówią, że jego stan jest zadowalający. Nawalny od 20 dni prowadzi strajk głodowy, skarżąc się na niewystarczającą opiekę medyczną. Znajduje się w kolonii karnej Pokrov 100 km na wschód od Moskwy. Służba więzienna FSIN twierdzi, że jest codziennie badany przez lekarza i zgodził się przyjmować witaminy.

 

Nawalny został otruty w sierpniu ubiegłego roku

Po przeniesieniu go na intensywną terapię w Berlinie gdy Aleksiej został otruty, toksykolodzy doszli do wniosku, że trucizna była rosyjskim Nowiczokiem. Rządy zachodnie obwiniały za otrucie państwo rosyjskie, a Nawalny oskarżał bezpośrednio prezydenta Władimira Putina. Kreml zaprzeczył jakimkolwiek zaangażowaniu i zakwestionował zatrucie Nawalnego.

Rosja zakazuje protestów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji ostrzegło ludność przed organizowaniem jakichkolwiek protestów na ulicy Nawalnego. Na takich protestach w styczniu doszło do tysięcy aresztowań. Władze dały jasno do zrozumienia, że i tym razem protesty skończyłyby się tak samo. Niemniej jednak zwolennicy Nawalnego wezwali do wieców w środę - w dniu orędzia o stanie narodu prezydenta Putina.

„Wszelkie agresywne działania uczestników nieautoryzowanych spotkań publicznych, zwłaszcza próby sprowokowania starć z funkcjonariuszami organów ścigania, będą traktowane jako zagrożenie bezpieczeństwa publicznego i natychmiast stłumione” - poinformowało ministerstwo.

Lekarze: Nawalny umrze w ciągu kilku dni, jeśli nie otrzyma pilnej pomocy

31 marca rozpoczął strajk głodowy w proteście przeciwko nieobecności własnego zespołu medycznego. Jego lekarze twierdzą, że ostatnie wyniki badań krwi wskazują, że może cierpieć na niewydolność nerek i w każdej chwili dojść do zatrzymania akcji serca. Wielka Brytania i Unia Europejska wyraziły zaniepokojenie jego stanem zdrowia i zażądały uwolnienie Nawalnego. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził naruszenie wymiaru sprawiedliwości w toczącej się przeciwko niemu sprawie.