Raport o ofiarach konfliktu na Bliskim Wschodzie
Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia podaje, że od początku konfliktu w izraelskich atakach zginęło co najmniej 10 515 osób, a ponad 26 000 zostało rannych w Gazie. Warto zaznaczyć, że około 74% zgonów stanowią kobiety, dzieci i osoby starsze. Zdaniem Türka, teraz najważniejsze jest zawarcie zawieszenia broni, aby umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej do Gazy, uwolnienie zakładników i stworzenie warunków do trwałego zakończenia okupacji.
Trudności z dostarczaniem pomocy humanitarnej
Agencje pomocowe, takie jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca, mają trudności z dostarczaniem pomocy medycznej do Gazy. Konwój MKCK padł nawet ofiarą ostrzału. Te wyzwania dodatkowo pogarszają sytuację humanitarną, szczególnie w największym szpitalu w Gazie, Al-Shifa, gdzie pacjenci są leczeni na korytarzach, a brak miejsc sprawia, że dwie osoby przypadają na jedno łóżko.
Napięta sytuacja na granicy z Egiptem
Ruch graniczny przez przejście w Rafah, będące jedynym niekontrolowanym przez Izrael przejściem do świata zewnętrznego dla mieszkańców Gazy, stanowi symboliczną deskę ratunku. W ostatnich tygodniach stało się to jedynym dostępnym wyjściem dla ponad 2 milionów ludzi. Niemniej jednak, sytuacja ta jest nadal skrajnie trudna, a większa pomoc humanitarna jest kluczowa w tych dramatycznych czasach.
Middle East: In the last month, thousands of civilians - including at least 99 of our @UNRWA colleagues - have lost their lives.
— United Nations (@UN) November 8, 2023
Civilians are #NotATarget.
Humanitarians are #NotATarget. pic.twitter.com/9zhbYl3Nat
“I feel, at my core, the pain & immense suffering of every person whose loved one has been killed.
— United Nations (@UN) November 9, 2023
We must all feel this shared pain & end this nightmare.”
– @UNHumanRights Chief @volker_turk at the Rafah crossing between Egypt and Gaza. https://t.co/zWbXbkFeh0 pic.twitter.com/PJTNNYyLNe
Źródło: CNN, Twitter, Trybuna Polska