piątek, 26 luty 2021 19:33

Od Pcimia do Orlenu. Obajtek krytykowany

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Obajtek krytykowany Obajtek krytykowany fot: Pixabay / CCO Public Domain

Daniel Obajtek to obecny prezes Orlenu. Ostatnio zrobiło się bardzo głośno na temat jego osoby, po tym, jak na jaw wyszły jego zarobki, zaś Obajtek złożył oświadczenie majątkowe. Oto historia człowieka, który od wójta „Pcimia” stał się prezesem Orlenu i zarabia miliony.

 

Obajtek do Orlenu

Obajtek swoją karierę zaczynał jako wójt Pcimia w Małopolsce. Tamten okres zakończył się trzema zarzutami dla mężczyzny. Pierwszy związany z okresem, gdy działał w samorządzie. Obajtek miał przyjąć 50 tys. zł łapówki. Pozostałe dwa dotyczyły jego pracy w zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Prokuratura zarzucała mu, że naraził firmę na stratę niemal 1,5 mln zł i wyłudził niemal 800 tys. zł. W czerwcu 2017 roku prokuratura umorzyła sprawę.
Następnie w 2015 roku trafił na fotel prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na tym jego kariera się nie zatrzymała. W kolejnych latach sprawował funkcję szefa grupy Energa. To tutaj osiągnął swój spektakularny sukces.


"Rok 2017, pod kierownictwem Daniela Obajtka, Energa SA zakończyła z kapitalizacją na poziomie 5,3 miliarda złotych, notując najwyższy wśród krajowych spółek energetycznych-sięgający 38 procent-wzrost kursu akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych”


Następnym krokiem w karierze Obajtka było podjęcie funkcji prezesa PKN Orlen. Pogłoski krążyły, że Prezes PiSu traktował mężczyznę, jak swojego ulubieńca i patrzył na niego niebywale przychylnym wzrokiem.

Opozycja przeciw Obajtkowi

Opozycja już od kilku lat bardzo uważnie obserwuje oświadczenia majątkowe prezesa Orlenu. Przykładowo w 2018 roku Marek Sowa (Nowoczesna) złożył wniosek do CBa o sprawdzenie prawdziwości oświadczeń Obajtka. Sowa był przekonany, że sytuacja majątkowa przedstawiana przez Obajtka nie jest zgodna z rzeczywistością. Członek Nowoczesnej powołał się na kilka kwestii:

  • wzrost zasobów Obajtka w 2012 roku wynosi z 5 tys. do 300 tys. zł.
  • Obajtek spłacił kredyt w Banku BHP w kwocie 269 tys. 228 zł
  • Obajtek częściowo spłacił kredyt w Krakowskim Banku Spółdzielczym w wysokości 85 tys. 358 zł
  • Obajtek stał się posiadaczem udziałów W ERG Bieluń-Folie sp. z o.o. o wartości 260 tys.

Przeliczając, okazuje się że cała kwota to 909 tys 586 zł, co jest dużo większą kwotą niż jego dochody uzyskane w 2012 roku, które wyniosły 183 tys. 440 zł 40 gr.

Poseł Sowa podkreślił „W związku z powyższym należy stwierdzić, że w złożonym 19 kwietnia 2013 r. oświadczeniu majątkowym za rok 2012 przez Daniela Obajtka nie ma pokrycia aktywów na kwotę co najmniej 800 tys. Zł”
Obajtek odpiera zarzuty, twierdząc, że jego oświadczenia majątkowe były już wnikliwie analizowana. Kto ma zatem rację? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Do zarzutów majątkowych doszły taśmy Obajtka z 2009 roku

Do taśm i zarzutów za Obajtkiem odniósł się Orlen. Oto oświadczenie.

Zobacz mapę Pcimia