piątek, 26 luty 2021 19:33

Od Pcimia do Orlenu. Obajtek krytykowany

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Obajtek krytykowany Obajtek krytykowany fot: Pixabay / CCO Public Domain

Daniel Obajtek to obecny prezes Orlenu. Ostatnio zrobiło się bardzo głośno na temat jego osoby, po tym, jak na jaw wyszły jego zarobki, zaś Obajtek złożył oświadczenie majątkowe. Oto historia człowieka, który od wójta „Pcimia” stał się prezesem Orlenu i zarabia miliony.

 

Obajtek do Orlenu

Obajtek swoją karierę zaczynał jako wójt Pcimia w Małopolsce. Tamten okres zakończył się trzema zarzutami dla mężczyzny. Pierwszy związany z okresem, gdy działał w samorządzie. Obajtek miał przyjąć 50 tys. zł łapówki. Pozostałe dwa dotyczyły jego pracy w zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Prokuratura zarzucała mu, że naraził firmę na stratę niemal 1,5 mln zł i wyłudził niemal 800 tys. zł. W czerwcu 2017 roku prokuratura umorzyła sprawę.
Następnie w 2015 roku trafił na fotel prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na tym jego kariera się nie zatrzymała. W kolejnych latach sprawował funkcję szefa grupy Energa. To tutaj osiągnął swój spektakularny sukces.


"Rok 2017, pod kierownictwem Daniela Obajtka, Energa SA zakończyła z kapitalizacją na poziomie 5,3 miliarda złotych, notując najwyższy wśród krajowych spółek energetycznych-sięgający 38 procent-wzrost kursu akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych”


Następnym krokiem w karierze Obajtka było podjęcie funkcji prezesa PKN Orlen. Pogłoski krążyły, że Prezes PiSu traktował mężczyznę, jak swojego ulubieńca i patrzył na niego niebywale przychylnym wzrokiem.

Opozycja przeciw Obajtkowi

Opozycja już od kilku lat bardzo uważnie obserwuje oświadczenia majątkowe prezesa Orlenu. Przykładowo w 2018 roku Marek Sowa (Nowoczesna) złożył wniosek do CBa o sprawdzenie prawdziwości oświadczeń Obajtka. Sowa był przekonany, że sytuacja majątkowa przedstawiana przez Obajtka nie jest zgodna z rzeczywistością. Członek Nowoczesnej powołał się na kilka kwestii:

 • wzrost zasobów Obajtka w 2012 roku wynosi z 5 tys. do 300 tys. zł.
 • Obajtek spłacił kredyt w Banku BHP w kwocie 269 tys. 228 zł
 • Obajtek częściowo spłacił kredyt w Krakowskim Banku Spółdzielczym w wysokości 85 tys. 358 zł
 • Obajtek stał się posiadaczem udziałów W ERG Bieluń-Folie sp. z o.o. o wartości 260 tys.

Przeliczając, okazuje się że cała kwota to 909 tys 586 zł, co jest dużo większą kwotą niż jego dochody uzyskane w 2012 roku, które wyniosły 183 tys. 440 zł 40 gr.

Poseł Sowa podkreślił „W związku z powyższym należy stwierdzić, że w złożonym 19 kwietnia 2013 r. oświadczeniu majątkowym za rok 2012 przez Daniela Obajtka nie ma pokrycia aktywów na kwotę co najmniej 800 tys. Zł”
Obajtek odpiera zarzuty, twierdząc, że jego oświadczenia majątkowe były już wnikliwie analizowana. Kto ma zatem rację? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Do zarzutów majątkowych doszły taśmy Obajtka z 2009 roku

Do taśm i zarzutów za Obajtkiem odniósł się Orlen. Oto oświadczenie.

Zobacz mapę Pcimia

 

 • Meksyk: Duży wzrost liczby dzieci migrantów na granicy meksykańsko-amerykańskiej
  Meksyk: Duży wzrost liczby dzieci migrantów na granicy meksykańsko-amerykańskiej

  Liczba dzieci imigrantów próbujących dotrzeć do USA z Meksyku wzrosła dziewięciokrotnie od początku 2021 r., Mówi agencja ONZ ds. Dzieci Unicef. Jak podaje, wzrost z 380 do prawie 3500 przytłoczył liczbę obiektów w ośrodkach recepcyjnych w Meksyku.

  Napisano wtorek, 20 kwiecień 2021 17:40
 • Szymon Hołownia staje w obronie Ewy Kopacz
  Szymon Hołownia staje w obronie Ewy Kopacz

  Politycy podzielili się na grupę osób atakujących i grupę osób broniących Ewy Kopacz. Założyciel Polski 2025 - Szymon Hołownia znalazł się w grupie drugiej. Cała sprawa zaczęła się od zdjęć, które pojawiły się w filmie Ewy Stankiewicz.

  Napisano wtorek, 20 kwiecień 2021 17:32
 • Polska: Najnowszy sondaż partyjny CBOS - kwiecień 2021
  Polska: Najnowszy sondaż partyjny CBOS - kwiecień 2021

  Poznaliśmy kwietniowe wyniki sondażu CBOS. Gdyby wybory odbyły się w kwietniu to powyżej progu wyborczego znalazłaby się Zjednoczona Prawica z ponad 32 procentowym poparciem, Polska 2050 Szymona Hołowni z 16 procentowym poparciem, Koalicja Obywatelska z 14 procentowym poparciem, oraz Lewica i Konfederacja. PSL i Kukiz'15 poza sejmem.

  Napisano wtorek, 20 kwiecień 2021 14:54
 • Rosja: Nawalny umrze w ciągu kilku dni!
  Rosja: Nawalny umrze w ciągu kilku dni!

  Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został przeniesiony do szpitala więziennego, tamtejsze władze mówią, że jego stan jest zadowalający. Nawalny od 20 dni prowadzi strajk głodowy, skarżąc się na niewystarczającą opiekę medyczną. Znajduje się w kolonii karnej Pokrov 100 km na wschód od Moskwy. Służba więzienna FSIN twierdzi, że jest codziennie badany przez lekarza i zgodził się przyjmować witaminy.

  Napisano poniedziałek, 19 kwiecień 2021 20:43
 • Konflikt Ukraina-Rosja: „Wściekły pies jest znów u naszych bram”
  Konflikt Ukraina-Rosja: „Wściekły pies jest znów u naszych bram”

  Od jakiegoś czasu dochodzą nas niepokojące słuchy o wznowieniu działań militarnych na terenach Ukrainy przez Rosyjskie wojska. Obecnie sprawa dotyczy terenu Donbasu, gdzie zaczęło gromadzić się coraz więcej rosyjskich żołnierzy. Podobnie liczne wojska skupiają się też na Krymie. Czy Rosja znów chce zaatakować?

  Napisano piątek, 16 kwiecień 2021 18:15
 • Wiejska: Rzecznik Praw Obywatelskich wybrany przez Sejm
  Wiejska: Rzecznik Praw Obywatelskich wybrany przez Sejm

  W czwartek po raz kolejny Sejm zebrał się w sprawie ustanowienia nowego Rzecznika Spaw Obywatelskich. Do tej pory, było kilkoro kandydatów, jednak nikt nie został obsadzony na stanowisku. W czwartek Sejm podjął decyzję i wybrał nowego RPO

  Napisano piątek, 16 kwiecień 2021 18:00
 • USA: Amerykanie nakładają sankcje na Rosję za cyberataki
  USA: Amerykanie nakładają sankcje na Rosję za cyberataki

  Stany Zjednoczone ogłosiły, że nakładają sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na, jak mówią, cyberataki i inne wrogie działania. Środki, które są wymierzone w dziesiątki rosyjskich podmiotów i urzędników, mają na celu powstrzymanie szkodliwej działalności zagranicznej Rosji- powiedział Biały Dom. W oświadczeniu stwierdzono, że rosyjski wywiad stał za zeszłorocznym ogromnym hackiem „SolarWinds” i oskarża Moskwę o ingerencję w wybory w 2020 roku.

  Napisano czwartek, 15 kwiecień 2021 21:07
 • Pakistan: Antyfrancuskie protesty. Ewakuacja obywateli Francji.
  Pakistan: Antyfrancuskie protesty. Ewakuacja obywateli Francji.

  Francja wezwała wszystkich swoich obywateli w Pakistanie do tymczasowego opuszczenia kraju w związku z gwałtownymi antyfrancuskimi protestami w całym kraju. Ambasada tego kraju w Pakistanie ostrzegła przed poważnymi zagrożeniami dla francuskich interesów w tym kraju, mówiąc, że w całym kraju nasilają się protesty. Przypominamy, że dwóch policjantów zginęło w tym tygodniu w wyniku ponownych starć z demonstrantami.

  Napisano czwartek, 15 kwiecień 2021 20:47
 • Wystąpienie lidera Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni w sprawie wyroku TK o RPO
  Wystąpienie lidera Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni w sprawie wyroku TK o RPO

  Drodzy państwo spotykamy się dzisiaj z oczywistego powodu, z powodu tego, co stało się dzisiaj rano w Trybunale Konstytucyjnym. To dowód naprawdę wielkiej powściągliwości, kultury osobistej i klasy Adama Bodnara, że nazywał tę partyjną zbieraninę Wysokim Trybunałem, zgodnie z tym, co kazała mu robić pani Julia Przyłębska.

  Napisano czwartek, 15 kwiecień 2021 17:55
 • Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara
  Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara

  W dniu 9 września 2020 roku zakończyła się kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Od tego czasu, na jego miejsce zgłaszanych było kilkoro kandydatów. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz została odrzucona przez Sejm głosami PiSu. Piotr Wawrzyk (z ramienia PiSu) został odrzucony przez Senat.

  Napisano czwartek, 15 kwiecień 2021 17:08
 • Rosja: Kreml rozważa propozycję Bidena
  Rosja: Kreml rozważa propozycję Bidena

  Kilka godzin po tym, jak prezydent USA Joe Biden zaproponował spotkanie na szczycie z Władimirem Putinem, Kreml zapowiedział, że przeanalizuje ten pomysł. „Jest wcześnie, aby rozmawiać o tym spotkaniu w kategoriach szczegółowych” - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

  Napisano środa, 14 kwiecień 2021 17:53
 • Profesor Maksymowicz opuszcza klub PIS
  Profesor Maksymowicz opuszcza klub PIS

  Profesor Maksymowicz to działacz związany od jakiegoś czasu z partią rządzącą. Dziś zdecydował się opuscić klub PiS po tym, jak oskarżono go o czyny niezgodne z prawem.

  Napisano środa, 14 kwiecień 2021 17:09
 • Prezydent RP: Nie wykluczam zmiany konstytucji
  Prezydent RP: Nie wykluczam zmiany konstytucji

  W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie prezydenckiego zespołu do spraw sędziów pokoju. W trakcie dyskusji prezydent Rzeczypospolitej, Andrzej Duda stwierdził, że myśli nad zmianą konstytucji, jeśli będzie ona konieczna do powołania sędziów pokoju.

  Napisano wtorek, 13 kwiecień 2021 18:27
 • USA: Amerykańskie agencje wzywają do wstrzymania podawania szczepionki Johnson & Johnson
  USA: Amerykańskie agencje wzywają do wstrzymania podawania szczepionki Johnson & Johnson

  Amerykańskie władze zdrowotne wzywają do wstrzymania stosowania szczepionki Johnson & Johnson Covid-19 po doniesieniach o niezwykle rzadkich przypadkach krzepnięcia krwi. Agencja ds. Żywności i Leków stwierdziła, że ​​odnotowano sześć takich przypadków przypadków. Johnson & Johnson powiedział, że opóźnia wprowadzenie szczepionek w Europie.

  Napisano wtorek, 13 kwiecień 2021 18:17
 • Iran: Przysięga zemstę za izraelski atak na elektrownię jądrową w Natanz
  Iran: Przysięga zemstę za izraelski atak na elektrownię jądrową w Natanz

  Irański minister spraw zagranicznych powiedział, że jego kraj zemści się za atak na podziemne miejsce jądrowe, za który obwinia Izrael. Irańscy urzędnicy powiedzieli, że zakład wzbogacania uranu w Natanz był w niedzielę celem terroryzmu nuklearnego, po tym, jak początkowo poinformowano o awarii zasilania. Właśnie tam uruchomiono nowe zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu. Izrael nie skomentował tego, ale radio publiczne przytoczyło źródła wywiadowcze, mówiąc, że była to cyber operacja Mossadu.

  Napisano poniedziałek, 12 kwiecień 2021 20:27
 • Chiny: Mówimy NIE politycznym sceptykom. Obywatele mają donosić!
  Chiny: Mówimy NIE politycznym sceptykom. Obywatele mają donosić!

  W tym roku wypadnie setna rocznica powstania Komunistycznej Partii Chin. Partia powstała dokładnie 1 lipca 1921 roku. Z tego powodu władze Chin chcą rozprawić się z politycznymi sceptykami i uruchamiają specjalną infolinię dla obywateli.

  Napisano poniedziałek, 12 kwiecień 2021 20:12
 • Wielka Brytania: Obywatele Hongkongu otrzymają wsparcie jeżeli zechcą przyjechać do UK
  Wielka Brytania: Obywatele Hongkongu otrzymają wsparcie jeżeli zechcą przyjechać do UK

  Królestwo Brytyjskie zapowiada, że setki tysięcy obywateli Hongkongu, którzy mają w planach przenieść się do Wielkiej Brytanii w ramach nowego systemu wizowego, otrzymają pomoc w uzyskaniu dostępu do mieszkań, szkół i pracy. Około 27 000 wniosków o wizy złożone zostało po wprowadzeniu przez Pekin ustawy o bezpieczeństwie narodowym w byłej kolonii brytyjskiej. Dzięki wizom obywatele Hongkongu mogą mieszkać w Wielkiej Brytanii przez pięć lat.

  Napisano czwartek, 08 kwiecień 2021 18:27
 • Jordania: W kraju panuje napięta atmosfera
  Jordania: W kraju panuje napięta atmosfera

  W sobotę następca tronu Jordanii Hamzah został umieszczony w areszcie domowym i oskarżony o podważanie bezpieczeństwa narodowego po uczestnictwie w spotkaniach plemiennych, podczas których król Abdullah, jego przyrodni brat, był otwarcie krytykowany. Książę Hamzah puścił w eter dwa filmy, na których nazywa rząd swojego kraju skorumpowanym i niekompetentnym. Mówi też, że ludzie boją się mówić o tym z obawy przed nękaniem ze strony sił bezpieczeństwa.

  Napisano czwartek, 08 kwiecień 2021 18:14
 • Balcerowicz: 500+ było wielką propagandową hucpą!
  Balcerowicz: 500+ było wielką propagandową hucpą!

  Leszek Balcerowicz, przewodniczący forum obywatelskiego, były wicepremier oraz były minister finansów był gościem w programie “poranek TOK FM”, prowadzącego przez Jana Wróbla. Odpowiadał na pytania między innymi o 500+ czy frankowiczów.

  Napisano czwartek, 08 kwiecień 2021 17:51
 • Były senator PiS-u Waldemar B. usłyszy zarzuty
  Były senator PiS-u Waldemar B. usłyszy zarzuty

  Waldemar B. były senator z ramienia partii rządzącej został zatrzymany. Ciążą na nim zarzuty znęcania się nad psem. Do zdarzenia miało dojść 1 kwietnia 2021 roku.

  Napisano piątek, 02 kwiecień 2021 18:45