środa, 31 marzec 2021 20:30

Brazylia: Kryzys polityczny i wzrost zakażeń koronawirusem wstrząsają Bolsonarem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kryzys polityczny w Brazylii Kryzys polityczny w Brazylii Fot:Pixabay / CCO Public Domain

Prezydent Brazylii - Jair Bolsonaro stoi w obliczu największego kryzysu podczas swojej prezydentury po tym, jak szefowie armii, marynarki wojennej i sił powietrznych odeszli, a kraj odnotował najwyższą dzienną liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19. Bezprecedensowa rezygnacja szefów obrony jest postrzegana jako protest przeciwko próbom przejęcia przez pana Bolsonaro nadmiernej kontroli nad wojskiem.

 

Jak wygląda sytuacja z koronawirusem?

Statystki są fatalne, prawie 314 000 osób zmarło, a we wtorek nowy dzienny rekord wynosił 3780. Skrajnie prawicowy prezydent Brazylii, który doszedł do władzy dwa lata temu, konsekwentnie sprzeciwiał się kwarantannie, argumentując, że szkody dla gospodarki byłyby gorsze niż skutki samego koronawirusa. Bolsonaro jedynie radził brazylijczykom aby przestali narzekać na obecną sytuację.

W poniedziałek prezydent Bolsonaro został zmuszony do zmian w rządzie

Jak poważne jest to dla Bolsonaro? Po raz pierwszy w historii Brazylii szefowie armii, marynarki wojennej i sił powietrznych ustąpili wspólnie w wyniku sporu z prezydentem. Trzej mężczyźni - gen. Edson Leal Pujol, adm Ilques Barbosa i por. Bryg. Antonio Carlos Bermudez zrezygnowali we wtorek, dzień po tym, jak minister spraw zagranicznych Ernesto Araújo został zmuszony do odejścia w wyniku ostrej krytyki ze strony ustawodawców. Araújo został oskarżony o złe relacje z Chinami, Indiami i Stanami Zjednoczonymi, co zdaniem prawodawców spowodowało, że Brazylia ma niewystarczające ilości szczepionki Covid-19. Minister obrony Fernando Azevedo e Silva szybko poszedł w jego ślady, co doprowadziło do ogromnych zmian w rządzie. Silva zderzył się z prezydentem Bolsonaro o lojalność sił zbrojnych, która, jak powiedział, powinna być skierowana raczej na utrzymanie konstytucji niż na osobiste wsparcie prezydenta.