Zacięta rywalizacja PiS i KO
PiS prowadzi w sondażu z wynikiem 34,8 proc., notując wzrost poparcia o 5,2 pkt proc. w porównaniu do października. Z kolei KO osiągnęła 34,5 proc., co oznacza poprawę o 3,2 pkt proc. Minimalna różnica między partiami potwierdza ich dominację na polskiej scenie politycznej.
Ekspert dr Bartosz Rydliński z UKSW i Centrum im. Daszyńskiego zauważa, że "duopol PiS-KO jest silny, a różnica między nimi pozostaje minimalna".
“ "Duopol PiS-KO jest silny, a różnica między nimi pozostaje minimalna." ”- dr Bartosz Rydliński
Sytuacja pozostałych partii
Na trzecim miejscu uplasowała się Trzecia Droga, uzyskując 8,6 proc. poparcia, co oznacza spadek o 1,2 pkt proc. w stosunku do października. Nowa Lewica i Konfederacja zanotowały podobne wyniki, z odpowiednio 7,4 proc. i 7,3 proc. poparcia, co również stanowi spadki w porównaniu z poprzednim badaniem.
Po raz pierwszy w sondażu uwzględniono partię Razem, która uzyskała jedynie 0,8 proc. poparcia. Wśród wyborców 6,6 proc. zadeklarowało niezdecydowanie, a frekwencja została oszacowana na 54,8 proc.
Potencjał elektoratów i wnioski
Badanie pokazuje także potencjalny elektorat partii. KO posiada go na poziomie 40 proc., natomiast PiS osiąga 39,6 proc. Pozostałe partie, takie jak Konfederacja, PSL, Polska 2050 i Lewica, mają znacznie mniejsze potencjały, co utrudnia im zdobycie nowych wyborców. Partia Razem może liczyć jedynie na 3 proc. potencjalnego poparcia.
Sztaby wyborcze już teraz intensywnie pracują nad mobilizacją swoich elektoratów, co może okazać się kluczowe przed wyborami prezydenckimi w 2025 roku. Badanie zostało przeprowadzone w grudniu na próbie 1000 Polaków metodą telefoniczną i internetową.
Źródło: IBRIS, Rzeczpospolita, WP