Facebook Trybuna Polska            Twitter Trybuna Polska           Youtube Trybuna Polska           Kontakt Trybuna Polska

 
piątek, 22 wrzesień 2023 12:12

RPA: 90 uczniów szkoły podstawowej zatruło się muffinkami z konopiami

RPA zatrucie muffinkami RPA zatrucie muffinkami fot. pixabay

Uczniowie szkoły podstawowej Pulamadibogo w Soshanguve zatruli się muffinkami, które zawierały konopie indyjskie. Zakupili je od ulicznego handlarza, który sprzedaje jedzenie poza terenem szkoły. Aż 90 uczniów wymagało pomocy medycznej po zjedzeniu podejrzanych babeczek. W tej sprawie prowadzone jest dochodzenie policyjne.

 

Uczniowie szkoły podstawowej zjadło zatrute babeczki

Departament Edukacji w Gauteng przekazał, że 90 dzieci uczęszczających do jednej z podstawówek w RPA skarżyło się nauczycielom na nudności, skurcze żołądka i wymioty. Kadra nauczycielska zadecydowała o wezwaniu karetek. Lekarze po zbadaniu dzieci podjęli decyzję o zabraniu wszystkich chorych do szpitali. Okazało się, że dzieci kupiły muffinki od ulicznego sprzedawcy. Babeczki prawdopodobnie zawierały konopie indyjskie, które doprowadziły do zatrucia. O incydencie zawiadomiono policję. Udało się odnaleźć dwie osoby odpowiedzialne za sprzedaż zatrutych babeczek. Dwóm mężczyznom w wieku 19 i 21 postawiono zarzuty usiłowania zabójstwa.

90 uczniów trafiło do szpitali

Jakiś czas temu doszło w RPA do podobnej sytuacji, gdy ośmioro dzieci zatruło się ciasteczkami z podejrzanymi składnikami. Partia Sojuszu Demokratycznego zwróciła uwagę na potrzebę usprawnienia procesów weryfikacji sprzedawców ulicznych. Rzecznik tej partii Khume Ramulifho oświadczył, że zamierza wywrzeć presję na rządzie prowincji, by skupiono się na poprawie bezpieczeństwa dzieci w szkołach. Jednocześnie wezwano rodziców do zachowania spokoju i zaufania policji.

Źródło: News 24, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

 • RPA, Johannesburg: 63 osoby zginęły w pożarze! RPA, Johannesburg: 63 osoby zginęły w pożarze!

  W jednym z miast w RPA doszło do poważnego pożaru pięciopiętrowego budynku. Co najmniej 63 osoby zginęły, a 43 zostały ranne. Te dane przedstawił rzecznik służb ratunkowych Robert Mulaudzi. Budynek wciąż nie został ugaszony. W akcji gaśniczej uczestniczy wiele strażaków. W mediach społecznościowych pojawiły się filmiki ukazujące skalę pożaru.

 • RPA, Johannesburg: Ogromna eksplozja gazu RPA, Johannesburg: Ogromna eksplozja gazu

  W stolicy Republiki Południowej Afryki w środę wieczorem doszło do podziemnej eksplozji gazu. Świadkowie zdarzenia opisywali, że auta “wylatywały wysoko w powietrze”. Co najmniej 9 osób zostało rannych, ale na szczęście nikt nie zginął. Kilkanaście budynków grozi zawaleniem.

 • RPA, Johannesburg: Wyciek gazu spowodował śmierć szesnastu osób RPA, Johannesburg: Wyciek gazu spowodował śmierć szesnastu osób

  W RPA doszło do wycieku gazowego tlenku azotu. Szesnaście osób, w tym kobiety i dzieci, zmarły w wyniku jego wdychania. Do tragedii doszło  w nieformalnej osadzie w Boksburgu, na wschód od Johannesburga. Wyciek gazu miał być związany z nielegalnym wydobyciem złota w okolicy.

 • RPA: Kraj jednak nie wycofa się z Międzynarodowego Trybunału Karnego? RPA: Kraj jednak nie wycofa się z Międzynarodowego Trybunału Karnego?

  Biuro prezydenta RPA, Afrykański Kongres Narodowy, ogłosiło, że nie planuje wycofywania kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego, pomimo wcześniejszej deklaracji prezydenta Cyrila Ramaphosy. Biuro stwierdziło, że wcześniejsza deklaracja była "błędem w komunikacji”.

 • RPA, Worcester: Awaryjne lądowanie samolotu - powodem… jadowity wąż! RPA, Worcester: Awaryjne lądowanie samolotu - powodem… jadowity wąż!

  Gdyby pilot spanikował, to doszłoby do katastrofy. Pilot zachował jednak zimną krew, mimo znalezienia pod swoim fotelem jadowitej kobry. Wszystko wydarzyło się w Republice Południowej Afryki i z pewnością maksymalnie podniosło poziom adrenaliny zarówno pilotowi, jak i czterem pasażerom podróżującym z mężczyzną. Awaryjne lądowanie pozwoliło uniknąć najgorszego scenariusza.

load more hold SHIFT key to load all load all