Zakażenie bakterią Vibrio vulnificus
Bakteria Vibrio vulnificus wywołuje martwicze zapalenie powięzi. Ta choroba powoduje martwicę tkanek. Do zakażenia mięsożerną bakterią może dojść, gdy wejdziemy do ciepłego słonego morza mając na ciele otwarte rany. Ryzykowne jest też zjedzenie nieodpowiednio przygotowanych owoców morza. Ryzyko zarażenia się Vibrio vulnificus rośnie w przypadku osób starszych, noworodków ,niemowląt i tych, którzy chorują przewlekle lub mają osłabioną odporność. Bakterie są obecne m. in. w Morzu Bałtyckim, a ich obecność spowodowana jest wyjątkowo wysokimi temperaturami we wrześniu tego roku. W poprzednim roku bakterią zaraziło się w Meklemburgii-Pomorzu Przednim 10 osób, a w tym roku 5.
Śmierć 74 - latka po kąpieli w Bałtyku
Wibroza, którą wywołuje bakteria, charakteryzuje się wystąpieniem biegunki, skurczów brzucha, nudności, wymiotów. Często towarzyszy im gorączka i dreszcze. Te objawy pojawiają się po ok. dobie od zakażenia bakterią i trwają ok. 3 dni. 74 - latek pływał w Bałtyku mając na ciele świeże, niezagojone rany. Chorował też przewlekle, choć nie ujawniono na co. Nie wiadomo też w którym dokładnie miejscu mężczyzna korzystał z kąpieli. Według urzędu zdrowia i spraw społecznych kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie w Rostocku jest on pierwszą osobą w tym roku, która zmarła z powodu zakażenia bakterią Vibrio vulnificus.
Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób wydały w piątek ogólnokrajowy alert zdrowotny, dotyczący zakażeń bakterią Vibrio vulnificus.
— PodajDalej (@PodajDalejNews) September 4, 2023
W lipcu i sierpniu, gdy Stany Zjednoczone odnotowały rozległe fale upałów i ponadprzeciętne temperatury powierzchni morza przybrzeżnego,… pic.twitter.com/i9az9HSR9e
Vibrio vulnificus@Sthanu5 #MedEd #MedTwitter pic.twitter.com/fUsqZ9Whin
— Top Biomedical Science (@imedverse) August 16, 2023
Źródło: Bild, TVN 24, Twitter, Trybuna Polska