środa, 10 kwiecień 2024 08:50

Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób

Powódź w Rosji i Kazachstanie Powódź w Rosji i Kazachstanie fot: pixabay

Niezwykle intensywne topnienie śniegu spowodowało dramatyczne podniesienie się poziomu wody w rzece Ural, co doprowadziło do jednej z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu. W wyniku tego zjawiska, blisko 8 tysięcy mieszkańców obwodu orenburskiego w Rosji oraz ponad 96 tysięcy osób w sąsiednim Kazachstanie musiało opuścić swoje domy.

Czego sie dowiesz:

  1. Jakie wydarzenie spowodowało jedną z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu?
  2. Ile osób musiało opuścić swoje domy w wyniku powodzi w obwodzie orenburskim i w Kazachstanie?
  3. Co zalecił gubernator obwodu orenburskiego mieszkańcom w związku z podniesieniem się poziomu wody?
  4. Ile osób ewakuowano w Orenburgu i jakie grupy były priorytetowe?
  5. Jakie są prognozy dotyczące sytuacji powodziowej w dotkniętych regionach?

Dramat mieszkańców Orenburga

Gubernator obwodu orenburskiego, położonego przy granicy z Kazachstanem, wezwał mieszkańców do ewakuacji. Na Telegramie napisał: "Poziom wody w rzece Ural w Orenburgu przekroczył niebezpieczny poziom. Apeluję o czujność i szybką ewakuację". Siergiej Sałmin, mer Orenburga, ostrzegał mieszkańców, że jeśli poziom wody przekroczy 930 cm, konieczna będzie ewakuacja kolejnych części miasta. Ostatecznie, ewakuacji poddało się 7700 osób, głównie dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne.

Sytuacja w Rosji i Kazachstanie

W całym regionie, obejmującym Rosję i Kazachstan, ewakuowano dotąd ponad 100 tys. osób. Jest to odpowiedź na najpoważniejsze powodzie od co najmniej 70 lat, spowodowane topnieniem śniegu. Alarm powodziowy ogłoszono również w innych miastach, w tym w Kurganie nad Tobołem i w Tiumeniu nad rzeką Turą, gdzie mieszkańców wzywano do natychmiastowej ewakuacji przy pomocy syren alarmowych.

"Poziom wody w rzece Ural w Orenburgu przekroczył niebezpieczny poziom. Apeluję o czujność i szybką ewakuację" - gubernator obwodu orenburskiego.

"Jeśli poziom wody przekroczy 930 cm, zalane mogą zostać kolejne części miasta" - Siergiej Sałmin, mer Orenburga.

Sytuacja powodziowa pozostaje dynamiczna, z oczekiwanym szczytem fali powodziowej. W Rosji, w mieście Orsk doszło do pęknięcia tamy na rzece Ural, co spowodowało zalanie rozległych obszarów. Chociaż Orsk ma już za sobą apogeum fali powodziowej, poziom wody w Orenburgu nadal rośnie. Zjawisko to podkreśla skalę katastrofy naturalnej, z którą borykają się mieszkańcy dotkniętych regionów.

Źródło: WP, Youtube, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Dubaj: Powódź jednak nie była spowodowana zasiewem chmur Dubaj: Powódź jednak nie była spowodowana zasiewem chmur

    Dubaj, miasto znane z luksusowych wieżowców i pustynnego klimatu, stanęło w obliczu niespotykanej katastrofy naturalnej. Gwałtowne burze spowodowały nagłe powodzie w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przynosząc zaskakujące obrazy porzuconych samochodów przy drogach czy zalanych pasów startowych na lotniskach. W wyniku ekstremalnych warunków pogodowych, setki lotów zostały odwołane na ruchliwym międzynarodowym lotnisku w Dubaju, a sąsiedni Oman odnotował co najmniej 18 ofiar śmiertelnych.

  • ZEA: Rekordowe deszcze zalewają Dubaj ZEA: Rekordowe deszcze zalewają Dubaj

    W ciągu jednego dnia, Dubaj, zazwyczaj suchy i pustynny emirat, doświadczył opadów deszczu przekraczających roczną normę. Niespotykane zjawisko meteorologiczne spowodowało poważne zakłócenia w funkcjonowaniu miasta, w tym zamknięcie dróg i utrudnienia w ruchu lotniczym. Deszcz spadł także w Bahrajnie, Katarze i Arabii Saudyjskiej. W Omanie śmierć przez ulewy poniosło co najmniej 18 osób.

  • Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film Ukraina: Półnagi rosyjski żołnierz poddaje się w samych majtkach - film

    W sieci pojawił się film, na którym widać rosyjskiego żołnierza poddającego się ukraińskim siłom w samych majtkach. By udowodnić, że nie jest uzbrojony, zdecydował się na nietypowy krok – rozebrał się do bielizny i pełzł w kierunku ukraińskich pozycji.

  • Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo Rosja: Kryzys i prośba do Kazachstanu o paliwo

    W związku z rosnącymi trudnościami w zaopatrzeniu w paliwo, wynikającymi głównie z ukraińskich ataków na infrastrukturę naftową, Rosja zwróciła się z nietypowym zapytaniem do swojego sąsiada, Kazachstanu. Reuters podaje, że rosyjskie władze poprosiły o dostarczenie 100 tys. ton metrycznych paliwa, co ma być środkiem zapobiegawczym na wypadek pogłębiających się niedoborów benzyny w kraju.

    Czego się dowiesz:

    • Czy Rosja poprosiła Kazachstan o dostarczenie 100 tys. ton paliwa w odpowiedzi na niedobory spowodowane ukraińskimi atakami na rafinerie?
    • Jaki procent rosyjskiej produkcji paliwa został zmniejszony przez ukraińskie ataki?
    • Jak Rosja utrzymuje stabilność rynku paliw pomimo uszczerbków w infrastrukturze?
    • Jakie reakcje wywołała prośba Rosji o pomoc w Kazachstanie i czy doszło do jakiegoś porozumienia?
    • Jak kryzys energetyczny w Rosji wpływa na geopolitykę i regionalne układy?
  • Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film Tonenke: Rosyjski czołg przewożący 25 żołnierzy wpada na minę - film

    Ukraińska 25 Brygada powietrznodesantowa udostępniła nagranie, na którym rosyjski czołg przewożący na swoim pancerzu co najmniej 25 żołnierzy piechoty wpada na minę. Ten niecodzienny sposób transportu wojsk pokazuje nie tylko brawurę, ale i problemy logistyczne armii rosyjskiej.

load more hold SHIFT key to load all load all