środa, 10 kwiecień 2024 08:50

Rosja i Kazachstan: Gigantyczna powódź - ewakuacja ponad 100 tysięcy osób

Powódź w Rosji i Kazachstanie Powódź w Rosji i Kazachstanie fot: pixabay

Niezwykle intensywne topnienie śniegu spowodowało dramatyczne podniesienie się poziomu wody w rzece Ural, co doprowadziło do jednej z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu. W wyniku tego zjawiska, blisko 8 tysięcy mieszkańców obwodu orenburskiego w Rosji oraz ponad 96 tysięcy osób w sąsiednim Kazachstanie musiało opuścić swoje domy.

Czego sie dowiesz:

  1. Jakie wydarzenie spowodowało jedną z największych powodzi w historii Rosji i Kazachstanu?
  2. Ile osób musiało opuścić swoje domy w wyniku powodzi w obwodzie orenburskim i w Kazachstanie?
  3. Co zalecił gubernator obwodu orenburskiego mieszkańcom w związku z podniesieniem się poziomu wody?
  4. Ile osób ewakuowano w Orenburgu i jakie grupy były priorytetowe?
  5. Jakie są prognozy dotyczące sytuacji powodziowej w dotkniętych regionach?

Dramat mieszkańców Orenburga

Gubernator obwodu orenburskiego, położonego przy granicy z Kazachstanem, wezwał mieszkańców do ewakuacji. Na Telegramie napisał: "Poziom wody w rzece Ural w Orenburgu przekroczył niebezpieczny poziom. Apeluję o czujność i szybką ewakuację". Siergiej Sałmin, mer Orenburga, ostrzegał mieszkańców, że jeśli poziom wody przekroczy 930 cm, konieczna będzie ewakuacja kolejnych części miasta. Ostatecznie, ewakuacji poddało się 7700 osób, głównie dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne.

Sytuacja w Rosji i Kazachstanie

W całym regionie, obejmującym Rosję i Kazachstan, ewakuowano dotąd ponad 100 tys. osób. Jest to odpowiedź na najpoważniejsze powodzie od co najmniej 70 lat, spowodowane topnieniem śniegu. Alarm powodziowy ogłoszono również w innych miastach, w tym w Kurganie nad Tobołem i w Tiumeniu nad rzeką Turą, gdzie mieszkańców wzywano do natychmiastowej ewakuacji przy pomocy syren alarmowych.

"Poziom wody w rzece Ural w Orenburgu przekroczył niebezpieczny poziom. Apeluję o czujność i szybką ewakuację" - gubernator obwodu orenburskiego.

"Jeśli poziom wody przekroczy 930 cm, zalane mogą zostać kolejne części miasta" - Siergiej Sałmin, mer Orenburga.

Sytuacja powodziowa pozostaje dynamiczna, z oczekiwanym szczytem fali powodziowej. W Rosji, w mieście Orsk doszło do pęknięcia tamy na rzece Ural, co spowodowało zalanie rozległych obszarów. Chociaż Orsk ma już za sobą apogeum fali powodziowej, poziom wody w Orenburgu nadal rośnie. Zjawisko to podkreśla skalę katastrofy naturalnej, z którą borykają się mieszkańcy dotkniętych regionów.

Źródło: WP, Youtube, Twitter, Trybuna Polska

Artykuły powiązane

  • Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji Joe Biden: Prezydent zgadza się na użycie ATACMS przez Ukrainę do głębszych ataków w Rosji

    Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o pozwoleniu Ukrainie na użycie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS może zmienić dynamikę konfliktu z Rosją. To kolejny krok w polityce dostarczania Ukrainie zaawansowanego uzbrojenia, który łagodzi wcześniejsze ograniczenia i pozwala na skuteczniejsze działania obronne. Jak podają źródła, ta decyzja jest odpowiedzią na rosnące wsparcie wojskowe Rosji przez Koreę Północną. Przedstawiamy szczegóły tego przełomowego kroku i jego konsekwencje.

  • Portugalia: Podtopienia i chaos na południu kraju Portugalia: Podtopienia i chaos na południu kraju

    W piątkowe popołudnie i wieczór nad południową Portugalią przeszły intensywne opady deszczu. Skutki żywiołu najbardziej odczuł region Algarve, popularny wśród turystów. Zalane zostały drogi, ulice i budynki w Faro, Lagoa, Olhao oraz innych miastach. Podobne problemy wystąpiły w regionie Alentejo, gdzie również doszło do licznych podtopień. Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi opadami w najbliższych dniach.

  • Hiszpania: Bilans powodzi. Skąd się wzięły? Hiszpania: Bilans powodzi. Skąd się wzięły?

    Po rekordowych opadach deszczu, które w ciągu kilku godzin spadły na region Walencji, Hiszpania mierzy się z najtragiczniejszą katastrofą powodziową w swojej nowoczesnej historii. Tragiczne zdarzenia spowodowały śmierć minimum158 osób, a skala zniszczeń wywołała ogólnokrajową debatę o odpowiedzialności władz i wpływie zmian klimatycznych na intensywność takich zjawisk pogodowych.

  • Hiszpania: 51 ofiar powodzi w Walencji - filmy Hiszpania: 51 ofiar powodzi w Walencji - filmy

    Walencja zmaga się z największymi powodziami ostatnich lat. Co najmniej 51 osób straciło życie, a sytuacja wymaga intensywnych działań ratunkowych. Potężne ulewy, które nawiedziły region, zmieniły ulice w rwące rzeki, niszcząc samochody, domy i infrastrukturę miejską.

  • Zabrze: Pożar w kamienicy - pięć osób trafiło do szpitala Zabrze: Pożar w kamienicy - pięć osób trafiło do szpitala

    Dzisiaj w nocy, wybuchł pożar w jednym z mieszkań kamienicy, przy ulicy ks. Pawła Pośpiecha w Zabrzu. Konieczna była ewakuacja 13 osób. W wyniku intensywnego zadymienia, pięć osób, w tym troje małych dzieci, zostało przewiezionych do szpitala. Pożar zgłoszono tuż przed 2:30 w nocy, a działania ratownicze trwały do 6 rano.

load more hold SHIFT key to load all load all